İSTANBUL (AA) - Fotoğraf sanatçısı Ahmet Polat’ın Gaziantep’te başlayan aile köklerinin hikayesini anlattığı “Kökler” sergisi, Kalyon Holding desteği ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi küratörlüğünde HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde açıldı.

Kalyon Holding'den yapılan açıklamaya göre, daha önce Kalyon Kültür’ün ev sahipliğinde Nişantaşı’ndaki Taş Konak’ta sanatseverlerin beğenisine sunulan serginin açılışına Kalyon Holding Sosyal ve Kültürel İşler Komitesi Başkanı Reyhan Kalyoncu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın eşi Haticenur Yerlikaya, Gaziantep Valisi Davut Gül’ün eşi Gülden Gül, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin eşi Zeliha Dereli, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin eşi Zehra Büyükekşi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Gaziantep Başkonsolusu Fatma Demirel, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Berk, Hollanda Krallığı Gaziantep Fahri Konsolosu Bora Tezel, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Kadınların gücü çikolatayı tatlandırdı Kadınların gücü çikolatayı tatlandırdı

Açıklamada görüşlerine yer verilen fotoğraf sanatçısı Ahmet Polat, bu yolculuğa çıkmak için 40 sene beklediğini belirtti.

"Babam hep topraktan bahsediyordu. Toprak önemlidir ama benim için kökler daha önemlidir. O yüzden bu sergiye 7 sene önce başladım. Bu serginin ilk açılışını Kalyon Kültür Merkezi’nde gerçekleştirmiştik. Babam oradaki açılışa gelmişti ancak kendisini geçen yıl koranavirüsten kaybettik." diyen Polat, " Babam vefat etmeden önce Bu sergiyi Gaziantep’e getirebilir misin? demişti. O sergiyi bugün Gaziantep’e getirdik. Serginin Gaziantep’e getirilmesinde emeği geçen başta Reyhan Kalyoncu’ya, Kalyon Kültür’e ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne teşekkür ediyorum." yorumunu yaptı.

Kalyon Holding Sosyal ve Kültürel İşler Komitesi Başkanı Reyhan Kalyoncu da bundan 999 Gün önce, İstanbul'da, kültür ve sanata ev sahipliği yapacak Kalyon Kültür'ü açtıklarını belirtti.

Kalyoncu, sözlerini şöyle sürdürdü:,

"İlk sergimiz, Kökler isimli sergiydi. Geçen bu 999 günün ardından bugün Gazi şehrimizde, bir Gazianteplinin sunduğu görsel lezzetle buluşuyoruz. Ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler'in dediği gibi ‘Yaşam size verilmiş boş bir film. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın’ işte sizler bugün ve bu anda, bu sergiyle tam da bunu yapıyorsunuz. Sanatçı, küratör ve araştırmacı Ahmet Polat, bizim yüz akımız. Aldığı uluslararası ödüller, önemli müzelerde açtığı sergiler sadece kendisini değil hepimizi gururlandırıyor. ‘Kökler’ sergisiyle bizi; kimlik, köken ve mirasla buluşturuyor. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum."

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ise kültüre ve sanata dair birçok etkinliğe başarı ile imza atan Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde çok anlamlı bir serginin açılışını gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, "Köklerimizi, aile ve akrabalık bağlarımızı hiçbir zaman unutmamayı ve güçlendirmeyi bize hatırlatan ve öğütleyen bu fotoğrafları bizlerle paylaşan değerli sanatçımıza ve serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere minnettarız." ifadelerini kullandı.