banner710

banner600

banner534

15.04.2020, 23:05 355

KORONA SÜRECİNDE İSLAM’IN YÜKSELİŞİ VE RÜYA...

Korona salgını başladığı günden beri herkes kendi inancı doğrultusundaki ilke ve prensiplerine dönmeye başladı. Papa İtalya’da boş sokaklarda dua ederek insanlara umut vermeye çalışırken, İsrail Sağlık Bakanı: Mesih gelecek bizi kurtaracak, Mesih bizi dünyadaki tüm dertlerden arındıracak" dedi. Pagan kültürüne sahip çevreler de kendi kutsalları doğrultusunda efsaneler oluşturmaya başladılar. Müslümanların da İslam Peygamberi Hz Muhammed  (sav)’in emrettiği karantina uygulamasını, yemekten önce ve sonra ellerin yıkanması, uykudan uyanınca ve tuvaletten çıkınca ellerin temizlenmesi gibi konuları yeniden dünya gündemine taşımasıyla bilgi çağı bu dönemde tüm dünya İslam’ın bir temizlik medeniyeti olduğunu öğrenmiş oldu. Bin dört yüz yıl önce hijyen kurallarının bilinmediği çöl ikliminde Müslümanların bunlara dikkat etmesi Peygamberimizin sünnetinin hem fıtri oluşu hem de geleceğe ışık tutan çağlar üstü örnekliği bir kez daha tescillenmiş oldu.

İnsanoğlunun en son teknolojik imkan ve kabiliyete sahip olmasıyla güçlü devletlerin zayıfları ürettiği silahlarla yok ettiği bir dönemde, zengin-fakir, güçlü-güçsüz ayırt etmeden herkesi görünmeyen bir virüsün tehdit etmiş olması, dünyada sahip olduklarımızın bir fayda vermediğini koca koca devletlerin aciz, çaresiz ve yapayalnız kaldığını göstermiştir. 101 yaşında ölen zenginliği dolayısıyla 6 kalp, 3 böbrek ve 2 ciğer nakli olduğu iddia edilen David Rockefeller gibi yeni dünya düzeni ve yönetim modelleri oluşturma adına büyük planlar yapan insanların da bu virüsden kurtulacaklarına dair bir garantileri yoktur. Tüm geçici statüleri ve makamları sıfırlayan bu virüs insanların geleceğe dair yaptıkları bütün planlarını alt üst etti. 

Endülüs Medeniyetini tarihe gömen ezan okunmasını yasaklayan ve Gırnata Sarayında dua edilmesine bile tahammül göstermeyen İspanya’da ezanlar okunmaya başladı. Almanya’da ve Hollanda’da da belirli camilerde ezan okunmasına izin verildi. İtalyan devlet başkanı da çıkıp “İşimiz Tanrı’ya kaldı” diyor. ABD Devlet Başkanının bulunduğu resmi bir toplantıda Kur’an okunuyor, yanındaki eşi ciddiyetsiz durunca “Bak Kur’an okunuyor ciddi ol” dercesine onu Kur’an’ı dinlemeye davet ettiğini görüyoruz.

Aslında virüsün yayılıp insanlığın çaresiz kaldığı andan itibaren güçlü devletler dahi kendi güçlerinin bir yere kadar yettiğini bu büyük musibetin ancak dünyayı var eden güç tarafından durdurulacağını gördüler. Kendileri ellerindeki masumların kanlarının dezenfektan ve temizlik maddeleri ile çıkarılamayacağını anladılar. Ezilen ve horlanan Müslümanlardan dua etmelerini istediler. Bu onların musibetlerden ders çıkardıkları anlamına gelmiyor. Zira tarihte olduğu şimdi de Allah bu sıkıntıdan kurtarsa masumları öldürmeye devam edecekler. İçlerine düştükleri zulüm çemberi gözlerini kararttığı için hakikatten ve hidayetten uzaktadırlar. Ancak önyargısız ve vicdanları kirlenmemiş insanlar Allah’ın izniyle İslam’ın bir insanlık medeniyeti olduğunu göreceklerdir.
 Dünyayı algıyla yönetip, Müslümanları katil ve barbar göstererek İslam’ın şefkat ve merhamet medeniyeti olduğunu perdelediler. Okullarda yeni yetişen nesillerine Müslüman gençleri terörist gösterdiler. Ama virüsle birlikte İslamofobi endüstrisi de çöktü. Başlarını kaldıramadıkları virüsle mücadeleye yoğunlaştılar. Anladılar ki kendi kirli elleriyle dua edecek yüzleri yok, yetiştirdikleri yeni nesle armağan edecekleri temiz bir mazileri yok. Havayı, toprağı, suyu kirleten Batılılar oluşturdukları kalpsiz ve vicdansız bir dünyayı çocuklarına miras bırakacaklar. Kendilerinin de inanmadıkları korsan insan hakları ve sahte özgürlükler manzumesi çökünce bir arayış içerisine girdiler. Ama bu arayış yalnızca virüsten kurtulmak için... Kalplerin özünü bilen Rabbimiz “Onlar ağızlarıyla Allah'ın nûrunu söndürmek istiyorlar. Halbuki kâfirler istemeseler de Allah nûrunu tamamlayacaktır. (Saff,8) buyurmaktadır.

