Şehirler ve kültürler projesi başlıyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Şeihrler ve Kültürler Projesi başlıyor. Proje ile Sinoplu gençler Türkiye’nin farklı şehirlerini gezerek farklı kültürleri tanıma fırsatı yakalıyor.

Şehirler ve kültürler projesi başlıyor
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ
10 Temmuz 2015 Cuma 15:19Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Şeihrler ve Kültürler Projesi başlıyor. Proje ile Sinoplu gençler Türkiye’nin farklı şehirlerini gezerek farklı kültürleri tanıma fırsatı yakalıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlerin farklı coğrafi bölgelerde yaşayan akranları ile tanışmaları, kaynaşmaları ve kültürel alışverişte bulunmaları amacıyla “Şehirler ve Kültürler Projesi”ni hayat geçirdi. Tarihi ve Kültürel değerleri de görme fırsatı yakalayacak olan gençler aynı zamanda çeşitli eğitim ve sanatsal faaliyetlere katılma şansı bulacak ve 4 gece 5 gün boyunca eğlenceli vakit geçirme imkanı yakalayacak. Sinop Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada gezilere 14-29 yaş arası gençlerin http://sehirlervekulturler.gsb.gov.tr/ İnternet adresi üzerinden başvuru yapabileceği bildirildi. 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünden yapılan bilgilendirmede gezi kapsamında yer alan iller ve gezi tarihleri ise şu şekilde aktarıldı; Nevşehir, 22-26 Temmuz Erkek Grubu, 27-31 Temmuz Kız Grubu. Çanakkale, 22-26 Ağustos Erkek Grubu, 27-31 Ağustos Bayan Grubu. Konya, 1-5 Eylül Erkek Grubu, 6-10 Eylül Bayan Grubu.

“ŞEHİRLER VE KÜLTÜRLER PROJESİ” NEDİR?
Gençlerin ülkemizin doğal güzelliklerini görmeleri, muhteşem tarihini ve kültürel değerlerini öğrenmeleri, Anadolu'da kök salıp büyümüş derin ve heybetli medeniyetimizi, şehirlerimizi ve kültürümüzü tanımaları için başlatılmış bir hareketlilik eğitim projesidir. Proje kapsamındaki eğitim, konaklama, ulaşım, yeme içme, rehberlik, müze girişleri vb. (kısaca web sayfamızda bulunan “etkinlik programı”nda yer alan tüm faaliyetler) ücretsizdir.

PROJENİN AMACI NEDİR?
Gezdikçe bilgi birikimi, iletişim gücü ve gönüllülük bilinci artan bir gençlik yetiştirmek amacıyla gerçekleştirilen bu proje kendini rahat ifade edebilen, özgüven sahibi, sosyal iletişim becerileri gelişmiş, gezip görerek öğrenen gençlerin varlığının sosyal barışa kardeşlik ve huzura hizmet edeceği bilinciyle uygulanmaktadır. Şehirler ve Kültürler Projesinin bir diğer amacı güçlü yarınların oluşumunda gerçek katkıyı sağlayacak olan gençlere muhteşem bir medeniyet ve tarihin evlatları olduğumuz gerçeğini anlatmaktır.

PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?
Bu seyahatlerde gençlerimiz, Bakanlığımıza bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında konaklayacak olup, yapılacak etkinliklerin tüm masrafları Bakanlığımızca karşılanacaktır. Farklı illerden gelen gençler, program boyunca birbirlerini tanıma imkanı bulacak, yeni dostluklara ve kardeşliklere yelken açacaklardır.
Programda tarihi ve kültürel alanda hareketlilik faaliyetlerinin yanı sıra, belirlenen temaya uygun olmak kaydıyla bir gün eğitim verilecektir. Eğitimin ertesi gününde bir oturumda madde bağımlılığı, bir oturumda da gönüllülük (uygulamalı) teması işlenmektedir. Bu eğitimler için ev sahibi il müdürlüklerince belirlenen ve Bakanlığımızca uygun görülen eğitmenler görev almaktadır.

PROJE BAŞVURULARI VE SEÇİM KRİTERLERİ
Proje Başvurusu; sehirlervekulturler.gsb.gov.tr adresinden alınacaktır. Atama sonuçları web/sms yoluyla bildirilecektir. 18 yaşın altındaki gençler başvuru sonunda, sistemin oluşturduğu ”Veli İzin Belgesi”ni velisine imzalatarak, en geç etkinlik gününde Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü veya Gençlik Merkezleri’ne ulaştırması yeterli olacaktır.
Projede son başvuru tarihi yoktur. Proje bitene kadar istenen tarih ve il için başvuru yapılabilir. Ancak bilinmelidir ki; her ilimiz için belirlenmiş bir kontenjan vardır. Bu kontenjanın üzerindeki başvuruların değerlendirilemeyeceği tabiidir.

Gençler, 1 (bir) dönem için 1 (bir) il seçebilecek ve projeden bir kez yararlanma hakkına sahip olacaktır. Tercih ettiği dönem ve il başvurusu kabul edilmeyen gençler sonraki dönemler için yeniden başvuru yapabilecektir. Aynı anda birden çok dönem ve il için başvuru alınmayacaktır.

Gençlerin seçiminde; şehit veya gazi yakını olanlara, anne ve/veya babası vefat edenlere, dezavantajlı ve kırsal kesimde yaşayan gençlere öncelik verilecektir. Bunun dışında başvuru sırasına göre gençler telefonla aranıp programa katılıp katılmayacakları teyit edilecektir. Telefonu açmayan ya da gelmeyeceğini bildirenlerin yerine bir sonraki sırada bekleyen gençler aranacaktır. Böylece asil ve yedek listeler belirlenecektir. Bu gençlere, otobüslerin kalkış yeri ve saati bildirilecektir. Asil ve yedek listedeki gençler, hareket yeri ve saatinde hazır bulunacak, asil listeden gelmeyen olursa sırayla yedek listedeki gençler programa götürülecektir.
Yola çıkmadan önce mutlaka nüfus cüzdanlarınızı yanınıza almayı unutmayınız.


    
 
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.