Tur Operatörleri Sinop İçin Ne Dedi

Hükümet, 35 milyar lirayı aşan sağlık harcamalarını düşürmek için yeni önlemler aldı.

Tur Operatörleri Sinop İçin Ne Dedi
29 Mayıs 2012 Salı 17:55

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından düzenlenen “Sinop Tur Operatörleri Çalıştayı” 26 Mayıs Cumartesi günü yapılan değerlendirme toplantısıyla sona erdi. 

Yapılan gezi ve incelemeler sonrasında gerçekleştirilen değerlendirme toplantısında söz alarak Sinop’a ilişkin değerlendirmelerde bulunan tur operatörü firma temsilcileri, Sinop turizmine ilişkin, altyapı ve gelecekte yapılabilecek çalışmalara ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Sinop’ta çevre kirliliğinin önemli bir sorun olarak dikkatlerini çektiğini belirten firma temsilcileri, bunu sorunu aşmak için özellikle Sinopluların çevre bilinci kazanmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini kaydettiler. Altyapı konusunda da ciddi sıkıntılar olduğunu dile getiren tur operatörleri, bu tip sorunların özellikle otobüslerin şehir içindeki hareketlerinde ve ilin çeşitli bölgelerinde bulunan doğa güzelliklerine ulaşma noktasında tur firmaları için ciddi sıkıntılar oluşturduğunu vurguladı.

Toplantı sırasında dile getirilen bir diğer önemli husus ise geleceklerini turizmde gören Sinopluların, hep birlikte bir turizm hareketi başlatması gerektiği oldu. Bunu için gerek yapılacak reklam çalışmaları, gerekse Sinoplu esnaf ve turizmcilerin daha fazla turist çekecek ve mevcut turisti memnun edecek hizmet standartlarını ve fiyat politikasını belirleyecek çalışmalar yapması konusundaki gereklilik dile getirildi. Özellikle turizm işletmelerindeki kalifiye eleman eksikliği konusunun altını çizen tur operatörleri, turizmde hizmet kalitesinin olmazsa olmaz bir faktör olduğunu, tüm doğal güzelliklere ve kültürel zenginliğe rağmen bu gibi olumsuz faktörlerin turist memnuniyeti açısından sorun yaratabilecek potansiyele sahip olduğunu belirtildi.

"Aklilan-Hamsilos ve Sarıkum'da Tuvalet Yok"
Özellikle Akliman, Hamsilos ve Sarıkum’un çok önemli doğal güzellikler olduğunu vurgulayan tur operatörleri, bu bölgelerde tuvalet ile duş sıkıntısı olduğunu, turistlerin kısa süreli konaklamalarda hizmet alabilecekleri çay bahçesi ve küçük parkların eksikliğini dile getirdi. Bu bölgelerde yapılan turlarda, belirtilen konularda çok ciddi sıkıntılar yaşandığını vurgulayan tur operatörleri, 60-70 kişilik kafilelerin bölgeyi ziyaret ettiği düşünülürse, küçük ayrıntılar gibi görünen bu konuların turist memnuniyeti açısından çok ciddi sıkıntılar ortaya çıkardığını belirttiler. Bu gibi konularda kamu kurumlarının ve yerel yönetimlerin daha fazla sorumluluk alması gerektiğini, aslında küçük çabalarla ortaya çıkarılabilecek iyileştirmelerin, turizm alanında ciddi geri dönüşlere neden olabileceğini dile getirdi.

"Güvenlik Tedbirleri Eksik"
Yalnız denizi değil, el değmemiş doğası  ile de ön plana çıkabilecek pek çok güzelliğe sahip olduğu belirtilen Sinop’ta bu gibi bölgelerde de iyileştirmeler yapılması gerektiğine değinilirken, özellikle Erfelek Şelalelerinin eşsiz bir doğa harikası olduğu ancak şelalelerin yürüyüş parkurunun yetersiz olduğu, zeminin ıslak olduğu dönemlerde ziyaretçiler için ciddi tehlikeler arz ettiği vurgulandı. Bölgede ilk yardım ekibi ve jandarmanın da konuşlandırılması gerekliliği dile getirildi. Ayrıca bu güvenlik tedbirleri eksikliği nedeniyle bir ziyaretçinin şelalelerden düşmesi neticesinde yaşanacak olası can kaybının yanı sıra bu olayın şelaleler için yaratacağı negatif algıyı da vurgulayan tur operatörleri bahse konu olayın o bölgeye yönelik ziyaretçi trafiğini keseceğini belirtildi.

Müzelerdeki eserlerin altındaki açıklayıcı  bilgilerin daha detaylı olması gerektiğini belirten tur operatörleri ayrıca Tarihi Sinop Cezaevi’nde bu tip açıklayıcı bilgilerin arttırılması gerektiğini ve cezaevinin faal olarak kullanıldığı dönemlerden kalma fotoğrafların çeşitli panolarda, ziyaretçilere o dönemin havasını yansıtacak şekilde sunulması gerektiği konusunda görüşlerini ifade edildi.

Turizmin çeşitlendirilmesi konusunda da hemfikir olan tur operatörleri, Sinop’un sahip olduğu potansiyelin özellikle inanç turizmi konusunda yapılacak çalışmalarla değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdiler. Ayrıca karavan, çadır turizmi için uygun alanların ve altyapının sağlanması konusunda yapılacak çalışmaların bu turizm türlerinin bölgede daha faal hale gelmesine katkı sağlayacağı belirtilirken, trekking turizmi konusunda da oluşturulacak yürüyüş rotaları ve yeterli reklamla da bu tür turizme ilgi duyan grupların bölgeye çekilebileceğini belirtildi.

Sinop’un, Sinoplu rehberler tarafından en iyi şekilde anlatılacağını söyleyen tur operatörleri, özellikle Sinop dışında çalışan Sinoplu rehberlerin şehre geri döndürülmesi gerektiği ya da şehirde oluşturulacak ekiplerin ziyaretçilere bu hizmeti en doyurucu biçimde verebileceğini ifade etti.

Gastronomi konusunda ise Sinop’un oldukça zengin olduğunun altını çizen tur operatörleri, bölgeyi ziyaret eden turistlere bu konularda yeterli bilginin verilmesi gerektiğini belirtti.

Pek çok firma temsilcisi Sinop için firmaları düzeyinde bölgeye yönelik gerekli çalışmaları yaparak, çalıştay sürecinde uygulanan örnek paket programı esas alan tur programları oluşturacaklarını ve Sinop’un daha iyi tanıtılması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Toplantı çalıştaya katılan firma temsilcilerine plaket takdimi ile sona erdi.

Sinop Tur Operatörleri Çalıştayı kapsamında, değerlendirme toplantısı sonuçlarını bilahare, KUZKA tarafından Sinop turizmine katkı sağlaması amacıyla rapor haline getirerek turizm temsilcileri ile paylaşacağı belirtildi. 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.