banner600

banner756

banner534

Sinop'ta olaylı toplantı

Sinop’ta yapımı planlanan Sinop Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi kapsamında ÇED Yönetmeliği’nin 9. Maddesi uyarınca, halkı bilgilendirme toplantısı yapıldı.

GÜNDEM 06.02.2018, 15:06 06.02.2018, 19:10
13015

Toplantı sırasında çevrecilerin salona alınmaması üzerine çıkan olaylarda 3 kişi gözaltına alınırken, yaşanan arbede esnasında CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz'de darp edildi. 

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) iştiraki EUAS International ICC tarafından, Türkiye’nin ikinci Nükleer Güç Santrali Sinop NGS Projesi’nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) kapsamında “Halkın Katılımı Toplantısı”  Sinop Üniversitesi Ahmet Muhip Dranas Uygulama Oteli'nde yapıldı. Firma teknik ekibince projenin detayları hakkında yöre halkına genel bir sunum yapıldı, ardından halkın görüş, soru ve önerileri alındı. 

PROJE MÜDÜRÜ SORULARI YANITLADI
Proje Müdürü Erman Yılar, soruları yanıtlarken santralin inşaat ve işletmesinde yörenin tüm hassasiyetlerinin dikkate alınacağını söyledi. Yılar, "İstihdamda yöre halkına öncelik verilecek ve hem inşaat hem de işletme aşamasında yöre halkı eğitilerek istihdam edilecek. Sinop Nükleer Santrali'nin yapımı aşamasında ve sonrasında yöredeki köylerin taşınması söz konusu değildir" dedi.

Santralin işletme aşamasında yaşanacak herhangi bir kaza durumunda yapılması gerekenler hakkındaki sorular üzerine Yılar, "Öncelikle kaza olmaması için her türlü önlemi alıyoruz. Fakat yine de herhangi bir kaza durumunda ne yapılması gerektiği üzerine çok detaylı çalışmalar yapıyoruz. Zaten bu konuda ulusal düzeyde AFAD tarafından çalışmalar yürütülüyor. Proje bazlı olarak her türlü acil eylem planlarımızı hazırlıyoruz ve en ufak bir kaza durumunda bile ne yapılacağı proje başlamadan çok daha önce belirlenmiş ve iletilmiş olacak” karşılığını verdi.

Toplantının moderatörlüğünü yapan Sinop Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oğuzhan Kurt da şu aşamada ÇED başvuru dosyasının sunulduğunu belirterek,  "Mahalle mahalle, ev ev dolaşarak projeyi anlatıp ÇED raporunu netleştirdikten sonra bütün kamuoyuna duyuracağız" ifadesini kullandı.

SALONDA İKİ KİŞİ GÖZALTI
Toplantı devam ettiği esnada salonda bulunan iki vatandaş, "Halkın katılımı toplantısına hoş geldiniz" anonsundan sonra,  "Hangi halk? Hepimizin sağlığıyla oynuyorsunuz" diye tepki gösterdi. Salonda bulunan güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilen göstericiler gözaltına alındı. Bu arada, toplantı dolayısıyla Sinop Emniyet Müdürlüğüne Giresun, Ordu ve Tokat illerinden takviye olarak katılan yaklaşık 900 polis, geceden bu yana toplantının yapılacağı salon çevresi ve şehir merkezinde geniş güvenlik önlemi aldı.

ÇEVRECİLER TOPLANTIYA ALINMAMALARINA TEPKİ GÖSTERDİ
Bu arada salon dışında bekleyen çevreciler, içeri alınmamalarına tepki gösterdi. CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, çevrecilerin içeri alınmamasına tepki göstererek kendileri de toplantıya katılmadı. 

