banner600

banner534

Atık yağ bidonlarına yağ yerine çöp döktüler

Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, ilçenin belirli noktalarına yerleştirilen atık yağ toplama bidonlarına, atık yağ yerine çöp atıldığını belirterek, vatandaşlara atık yağ toplama bidonlarını amacına uygun şekilde kullanmaları çağrısında bulundu.

İLÇE 12.08.2020, 19:00
559
Atık yağ bidonlarına yağ yerine çöp döktüler

Gerze Belediye Başkanlığı atık yağların geri dönüşümü amacıyla ilçede belli noktalara atık yağ bidonları yerleştirdi. Ancak bu bidonlara atık yağ yerine çöp atılması, Sıfır Atık Projesi kapsamında konuşlandırılan Atık Yağ Bidonlarının yanlış amaçla kullanılması istenmeyen görüntülerin meydana gelmesine neden oldu.

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olduğunu hatırlatan Gerze Belediye Başkanı Cevat Şensoy, vatandaşlardan ilçede sıfır atık projesi kapsamında konuşlandırılan atık yap toplama bidonlarının amacına uygun şekilde kullanılmasını beklediklerini belirtti. Şensoy; “Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

Bizler de, doğasını, yeşilini ve mavisini seven bir anlayışla çıktığımız hizmet yolunda Sıfır Atığa önem vererek birçok girişimde bulunmaktayız. Bunlara örnek verirsek, ilçemizde faaliyet sürdüren Yalı Geri Dönüşümle birlikte geçtiğimiz Eğitim-Öğretim yılında okullarımıza ziyaret ederek öğrencilerimizle geri dönüşümün faydalarını anlatmayı sayabiliriz. Çocuklarımıza küçük yaşlarda aşıladığımız bu bilinci yaptığımız projeler ve reklamlarla da destekleyerek sosyal bilinç oluşturmaya yönelik çalışmalarımız da devam etmektedir.

Sıfır Atık, yeryüzünde vazgeçilmez bir unsur olmaklar beraber içerisinde de birçok avantajı göz önüne sermektedir. Gerek insan sağlığı, gerekse ilçemiz için faydaları saymakla bitmeyecek olan Sıfır Atık Projesi kapsamında ilçemizde konuşlandırılan Atık Yağ Bidonlarının amacına uygun şekilde kullanılmasını rica ediyoruz” dedi.

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (1)
ERSE 9 ay önce
Bu durumu engellemek için vatandaşın çöp atma ihtiyacının olmayacağı ,özellikle yağ atığını getiren kişilerin ufak bir uğraşla erişebileceği yerde olmalı ,aksi takdirde el altında bulunursa yurdumun insanı veya dalgınlık kutulara çöp atılmasına sebebiyet vermektedir.
banner681
10°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:40
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:36
Yatsı 21:06
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner637