Başkan Ergün; “Kilise değil kültür merkezi yapıyoruz”

Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, İlçede kültür sitesi olarak hizmet vermek üzere restorasyon çalışmaları devam eden binanın bazı art niyetli kesimler tarafından kilise olarak kullanılacağı yönünde provakatif paylaşımlar yaptığını belirterek, bu söylemlerin hiçbirinin gerçeği yansıtmadığını yapının Kilise olarak değil Kültür sitesi olarak hizmet vermek üzere restore edildiğini söyledi.

Başkan Ergün; “Kilise değil kültür merkezi yapıyoruz”
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
04 Nisan 2018 Çarşamba 19:22

Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, İlçede bir dönem cezaevi olarak kullanılan ve şimdilerde kültür sitesi olarak hizmet vermek üzere restorasyon çalışmaları devam eden binanın, bazı art niyetli kesimler tarafından kilise olarak kullanılacağı yönünde provakatif paylaşımlar yaptığını söyledi.

Ergün; “2017 yılından itibaren yapım süreci başlatılan bina önümüzdeki aylarda projesi tamamlanarak İlçemizin Turizmine, halkımıza ve misafirlerimize Kültür Sitesi olarak hizmet vermeye devam edecektir. Yani bu yapı Kilise olarak değil Kültür sitesi olarak hizmet vermek üzere restore edilmektedir” dedi.

BÖLGEDE YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMA, MAKSATLI OLARAK ELEŞTİRİ KONUSU HALİNE GETİRİLMİŞTİR
Kişisel sosyal paylaşım hesabı üzerinden bir açıklama yapan Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, 19. Yüzyılda bir dönem kilise olarak kullanılan ancak Cumhuriyet döneminde cezaevi olarak hizmet veren binada yürütülen restorasyon çalışmalarının belirli kesimler tarafından maksatlı bir şekilde eleştiri konusu haline getirildiğini söyledi. Ergün; “İlçemiz yalı mahallesi Gazhane Caddesi üzerinde bulunan 19.yy da Osmanlı döneminde O dönemin idarecilerinden izinli bir şekilde kilise olarak inşa edilen ancak Cumhuriyet döneminde uzun yıllar ilçemizde cezaevi olarak kullanılan tarihi yapının restorasyon çalışmaları Sosyal medyada bazı kimseler tarafından maksatlı olarak eleştiri konusu haline getirilmiştir.

Bahse konu tarihi yapı 19.yy da Osmanlı döneminde Rum Ortodoks Kilisesi olarak yapılmış, 1942 yılından itibaren 90’lı yıllara kadar çoğumuzun da bildiği gibi cezaevi olarak hizmet vermiştir. 07.01.2000 tarihinde Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından da tarihi yapı olarak tescil edilmiş olup, koruma altına alınmıştır.

Son Osmanlı Dönemine ait Anıtsal yapı örneklerinden olan bu tarihi bina; Maliye Bakanlığı’nın 02.03.2005 tarih ve 8418 sayılı yazısı ile Adalet Bakanlığı’na olan tahsis kaldırılarak, Kültür Sitesi olarak yapılmak kaydıyla Belediye Başkanlığımıza tahsisine karar verilmiştir. Bunun üzerine belediyemiz Kültür Sitesi yapımı amacıyla restorasyon projesi hazırlatmış ve Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kuruluna sunarak, aslına uygun restorasyon projesi olarak onay alınıp 2017 yılından itibaren yapım süreci başlatılmış ve önümüzdeki aylarda da proje tamamlanarak İlçemizin Turizmine, halkımıza ve misafirlerimize Kültür Sitesi olarak hizmet vermeye devam edecektir. Yani bu yapı Kilise olarak değil Kültür sitesi olarak hizmet vermek üzere restore edilmektedir” dedi. BU ART NİYETLİ KİŞİLER AMAÇLARINA ULAŞAMAYACAK
Yaymaya çalıştıkları mesnetsiz haberlerle, hedef oluşturma çabasında olan bu kişilerin, hedef aldıkları siyasi kesimleri, gerçekleştirdikleri karalama girişimleri ile yıpratma girişimlerinin asla sonuç bulmayacağının altını çizen Ayancık Belediye Başkanı Ayhan Ergün, bu kişileri önce Allah'a sonrada vatandaşların vicdanına havale ettiğini söyledi.