VALİLİK ÖNÜNDE OLAYLAR ÇIKTI
Salona giremeyen gruptakiler toplantı ardından eski otogar mevkisinde toplanarak valiliğe doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar atarak Sakarya Caddesi üzerinden valilik binası önüne kadar yürüyen gruptakiler burada oluşturulan polis güvenlik noktasını aşmak istedi. Polisin zaman zaman biber gazıyla müdahale ettiği grup içerisinde bulunan bir kişi gözaltına alındı. Olaylar sırasında CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz'de darp edildi. Olayı sert bir dille kınayan Barış Karadeniz, toplantıyı yok hükmünde kabul ettiklerini söyledi. 

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?
Sinop NGS Projesi'nin ÇED başvuru dosyası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına 12 Ocak’ta sunulmuştu. 

İnceleme ve değerlendirme sürecinin ardından Sinop NGS için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ÇED olumlu kararı verildiği takdirde, projenin karar verme sürecinde ilk aşama tamamlanmış olacak. Türkiye Atom Enerjisi Kurumunca saha lisansı ve sonrasında inşaat lisansı verilmesinin ardından proje hayata geçirilecek.

Sinop'ta, Japon-Fransız ortaklığıyla inşa edilecek Türkiye'nin ikinci nükleer santrali 4 bin 480 Megavat kurulu kapasiteye sahip olacak ve 4 reaktörden oluşacak. 20 milyar dolarlık santral projesinin ilk reaktörünün 2025 yılında devreye girmesi planlanıyor.

 

Kaynak: Vitrinhaber
banner724
Yorumlar (25)
Sinoplu 4 yıl önce
Yalanlarla dolu bir ÇED toplantısı yapılmış. Deniyor ki öncelikle herşey yöreden temin yönüne gidilecek fakat bir yandan da ÇED dosyasında Lojistik limanın SAMSUN ve İZMİT olacağı yazıyor. SİNOP'ta DENİZ yok, Herkes bilsin bunu ! Öncelikle Sinop Ticaret ve Sanayi Odası'nın başındaki zat. Acaba neden yumruğunu masaya vurmuyor??? Sinop'da deniz mi yok? Milyar dolarlık Nükleer yapacaklar da Milyon dolarlık liman mı yapamadılar ? Gelen malzemeler Tüneller den nasıl geçecek? Samsun ve İzmit halkının hakkı mı Sinop'un sırtından para kazanmak. Nerede AKP nin Vekili ???
Hoca 4 yıl önce
Günaydın sinoplu....yorumun pişmanlık kokuyor...o günler geçti.. atı alan oyu alan üsküdarda.. işte haberde izlediğim o insanlar yıllarca size bunları anlatmaya çalıştı.. ticaret odası 'ne yapsın.. o işleri geç...yat yat..kalk kalk..akp neden sürekli yol bina inşaat yapıyor sanıyorsun.. en büyük rant bu işlerde...sinopta deniz yok diyorsun ya olmayacak zaten..balık.. pansiyon turist bunları unutun..akp nizide alın o salona gidenler biat edip sinopa ihanet edenler bir yerinize kına yakın...saygılar..
Tek tek e cevap 4 yıl önce
Ben fabrika kurulmasin Sinop kalkmasin diye istemiyorum.
Rüzgar enerjisi deniz enerjisi varken niye bu yöntem.
Ben gezici değilim görüşüm bu.
Neden Sinopa gelince tren ray hatlari yapilmiyor lojistik merkezi haline gelmiyor???
Nüfus az olabilir fakat iş oldummu dolar taşar şehirler.istanbul sanki hep 18 Milyon muydu???
Sen sanayiyi kur çalişan gelir.
Sen ulaşimını yap millet hgörsün gelsin buraya.
Sinoplu artik uyan 4 yıl önce
Bende katılıyorum.
Ben de akpye oy verdim fakat Sinop hakettiği yerde değil.
Birkere Sinopun Limani doğal ve Ukraynaya yani Rusyaya en yakin il deniz üzerinden.
Sinop ayancık duble yol yapılacak deniliyor fakat çok ağır bir tempo.
ARTIK YETER BIR OLALIM DESTEK OLALIM.
DERNEKLERE SAHIP !!!
tek tek 4 yıl önce
oyuna gelmeyin kardeşlerim neden karşısınız avrupada 434 tane nükleer santral var peki neden avrupada eylem yapmıyorsunuz bizim kalkınmamızı istemiyorlar anlayın artık elektiriksiz su bile içemiyoruz yumurtayı bile elektirikle çırpıyoruz google yazın avrupada kaç tane santral var diye sonra bir düşünün önyargısız
BarokTurk 4 yıl önce
2. önemli husus kullanılacak yakıt dışarıdan gelecek bizim uranyum veya diğer elementleri zenginleştirip yakıt olarak kullanmamıza izin vermiyorlar.öyle olunca da santralin önemi kalmıyor ve enerjide dışa bağımlılık devam ediyor.
BarokTurk 4 yıl önce
Dışarısı eski nesil santralleri kapatıyor ve yeni nesil santrallere geçiyor.Biz ise eski nesil santral kurduruyoruz onlara birde bunu görmek gerekiyor.
hoca 4 yıl önce
sen kimin umurundasın ya.......kalkınmasını istemiyorlarmış.............sen bir tane kalkınmış müslüman ülke göstersene bana.....bilim yok..ilim yok...sanat yok...spor yok............şükret babam şükret....nereye kadar....böyle ahmakça şeylere inanmayın.bilinki biri çıkıp avrupa bizi kıskanıyor diyorsa işte tamda o vatan hainidir..ayrıca avrupada da dünyadada nükleer ölüm getirir..balığı pansiyonculuğu turisti yeşili maviyi geleceği unut sinop....................
vatandaş 4 yıl önce
Birader şerefim üzerine pişman olacaksın, bak demedi deme bu lafımı bir kenara yaz, yarın bir gün çocuklarının ya da torunlarının yüzüne bakamazsın yapma etme, bu zehire arka çıkma bunun parti ile alakası yok, vAllahide billahi de bu zehir saçacak, Cenabı Allah zaten gerekli kaynakları yaratmış, yapma etme. Daha ne diyeyim ben.
Meraklı 4 yıl önce
Böyle önemli bir konuyu neden politize olmadan tartışamıyoruz? Sanki herkes birbirine düşman gibi davranıyor.
Diyorlar ki dünyada birsürü nükleer santral var. Zararlı olsa yaparlar mıydı? Gayet güzel bir soru ama cevabı düşünen yok. Bir kere bunların %90'ı 70-80 li yıllarda yapılmış. Zararları ortaya çıktıkça da önlemler almışlar ama yapılan yatırımları öldürmek kolay olmadığı için önlemler almışlar.
Yenilerini yaparken de aynı şekilde dikkat ediyorlar. Örneğin nüfus yoğun olmayan yerlere yapıyorlar ki olası bir aksilik durumunda az kişiyi etkilesin.
Yoksa bu santrali gider istanbul'un kuzey kıyılarına yaparlardı. Kullanıcıların çoğu orada.
Şimdi bakıyorsun eski belediye başkanı çıkmış diyor ki uçak da düşüyormuş, nükleer de patlayabilirmiş falan. Yok solcular karşı çıkıyorsa doğruymuş. Bu kafayla gittiğimiz için bu kararları verenlerin çocukları askerlik bile yapmazken bizim çocuklarımız şehit oluyor. Bu da aynı mantık. Ölürse Sinop'lu ölsün. Kaç kişi var ki zaten?
Gerze Diriliş Teşkilatı Başkan Yardımcısı 4 yıl önce
Ya bu Sinop a yapılan herşeye karşı çıkan bi güruh var,yapılan her projeye mukavemet edip ortalığı karıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Sanki gelişmeyi değilde gerilemeyi hedef koyuyorlar bi de bu insanların Atatürk maskesi ardına saklanması yok mu?Neden yahu neden Sinopta bi proje yapılmasını her zaman engelemek istiyorsunuz.Adamlar 80 senede bi çivi çakılmamış ülkeyi aldılar 15 senede her alanda büyük çalışmalara büyük projelere imza attılar.Neden hala bu büyük projelere destek olmak varken elinizden gelen tüm imkanları ortalığı karıştırmak istiyorsunuz.Termik dediler karşı çıktınız üstüne üslük gittiniz polisi taşladınız,spor salonunu yerle bir ettiniz.Rüzgar enerjisi dediler kuşların geçiş güzargahı dediniz.Nükler dediler yine bahane buldunuz.Benim buradan çıkardığım sonuç sizin bu projelerin her zaman zararlı sonuçlarını üstüne gidip sizin zihniyetinizin düşünemediklerini Ak Parti hükümetinin yapması sizlerde bir hezeyan oluşturmuş.Ama şunu bilin ki maskesi ardına sığındığınız Ulu Önder M.Kemal Atatürk ulkenin gelişmesini,büyümesini,ilerlemesini ve muassır medeniyetler seviyesine çıkmasını istemiştir bunu da bu ğüne kadar başarılı olmayan denemelerden sonra gerçekleştiren iktidar Ak Parti iktidarı olmuştur artık bırakın bu mikserliği.Rahat bırakın artık bu ülkeyi gelişen büyüyen Türkiye nin önününe duvarlar örmeyin.Kalkınmamızı destekleyin dış mihrapların oyunlarına ortak olmayın. Baktığımız zaman Dünyanın çeşitli ülkelerinde birden fazla nükleer enerji reaktörü bulunmakta ve bizim ülkemizde de yapılmış bulunan Akkuyu Nükler Santrali ve Sinop ta yapılacak nükleer enerji santrali son teknoloji ile donatılmış riskleri çok aza indirgenmiş santrallerdendidir eğer çok istiyorsanız nükleer eylemi yapmayı sınır komşumuz olan Ermenistan ın 1977 yılında yapılmış olan ve şu anda patlaması için uğraşılan reaktor bizimkilerden daha çok tehdit içeriyor gidin o santral in kapatılması için eylem yapın.
Meraklı 4 yıl önce
Her platformda bu kadar zıt düşünen vatanseverin bir arada olması ne tuhaf.
Ben şunu merak ediyorum: Akkuyu, Sinop ince burun ve iğne ada... Ortak özellikleri nükleer santral planlanması. Başka? Düşük nüfus yoğunluğu...
Bu enerji taşınırken kayıp olmuyor mu? Oluyor...
Peki o zaman gidip İstanbul'a İzmit'e yakın bir yere yapsınlar. Enerji kaybı da olmamış olur. Neden Sinop'a yapılıyor? Kara kaşımıza kara gözümüze mi?
Bu şu demek: Olası her türlü problemde bişey olacaksa az kişiye olsun.
Yani Sinoplu'ya olsun. İğne adalıya olsun. Kaç kişi var ki zaten?
Biri demiş ki elektrik ucuzlayacak. kw'ı 10.83$ Cent'e alım garantisi var 20 yıl için. Yani 30krş. Yani şu anda satış fiyatından fazla. Demek ki ucuzluk getirmeyecek.
Uranyum desen yurt dışından gelecek.
