’Canikli Gençler Ecdadın İzinde’ yarışması ’Canikli Gençler Ecdadın İzinde’ yarışması

Mardin’de 35 yıldır soba üretimi yapan usta, kış aylarında zehirlenmelere karşı kömür tüketimi yerine odun kullanımını önerdi.

Mardin’de 35 yıldır soba ustası olan Mahmut Sobacı, şu zamana kadar 15 çırak yetiştirdiğini ve hepsinin usta olduğunu söyledi. Ustaların doğalgazın gelmesi ile birlikte mesleği bıraktığını belirten Sobacı, "Bizim en dikkat ettiğimiz nokta sacımızın temiz olmasıdır. Eski ve paslı sac kullanmıyoruz. Bunlar soba zehirlenmelerine karşı en büyük etken. Boruların boyu ve kaç adet yerleştirildiği önemlidir. Sac eski ve paslı değilse sorun olmaz. Soba kullanıldığı zaman içeriye duman vermemesine özen gösterilmeli. Duman verirse zehirlenme olur" dedi.

"Çeşitli kimyasal ürünler kullanılıyor fakat en sağlıklısı odun" diyen Sobacı, "Çeşit çeşit kimyasal maddeler kullanılıyor. Bunlar da zehirlenme vakalarına yol açıyor. Eskiden odun kullanılırdı en sağlıklısı odundu. Benim önerim odun kullanılmasından yana olur. Kömür kullanımı az bir miktar bile sobada kalırsa insanlar zehirlenir" ifadelerini kullandı.