Ergün; “Bu yapının restorasyonu ile ilgili sosyal medya hesaplarından birtakım çarpık anlayışlı ve zihniyet bozukluğu olan şahıslar, bir yıldır devam eden restorasyon çalışmalarını yeni fark etmiş gibi ve sanki buraya kilise açılıyormuş gibi, yada eski cezaevi kiliseye döndürülüyormuş gibi halkımızı yanıltma, yönlendirme, idaremize karşı kışkırtma, provoke etme girişimleri ile şahısları ve kurumlarımızı yıpratma amacını gütmektedirler. Bu kişi ve kişiler kendileri Sinoplu olmadıkları halde sanki bu toplumun geçmişinde varlarmış gibi davranıp, insanlarımızın arasına fitne sokma, provokasyon üreterek kişilerin ve grupların arasını açma amaçlı beyan ve davranışlarını hiç bir zaman bu güne kadar eksik etmediler.

Bu şahıs ve bunun zihniyetindekiler Sapık anlayışları ile kendilerini eskinin Milli Görüşçüsü, dünün Has Particisi, ve Bugünün AK Partilisi görünümleri ile bunları her konuda ulema zanneden uzantıları, hiç bir zaman AK Parti ve AK Partili siyasetçilerin, belediye başkanlarının, milletvekillerinin haricinde başka bir parti, belediye başkanı ve milletvekilini eleştirdiklerini ne herhangi bir ortamda nede sosyal medya çöplüklerinde görülmemiştir. Bu kişiler bu çöplüklerinden olmadık iftiralar atarak, kişileri zan altında bırakma, itibarsızlaştırma, konjoktürel duruma göre kamuoyu oluşturarak hedef yaptıkları kişileri yıpratma taktiklerini hastalıklı beyinleri ile başaracaklarını zanneden zavallı kişilerdir.

Kendilerini dini hassasiyetleri ile hareket ettiklerini öne sürerek asıl amaçlarını gizleme, önümüzdeki yakın seçim dönemlerini de göz önünde bulundurarak daha önce defalarca denedikleri Sinop siyasetinde yer edinme gayretleri boşa çıktığı için siyasi ve ticari emellerine engel gördükleri kişileri ve onların bağlı oldukları kurumları hedef yapma gayretleri hiç bir zaman sona ermeyecek olan bu kişi ve kişileri önce Allah'a sonrada halkımızın vicdanına havale ediyorum” diye konuştu.
 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Özkan YILMAZ - 10 ay önce
Sn. Başkanın çalışkanlığını ve iyi niyetini kötüye kullanamaya çalışanlar var ne yazıkki. Ayhan bey Ayancık icin büyük bir şanstır ve çalışmalarıyla da bunu kanıtlamıştır. O nedenle ayancık için buana kadar faydası olmayan ve dinden bahsederek dinsizlestirenlerin iddialarının elle tutulur bir yanı yoktur. Zamanında kilise olması oranın halen kilise oldugu anlamina gelmemekle akabinde cezaevi olarak kullanıldığı ortadadır ve bu durum bu yapının restore edilemeyeceği anlamına gelmez. Başkana karsi yapılan eleştiriler itibarsizlastirma ve yıpratma niteliğindedir. Ancak bu amac icerisinde olanlar bilimelidir ki Ayancık halkı Ayhan beyi sever bu oyunlara gelmez...
Avatar
ayancıklı - 10 ay önce
hadsizlere haddini bildiren büyük başkan
Avatar
Sadece yaz - 10 ay önce
Google yaz BAK ne yazıyor kilise mi yoksa kültür evimi
Avatar
cemaleddin - 10 ay önce
Bir cami de yaptirdiysan tama anladik diyecegiz. Aksi halde kültür deyip uyutup kendi iabdethanenimi yaptirdin?