BATUR TEPKİ GÖSTERDİ

CHP Grup Başkan Vekili Abdullah Batur; "İl Özel İdaresine tahsisli Yakup Ağa Konağı, onarılıp çürümeye terk edilmiştir" dedi.

BATUR TEPKİ GÖSTERDİ
27 Ocak 2013 Pazar 16:36

Sinop İl Genel Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Abdullah Batur ve Gerze CHP İl Genel Meclis Üyesi Necmettin Çakır bir basın toplantısı düzenleyerek Yakup Ağa Konağının çürümeye terk edilmesine sert tepki gösterdi.

Konağın içler acısı halinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Batur açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Gerze Yakup Ağa Konağı’nın restorasyonu 2005 yılında başlayıp 2006 yılında 277.000.00TL sı harcanarak yapılmıştır. İl Özel İdaresine tahsisli Yakup Ağa Konağı, onarılıp çürümeye terk edilmiştir. Konağın değerlendirilmesi ile ilgili hiçbir öneriyi ve projeyi 6(altı) yıldır dikkate almayan İl Özel İdaresi İl Genel Meclisinin 02.02.2009 tarihli ve 38 sayılı kararını uygulamak zorundadır! Bu karara göre; Yakup Ağa Konağı İl Özel İdaresince turizm amaçlı olarak çalıştırılmalıdır.

Konak; 09.08.2007 tarih ve 49311 sayılı yazı ile İl Özel İdaresine tahsis edilmiştir. 20.11.2007 tarihinde Gerze Yakup Ağa Konağı konulu toplantıya katılan Gerzeliler, konak için yapılabilecek projeleri Sayın Kaymakam Cahit Karatepe öncülüğünde hazırlayıp sunmuşlardır. 02.02.2009 tarihinde Kültür Bakanlığının Konak tahsis talebi İl Genel Meclisinde reddedilmiş ve aynı kararda konağın İl Özel İdaresince “ turizm amaçlı olarak çalıştırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir. 

28.06.2010 tarihli soru önergemde 281.86m2 yüz ölçümlü Konağın; neden değerlendirilmeyip, çürümeye terk edildiğini sordum. 20.07.2010 tarihli Genel Sekreter imzalı yazıda, Konağın 3(üç) günlük festivalde Gerze Belediyesine verildiği, aktif kullanım için Maliye Bakanlığına görüş sorulacağı cevabı verildi.

20.10.2010 tarihinde Gerze Belediye Başkanı Sayın Osman Belovacıklı’nın tahsis talebi, 17.12.2010 tarihli yazı ile İl Meclisinin huzuruna getirilmeden, Genel Sekreterce reddedilmiştir.

05.01.2011 tarihinde grup olarak verdiğimiz önergede, Konağın değerlendirilmesi hususunun gündeme alınmasını istedik. 07.01.2011 tarihinde “ gerekli çalışma yapılıyor “ diye önergemiz İl Genel Meclisi tarafından oy çokluğu ile reddedilmiştir.

11.04.2010 tarihinde Gerze Belediye Başkanının yeniden tahsis talebi 03.05.2011 tarihli yazı ile yine İl Meclisinin huzuruna getirilmeden Genel Sekreterce ikinci kez reddedilmiştir.

Söz konusu Konak için muhtelif tarihlerde Sinop Üniversitesi ve Otelcilik Meslek Lisesi tarafından da, tahsis talebi yapılmıştır. Bu talepler de Genel Sekreter tarafından tahsisisin İl Özel İdaresinde olduğu belirtilerek reddedilmiştir.
Kültür Bakanlığının 03.03.2011 tarihli ikinci tahsis talebi ise, 07.04.2011 tarih 126 karar sayısı ile “Gerze Turizmine kazandırılmak “ üzere İl Genel Meclisinde reddedilmiştir.

22-23 2012 Mayıs Spor Çalıştayı’nda konu, şahsım tarafından yeniden gündeme getirilerek; Konağın değerlendirilmesi gerektiğini tekrar hatırlattım. Ve Çalıştay kararlarında Konağın açılması ile ilgili karar alındı. Çalıştay da alınan diğer kararlar gibi bu karar da uygulattırılmadı.

