banner600

banner534

Sinop'ta STK'lar, Azerbaycan için tek yürek oldu

Sinop'ta Genç Memur-Sen öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları kardeş ülke Azerbaycan için tek yürek oldu.

GÜNDEM 01.10.2020, 18:47 01.10.2020, 18:00
2203

Sinop Genç Memur-Sen organizasyonunda birçok sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcileri Uğur Mumcu Meydanında Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına yaptığı saldırıyı protesto etti. Kardeş ülke Azerbaycan için duaların edildiği basın açıklaması sırasında Ermenistan'a da lanet yağdı.

Basın açıklamasını okuyan Genç Memur Sen Sinop İl Temsilcisi Bünyamin Ak, iki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuurunun gün geçtikçe daha fazla anlam kazandığını söyledi. 

BU MESELE TARİHE GEÇMİŞ KARA BİR LEKEDİR
Bünyamin Ak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün diplomatik ilişkilerin ötesinde derin bir bağ ile birbirlerine “Kardeş”  diyen Türkiye ve Azerbaycan dostluğunun boyutu telaffuzu ile vakidir. İki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik hiç şüphesiz tarihte devletlerarasında ortaya konulan en samimi ve en kadim dostluk olarak; diplomasinin 'devletlerin dostları yoktur, çıkarları vardır' teamülüne de meydan okumaktadır. Kardeş ülke Azerbaycan’da son zamanlarda yaşanan hadiseler kamuoyunun malumudur. Zira bu hadisenin bugünün meselesi olmadığını ve tarihe geçmiş kara bir leke olarak günümüze kadar geldiğini bütün dünya bilmektedir.   

ERMENİSTAN TESCİLLİ BİR SALDIRGANDIR
Ermenistan 30 sene önce uluslararası hukuku hiçe sayarak, Azerbaycan toprağı olan Karabağ’ı işgal etmiş ve bu işgal esnasında hiçbir ahlaki kural tanımayan saldırganlığı ile adeta bir katliam gerçekleştirmiştir.  Azerbaycan topraklarının neredeyse beşte birini işgal eden ve milyonlarca insanı yurtlarından ederek, başta Hocalı’da yaptığı soykırımı ile insanlık suçu işleyen Ermenistan’ın tescilli bir saldırgan olduğunu biliyoruz.  Ancak ne acıdır ki bütün dünya devletlerinin söz konusu “biz” olunca ortaya koyduğu “üç maymun” u oynama tavrı yine değişmemiş ve Azerbaycan’ın haklı mücadelesi her koşulda uluslararası camiada örselenmiştir.  
Azerbaycan, yaşanan bunca kıyımdan sonra kendi öz toprağını geri almak için her türlü meşru gayreti sarf etmiş olsa da uluslararası camia duyarsız kalmış ve Ermenistan bu durumdan güç alarak şımarık tavrını sürdürerek her koşulda provokasyonlarını sürdürmeyi devam ettirmiştir. 

AZERBAYCAN'IN YANINDA OLMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR
28 Eylül sabahı Ermenistan silahlı güçlerinin yeniden ahlaksızca yaptığı saldırıya meşru müdafaa hakkını kullanan Azerbaycan’ın yanında olmak boynumuzun borcudur. Bir yanda kendi toprakları işgal edilen Kardeş Ülke, diğer yanda ise işgalci konumunda olan bir ülke varken; bizlere de “Dünya Beşten Büyüktür” diyen iradenin arkasında durarak, haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek yoktur. Bu saiklerle uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya ülkelerini inisiyatif almaya ve Ermenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz.
Ülkemizin Azerbaycan’a verdiği güçlü destek sadece devletlerimiz arasındaki kardeşlik hukuku sebebiyle değildir. Aynı zamanda otuz senedir Kardeş Azerbaycan’a yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa gösterilen haklı bir tepkidir.  Ama bilinmelidir ki Türkiye’nin Azerbaycan’a yardımı ve desteği de 'her nasıl istiyorlarsa öyle' olur.

AZERBAYCAN HALKININ YANINDAYIZ
Bizler, bugün Ermenistan’ın uluslararası hukuku hiçe sayarak, dost ve kardeş ülke Azerbaycan topraklarına yönelik haksız saldırılarını, insanlık dışı işgallerini protesto etmek, hiçbir şekilde izahı olmayan hukuksuz saldırılar nedeniyle Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimizi anmak ve ne olursa olsun Azerbaycan halkının yanında olduğumuzu açıklamak için buradayız. Tekrar Ermenistan’ın saldırılarında şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor; İki Devlet Bir Millet olduğumuz Azerbaycan halkının yanında her fırsatta koşulsuz olarak duracağımızı bütün dünyaya ilan ediyoruz"

Yapılan basın açıklaması ardından emekli din görevlisi Engin Balcı tarafından kardeş ülke Azerbaycan'ın zaferi için dualar okundu, Ermenistan'a da lanetler yağdı. Basın açıklamasına Memur Sen Sinop İl Temsilcisi Ramazan Çelik, bağlı sendikaların başkan ve üyeleri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.

 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (2)
Vatandaş 7 ay önce
Toplu konuşma ve gösteriler yasak değil mi?
vatandaş... 7 ay önce
slm burada kardeşlerimizin varlığı söz konusu
banner681
10°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:03
Güneş 05:40
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:36
Yatsı 21:06
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner637