banner600

banner534

Sinop'ta STK'lardan Barış Pınarına destek

STSO Başkanı Salim Akbaş: "Terörün ne olduğunu en iyi bilenlerden birisi de benim. Kimsenin terör üzerinden pirim yapmasına, ya da terör üzerinden bizim duygularımızı tartışmasına da müsaade etmeyeceğiz" dedi.  

GÜNDEM 16.10.2019, 15:10 16.10.2019, 18:01
1628
banner704

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası ve STK'lar, Barış Pınarı Harekatı'na destek verdi.

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) öncülüğünde bir araya gelen sendika, meslek odaları ve STK temsilcileri, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ülke genelindeki oda ve borsalar ile birlikte eş zamanlı olarak destek açıklaması yaptı.

Sinop TSO binasında gerçekleşen ve Sinop Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Özben, Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ) Sinop Temsilcisi Sedat Güney, Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN) Sinop Temsilcisi Ramazan Çelik, Türkiye Emekliler Derneği Sinop Temsilcisi Erdem Ekim, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Sinop Temsilcisi Mehmet Yüksel, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Sinop Temsilcisi Halil Özaslan, Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (KAMU-SEN) Sinop Temsilcisi Salih Çelik'in katıldığı basın toplantısında, ortak basın açıklamasını STSO Başkanı Salim Akbaş okudu.

DEVLETİMİZİN ALDIĞI KARARIN ARKASINDAYIZ
Akbaş, hem ülke sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülke ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmayı amaçlayan Pınar Barış Harekatının destekçisi olduklarını söyledi. Salim Akbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem ülkemiz, hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde 'Barış Pınarı' adı verilen sınır ötesi harekat başlatmıştır. Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir. Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır.

HAREKAT MEŞRUDUR VE ULUSLARARASI HUKUKA UYGUNDUR
Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekat, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur. Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır. 

TÜRKİYE OLARAK YAKIP YIKMAKTAN YANA OLMADIK
Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir.
Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır.
Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez. 
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir. Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir. Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik. Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi. Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk. Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü.
Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.

TÜRKİYE İÇİN DAHA ÇOK ÇALIŞIP DAHA FAZLA ÜRETECEĞİZ
Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz. Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz. Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir. Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.
Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür.

Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir. Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez. Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun. Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, ordumuzu muzaffer kılsın, yar ve yardımcımız olsun"

TERÖRÜN NE OLDUĞUNU EN İYİ BİLENLERDENİM
Basın toplantısı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salim Akbaş, "Sevgili arkadaşlar bu metin Türkiye genelinde 350 oda-borsa başkanlığı nezaretinde kamuoyuyla eş zamanlı olarak paylaşıldı. Hepimizin amacı birlik, beraberlik ve kardeşlik. Terörün ne olduğunu en iyi bilenlerden birisi de benim. Kimsenin terör üzerinden pirim yapmasına, ya da terör üzerinden bizim duygularımızı tartışmasına da müsaade etmeyeceğiz" diye konuştu. 
STSO Başkanı Salim Akbaş, yaklaşık 2,5 yıl önce oğlu Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 2'nci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Berkay Akbaş'ı İstanbul Beşiktaş'taki hain terör saldırısında kaybetmişti.  

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (5)
? 2 yıl önce
Yeni dönemde STSO Başkanı Salim Akbaş Belediye Başkanı olsun....
Hoca... 2 yıl önce
Memur sen nasıl chp li biri ile aynı masaya oturmuş...chp liler illet zillet vatan haini degilmiydi....varya her tarafınız şıkır şıkır maşAllah....
Hoca’ya 2 yıl önce
Hoca vatanseverlik senin gibi klavye başında tatlısu milliyetçiliği yapmak değildir. Salim Bey içimizde törün en acı yönünü görmüş ve biricik evladını teröre kurban vermiştir. Memur Sen milli dava uğruna kimsenin düşüncesine ve ideolojisine bakmadan yanyana durmayı hatta en öne atılmayı kanıksamış bir teşkilattır. Bunu daha kaç defa göstereceğiz size. Açıklamada ifade edilen her cümlenin sonuna kadar arkasındayız. Bu bildiriye katılan tüm STK’lara Teşekkür ederim.
Y.OZAN...TEK VATAN TEK MİLLET TEK DEVLET BAYRAK... 2 yıl önce
BAZI INKÂRCI VEDE BAKAN KÖRLERE İTHAFEN..CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun ihanet arşivinden..1-Banko Esad'ı tutarım Sera Kadıgil,Hayatta hiçbir laftan tiksinmedim,şehitler ölmez vatan bölünmez'den tiksindiğim kadar" paylaşımı ve ezana hakaret eden açıklamalarıyla adını duyurdu. "Bugün Suriye'ye savaş açsak banko Esad'ı tutarım" sözleriyle safını net bir şekilde ortaya koydu.Kılıçdaroğlu tarafından önce parti meclisine alındı, ardındands milletvekili yapıldı.
hoca 2 yıl önce
reisin ailece antalyada tatil yapıyordu.......dostum esed diyordu..............sen esede düşman olup adamın içişlerine karışamazsın..........onun ülkesindeki huhalefete destek olamazsın......olursan oda böyle senin burnunun dibinde ypg yi pkk yı destekler......son olarak fikirlerini söylemişler ne var bunda.......sende atatürk ü sevmiyorsun kimse birşey diyor mu????????zamanında sizde fetoya aşıktınız.............bunları unutmaz bu millet..............
banner715
23°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 29 Temmuz 2021
İmsak 03:33
Güneş 05:23
Öğle 12:51
İkindi 16:48
Akşam 20:09
Yatsı 21:51
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637