Kütahya’nın seramik ürünleri ile Hatay’ın yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı ’Gastroseramik’ buluşması gerçekleştirildi.

Kastamonu’da çıkan yangında garaj ve samanlık küle döndü Kastamonu’da çıkan yangında garaj ve samanlık küle döndü

Kütahya’da bulunan Frigg Kadınları Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Hatay’da bulunan Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi işbirliği ile gerçekleşen proje kapsamında, Kütahyalı kadınların yaptığı seramik eşyalar ile Hataylı kadınların yaptığı yöresel ürünler Kütahya Belediyesi Kültür Sanat Akademisi Konağı’nda tanıtıldı.

Gastroseramik projesi için Defne Kadın Kooperatifi ile 6 Şubat depreminden önce çalışmalara başladıklarını söyleyen Frigg Kadın Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Seçil Kantar, "Kütahya UNESCO şehirler ağına ilk seçilen şehir, Hatay’da yemekleri ile gastro şehri olarak seçildi. Bizim seramiklerimizi ve onların yemeklerini birleştirmek ve tamamen o kültüre yönelik bir koleksiyon ortaya çıkarmak istedik" dedi.

40 parçayı aşan büyük bir koleksiyon oluşturduklarını dile getiren Kantar, "Burada tamamen Hatay’ın yemeklerine yönelik, Hatay’ın kültüründen hareketle bir koleksiyon ortaya çıkardık ve depreme yönelik de sanatsal eserler ortaya çıkmış oldu. Eğer destek görebilirsek bu eserleri tüm şehirlerde sergilemeye devam etmek isteriz" diye konuştu.

Deprem sürecinde ilk desteğin Kütahya’dan geldiğini belirten Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Nesrin Deli, "Projenin temel amacı kendi kültürümüzü seramikle birleştirip Frigg Kadın Kooperatifi ile beraber bu projemizi daha ileriye taşıyabilmek" ifadelerini kullandı.

Kaynak: iha