ABD’de gündemi belirleyen ve attığı manşetlerle dünyayı dizayn eden haftalık “Newsweek” dergisi "Koronavirüs’ten Korunmak İçin Muhammed Önerisi” başlığıyla çıktı. Peygamberimizin temzilikle ilgili sünnetinin konu edildiği yazıda Peygamberimizin veba hastalığı dolayısıyla önerdiği karantina uygulaması, uyanınca ellerin yıkanması, yemekten önce ve sonra ellerin temizliğini emrettiği mübarek sünneti dünyayı yöneten Siyonist uzantılı derginin kapak konusu oldu. Bu virüs salgını dolayısıyla insanlık İslam’daki temizliği, tahareti, gusül abdestini, karantinayı, tuvaletten sonra elleri yıkamayı öğrenmiş oldu. Bugün modern tıbbın geldiği nokta da aynı temizliğe ve hijyen kurallarına işaret ediliyordu. Önyargısız ve vicdanlı insanların İslam’ı kabulün önündeki engeller kalkarak İslam’ı temizlikle tanıyan insanların İslam’la bilimselliğin örtüştüğünü  İslam’ın insanlığın dini olduğunu keşfetmiş oldular.

Tüm bu gelişmelerle İslam dalga dalga dünyada yayılırken birden yaşlı bir kadının Peygamberimizi rüyada gördüğü iddia edilerek sumaklı suyun Peygamberimizin tavsiyesi olduğu ortaya atıldı. Okumaya, araştırmaya, derin tefekkür etmeye çağıran Kur’an’ın mantık örgüsüyle çelişen bu rüya bu süreçte İslam’ın bilimsel verileri esas aldığı ve mensuplarını bilimsel çalışmalarla birlikte Allah’tan ilahi yardımı talep etmeye çağırdığı tüm dünyaya yayılmışken tekrar İslam muarızlarının İslam’ı bilimsellikten uzak rüya ve hurafelerle dolu olduğu algısının oluşturulmasına neden olmuştur. Allah’ın yardımı ve yol göstericiliği yalnızca kendi yolunda insanlığın hayrına  gayret eden ve çalışanlar içindir. "Bizim uğrumuzda cihad edenleri biz elbette yollarımıza iletiriz.” (Ankebut 69) ayetiyle Rabbimiz kendi uğrunda çalışarak, yazarak, çaba sarf ederek, gecesini gündüzüne katanlara bir yol değil bir çok yollarını göstereceğini müjdeliyor. İlmi çalışmayı bırakarak gördüğü rüya ile başarı sağlamak "İnsan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.“(Necm,39) ayetindeki insan emeğine de saygısızlıktır. Hz Süleyman’a Sebe Melikesinin tahtını göz açıp kapayıncaya kadar getiren kişinin "Kitaptan ilim sahibi olan birinin getirmiş olması (Neml,40) da ilme, çalışmaya, çaba ve cehd  ile gayrete değer verildiğini göstermektedir.

