İdare mahkemesinden kafes balıkçılığına red kararı

Gerze ilçesinde kurulmak istenen alabalık yetiştirme tesisine karşı ilçe belediyesi tarafından açılan dava Samsun 1.İdare Mahkemesi tarafından kabul gördü. Mahkeme, projeyi iptal etti.

İdare mahkemesinden kafes balıkçılığına red kararı
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
25 Ocak 2019 Cuma 18:18

Gerze Belediye Başkanlığı ilçede kurulması planlanan alabalık yetiştirme tesisinin deniz suyundaki ekosistemi doğrudan etkileyerek su dibindeki doğal yaşama ötröfikasyon yoluyla zarar vereceği ve su kalitesinde belirgin bir düşüşe yol açacağı gibi nedenlerle iptal edilmesi için Samsun 1.İdare Mahkemesine başvuruda bulunmuştu. 

Gerze Belediyesinin bu başvurusunu kabul eden Samsun 1.İdare Mahkemesi, projeyi iptal etti
Verilen kararın Gerze için sevindirici olduğunu belirten Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, kararın başta balıkçılar olmak üzere tüm Gerze’ye hayırlı olmasını diledi. 

Belovacıklı; “Haklıyız, kazanacağız demiştik ve kazandık. Termik Santral’de olduğu gibi birleşerek, çoğalarak büyük bir güç haline geldik ve mücadelemizi sürdürdük. Gerze’yi kafeslemek demek, deniz turizmini ve balıkçılık sektörünü bitirmek demekti. Buna izin veremezdik. Bu doğrultuda eylemler yaparken hukuki süreci de başlatmış olduk. Açtığımız davada bizleri haklı gören mahkeme heyeti Gerze’nin kafeslenmesine müsaade etmezken, bu zamana kadar kurulan kafeslerin de derhal kaldırılmasına karar vermiştir. Bu müjdeli haber başta balıkçılarımız olmak üzere tüm Gerze’ye hayırlı olsun. Belediye Başkanlığı olarak bu anlamlı mücadelede başta balıkçılarımız olmak üzere, YEGEP ve doğamıza sahip çıkan tüm vatandaşlarımıza teşekkür eder, saygılar sunarız.Hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

Gerze Belediye Başkanlığı tarafından ilçede kurulmak istenilen kafes balıkçılığına karşı açılan davada; “Sinop ili Gerze ilçesi Balıkçı Barınağı mevkii açıklarında ve 32 bin 340 m²’lik deniz sahası üzerinde, yapılması planlanan “950 ton/yıl kapasiteli Sagun Aqua 2 Alabalık Yetiştirme Tesisi Projesi” için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmesine dair Sinop Valiliği işleminin; hukuka aykırı olduğu, gerçekleştirilmesi düşünülen yatırımın, deniz suyundaki ekosistemi doğrudan etkileyerek su dibindeki doğal yaşama ötröfikasyon yoluyla zarar vereceği ve su kalitesinde belirgin bir düşüşe yol açacağı, Alabalık Yetiştirme Tesisi’nin kurulacağı alanın 1/100.000’lik çevre düzeni planında doğal sit alanı olarak kabul edildiği, yöre halkının yaşam alanlarını ilgilendiren böyle önemli bir konuda değerlendirme sürecine katılımın sağlanmadığı, Bakanlık internet sitesinden yapılan duyuruların adeta halktan gizlenmesinin amaçlandığı, alabalık tesislerinin çevre üzerinde olumsuz etkiler yarattığı hususunun bilimsel bir gerçeklik olduğu, yoğun balık üretimi nedeniyle ortaya çıkacak yem ihtiyacının, küçük balık türlerinin; özellikle de hamsi balığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasına neden olacağı, öte yandan toplam etki çalışmasının yapılmamış olmasının, kıyılardaki deniz fauna ve florasının uğrayacağı zararların gözardı edildiği anlamına geldiği ileri sürülerek iptalini istemişti.”


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kaye - 3 ay önce
Tek kelime ile yanlış bir karar. Öncelikle, eko sistemi bozan kanalizasyonlar hakkında neden durdurma kararı alınmaz ki? Mesele SAGUN meselesi olmamalı! Dünya kafes balıkçılığına yönelirken, biz ters yöne gidiyoruz, neden acaba? Hamsinin yem sektöründe kullanılmasına hep beraber karşıyız fakat kafes balıkları için yem sektörü yanlış yapıyor diye su ürünleri sektörünü balta ile parçalamak yanlış. Bu konunun tekrar incelenmesini umuyorum.
Avatar
Sahsuvar - 3 ay önce
Degerli baskan bu durumu duzeltiginizi soyluyorsunuz bence ilk once şu kafaniza göre imar vermediginiz yada kafaniza göre yol gecirmeye çalıştığınız tapulu arsalarin durumlarini sahibi olan kisilerin gaklarini gasp etmeyide viraksaniz iyi olur hak sa bu da haktir bununla övünüyorsanız bizde sevinelim artik .
Avatar
Sinoplu - 3 ay önce
Helal olsun. Tebrikler
Avatar
Orhan USTA - 3 ay önce
Gerze Sinop merkezden çektiği kadar bir şeyden çekmedi. Şu Sinop merkezimiz bir kendi bacağını kurtarsa da Gerze'yi rahat bıraksa. Kendi valiliğimiz nasıl izin verdi buna da iş Samsun Mahkemelerine kadar gitti.
Avatar
Emin - 3 ay önce
Başkan yanlış bilgi veriyor, iptal olan sadece sağın 2 ye ait çed gerekli değildir belgesi. Diğer tesisler için bir karar yok. Çed gerekli değildir red kararı verilen tesis de gerze de değil demircikoyu acılarındaydı. Gerze barınağında yakınlığı bile yok....
Avatar
mustafa - 3 ay önce
kesinlikle helal olsun. başkan gibi başkan işte. keşke sinopta da böyle başkan olsa
Avatar
Yapmayalım - 3 ay önce
Sakın ha üretmeyelim/yapmayalım. Nükleer yapmayalım, balık tesisi yapmayalım, fabrika kurmayalım, mevcut fabrikaları arazi parasına satalım daha sonra fabrikayı yıkıp fabrika arazisini ranta açalım. Sakın sakın... üretim de neymiş! boş yere sıkıntı.