2012 yaz sonunda Konağın eski sahiplerinden Ayhan Bey, Sinop İl Genel Meclisine gelerek şahsımı ziyaretinde Konağın çürümeye yüz tuttuğunu belirtip ilgilenmemizi talep etmiştir. Ben de sorunun çözümü için bir kişiyi aradım, çözüm konusunda mutabık kaldık. Ama hiçbir gelişme olmadı.

İl Özel İdaresine Tahsisli Yakup Ağa Konağının anahtarı İlçe Kütüphane Memurluğunda muhafaza edilirken, 23.08.2011 tarihinde İlçe Kütüphane Memurluğundan, konağın anahtarı istendi. İl Özel İdaresi, konağın tahsisine sahip ama anahtarına sahip değildi.

Görüldüğü gibi Konağın tahsis amacı “kördüğüme” dönmüştür. Onarımı yapılan Konak kullanılmadığından çürümeye yüz tutmuştur. 6 yıldır hiçbir şekilde değerlendirilmeyen Yakup Ağa Konağı artık herhangi bir şekilde faaliyete geçirilmelidir. Konak makul bir süre sonunda faaliyete geçmezse, Gerze İl Genel Meclis Üyemiz Sayın Necmettin ÇAKIR gereken hukuki çalışmaları yapacaktır.

Önerilerimiz;

Konak; Gerze Belediye Başkanı ve İl Özel İdaresi’nin ortak çalışması ile Etnografya Müzesi yapılarak, Gerze’nin kültür ve tarihi yaşatılabilinir.

Konak; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi’nin ortak çalışması ile sanatsal ve sportif faaliyetler için, Gerze Gençlik Merkezi yapılarak geleceğe can verebilir.

Son Söz;

Gerze’ye, tarihin kültürel mirasına ve devletin parasına olan sorumluluğumuz ve duyarlılığımız gereği İl Özel İdaresinin başı olan Vali Bey’den, bu sorunu çözüme kavuşturmasını istiyoruz.26.01.2013
 
 


banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
deli pedro - 6 yıl önce
restoyrant yapalım içkisiz sinop mantısı,etli ekmek,tarhana çorbası ne bilim işte kastamonu da bu evleri hep yöresel yemek veren yerler haline getirmişler dediğim gibi yöresel ve içkisiz....
evet özellikle içkisiz kütüphane karşısına birahane ruhsatı verenlere bu sözüm....
Avatar
Gerzeli KAZİM - 6 yıl önce
kültür bakanlığı kamulaştırdı. külltür müdürlüğü restore etti ve etnogrfya müzesi olarak hizmete açtı. vali zeki şanalın gayretleri ile kültür bakanlığının malı iken il özel idaresine devredildi. il özel idaresi kaç yıldır hiç bir işlem yapmadı. tarihi cezaevide öyle oldu iyi ki kültür müdürlüğü kültür bakanlığı nezdinde ab prejesi sundu da tarihi cezaevini kurtardı. emeği geçenlerden Allah razı olsun yoksa tarihi cezaevide elden gidiyordu.
Avatar
gerzeli kazıma - 6 yıl önce
tarihi cezaevinin çatıları yıkılmak üzere. sen gerze'den (eski hastanenin yanından) tarihi cezaevinin yanından geçmiyeli kaç yıl oldu.
Avatar
sinop sevdalısı - 6 yıl önce
sinopta buna benzer tarihi binalarımız çürümeye terk edilmiştir ilğililere duyurulur
Avatar
sinopl sever - 6 yıl önce
kültür bakanlığı eski tarihi binaları onarıyor. ben müracaat ettim onardılar. sinop sevdalılarına duyrulur. müracaat etmeyenlere sinop sevdalısı yardımcı olsun.
Avatar
GERZELİ KAZİM - 6 yıl önce
i̇şte sorun orada sen bi̇raz araştir i̇stersen cezaevineden restoresi̇ni̇n geci̇kti̇ği̇ni̇bi̇raz araştir fakat adi̇l ol.
Avatar
DERİNSU - 6 yıl önce
devlet malina mutlaka sahip çikilmali ve bizleri geçmişimizden geleceğe bağlayacak olan değerlerimizin korunup çaliştirilmasi inancindayim. bunu da yapacak devlet görevlilerimizin olduğuna yürekten inaniyorum.
Avatar
Mhmet KAYAMEŞE - 6 yıl önce
senatör çok haklı fakat biraz geç kalmadımı fakat yinede ağzına sağlık.