Hz İbrahim’i hanımı Hacer ve oğlu İsmail’i Kabe’nin yanı başında bırakmasından sonra ıssız çölde yavrusuna su arayan anneye Allah’ın bir ikramı olan “zemzem” armağan edilmiştir. Zemzem, miskin miskin oturan bir anneye değil, yavrusuna su bulabilmek için Safa ve Merve arasında tüm güç ve kuvvetini toplayıp su kaynağı aramak için yedi defa koşan bu uğurda canını dişine takan deyim yerinde ise bedelini ödeyen bir anneye ilahi bir hakediş  olarak takdim edilmiştir.
 Dolayısıyla Allah’ın yardımı ve ilhamı gelecekse  bu uğurda çalışan ve laboratuvarlarda alın teri döken insanlara gelmelidir. Her zaman olduğu gibi genişlik anında da, sıkıntı anlarımızda ve böyle zorlu süreçlerde de Allah’ın yardımına muhtacız. Tıp da Astronomi de, Fizik de Kimya da Allah’ın ilmidir. Allah’ın kainata koyduğu yasaları keşfedip insanlığın yaşadığı maddi ve manevi sıkıntılarına çözüm üretmek, çare aramak bizim görevimizdir. İslam alimleri ömürlerini adadıkları ilmin kitabını yazarken Allah’tan yardım istemiş “Gayret bizden tevfik Allah’tandır." demişlerdir.

Bir virüsle insanlığa acizliğini ve çaresizliğini hatırlatan Allah Müslümanlara da bu süreçte dinlerini en güzel bir şekilde insanlığa duyurma fırsatı vermiştir. Maddi ve manevi ızdırap içerisinde kıvranan insanlığın kurtuluş reçetesi İslam’dadır. Bize düşen görev paranın pulun geçmediği bu korona sürecinde İslam’ın hayat veren ilkeleri ile insanlığın dirilişine katkı sağlamaktır. Rabbim bizleri İslam’ı en iyi temsil edip insanlığın hidayetine vesile olanlardan eylesin.
   

   ALİ HAYRİ ÇELİK
 SİNOP İL MÜFTÜSÜ

Yorumlar (5)
ateistsavar adalı 1 yıl önce
Bilimden, mantıktan anladığın nedir yorumcu kardeşim. Ateizm veya inançsızlıktan mı ibarettir; Bilim ve mantık. Bir düşünceyi zihnine taşıma ve orada olgunlaştırma sonra yazıya dökme kaç merhaleden geçerek muhataba sunma... tüm bunlar ilahi bir güçle yaratılışla meydana gelir. Sana göre mantıksızdır. o zaman yaratılışındaki kromozonlardaki DNA zincirlerini birbir kendin dizeydin nasıl ucube bir varlık olurdun. Ağzındaki dişlerin bile bir ihtiyaca binaen tasarlanmıştır. kesici diş öne, köpek dişi yana, öğütücü dişler arkaya hepsi sindirim sistemini tamamlamak üzere yaratılmıştır. Bilim implantı buldu. bu da Allahın verdiği beyin ve zeka ile keşfedildi. Ama Allahın verdiği ana dişi tutmuyor. Peki bilimi dinin karşısına oturtan ateistler ya 4000 yıldır ağızda insanlığın kullandığı şu dişlerin modası geçmiş tek tek sökelim bilimin var son noktadaki modern implantı takalım diyen duydunuz mu. Sana çocukluğunda dişlerini glikozlu besinlerle beslenip diş temizliğine yeterince dikkat edemeyeceğini bildiği için önce geçici süt dişleri vermiştir. sonra onları arıp yerine kalıcı dişler vermiştir. Bunları ne baban verdi ne atan.. Bunları ihsan eden Allah'tır. Tüm bunları kör tabiat ya da tesadüfen darwinci zihniyet yarattı diyorsan
haydi bir küçük solucan yaratın da görelim.
vatandaş 1 yıl önce
Hocam haklısınız, salda gölünün mahvedilmesinin günah olduğunu da söyleseydiniz keşke konuşmanızda.
Sinoplu 1 yıl önce
Allah razı olsun Rabbim daha güzel çalışmalar nasip etsin
Doğancan 1 yıl önce
Bilimden, mantıktan uzak, fanatik ve bomboş bir yazı.
Nurullah Alphan İnan 1 yıl önce
Tek Din.Tek Devlet.Tek Millet.Tek Ümmet.Yaşasın Müslüman Türkiye.Yaşasın,Aziz Müslüman Türk Milleti.
banner706
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 20 Haziran 2021
İmsak 02:51
Güneş 04:57
Öğle 12:46
İkindi 16:48
Akşam 20:25
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637