Teknoloji desen yurt dışından gelecek.
Nükleer tıp desen nasıl yapılacak kim yapacak daha bilen yok.
Denizden alınacak ve verilecek su miktarı günde 10 milyar litre. İnce burun cıvarında balıkçılığı unutun.
Daha bisürü şey....
hoca 4 yıl önce
son olarak..akp den önce ülkeye çivi çakılmamışya.....siz öyle diyorsunuz.........15 yıldan beri satılan kitler.devlet kurumları.....aklıma gelenler...çaykur.tedaş...türk telekom......et ve süt kurumu......şeker fabrikaları...vs...vs...bunları ağababaların iktidara gelirken evlerindenmi getirdiler.......biraz insaf biraz vefa.bu kadar at gözlüğü ile gezmeyin..........bu yaptığınızın ne dinde ne kitapta yeri var......günaha giriyorsunuz......son olarak unutmadan....buradan tüm sinop kamuoyuna şerefiniz namusunuz ve Allah adına şöyle bir yemin ederseniz gelip sizi tebrik edeceğim..(((((.vAllahide billahide nükleer santraller çevreye zararlı değildir...........)))gerze diriliş derneği başkan yardımcısı...........................saygılar..yemininizi ve sorduğum sorulara cevaplarınızı bekliyorum....
hoca 4 yıl önce
sizinle polemiğe girmicem fakat nacizane birkaç sorum olacak..vakit ayırıp cevaplarsanız sevinirim...15 yılda çivi çakılmamış memlekete çivi çaktı akp demişsiniz....şimdi 15 yılda yapılan bir tane fabrika adı yazarmısınız?ama ben size cumhuriyetle birlikte açılan 10 tane yazabilirim.bu bir....................ikincisi hiç bir sol zihniyetli türk vatandaşı gelişmeye kapalı değildir..sinopa istihdam sağlayacak hangi projeye chp liler karşı cıkmış bir tane yazarmısın..nükleeri yazma o dünyanın baş belası.....onada gelicem....bak spor salonona karşı cıkmadık.kültür merkezine karşı çımmadık....ama nurettin yalnıza karşı çıktık......kahretsin o tipleri sevmiyoruz................başka bir konu.abd nin yoksul ve türk,ye gibi halkların düşmanı olduğunu siz ve ağababalarınız yeni anladınız bizler yani solcular 70 lerden beri bunu söyledik diye bizleri darağaçlarında astınız.....şimdi dediğimiz yere geldiniz...........doğrumu????????uzatmayayım bunlar size yeter..
Y:OZAN 4 yıl önce
Öyle sanıyorumki sinoplu'dan çok başka illerden gelenler olmuştur  ya kardeşim...  Türkiyemizde bir cok alanda gittikce yerli ürünlere geciyoruz.Bunlara dahi karşı çıkanlar oluyor...Adama sorarlar sen hangi ülkenin yaında yer alıp ülkemizdeki hizmetlere direnip karşı çıkıyors ??? 
Şuan da.... Ermenistan'da nükleer santral var.Iğdır iline sadece 30 km uzaklıktadır. Buda Türkiye'de de nükleer santral var demek oluyor.... dersek abartmış olmayız... Ermenistan'da ki  nükleer sızıntı olsa Türkiye'yi direk etkiler. Bulgaristan iran ....rusya vsr... Dünya geneli ortalama 440 nükleer....sırf fransada 58 adet sanral bulunuyor... risksiz hiç bir şey olmuyor....avrupanın bazı ülkelerinde kapanan santallar var..peki sırf fransada 60 a yakın nükleer... santralların nedeni nedir acaba ???Adamlar savunmadaki adımlarımıza bile karşı çıkıyorlar...   
vatandaş 4 yıl önce
Ozan kardeşim hani Baroktürk sana sormuş ya, soruyu sorma tarzı kaba, fakat sen hiç kimseye eyvAllahı olmayan birisin bence , kimseyi haksızken haklı diye nitelendirmezsin, o yüzden haddim olmayarak senden ricam soru tarzı yanlış olsa da ikna edici bir cevap vermen, teşekkürler kardeşim.
BarokTurk 4 yıl önce
onu bunu bırak papadan dua istemek dinen caiz mi değilmi
vatandaş 4 yıl önce
Ozan kardeşim yine ben, hadi gel şu zehir santralinin bizi zehirlemesine izin vermeyelim, cenabı Allah'ın yarattığı kaynaklardan yararlanalım, Allah rızası için, Allah Kur'an çarpsın ki bu bizi ve çocuklarımızı mahvedecek.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner768
16
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 26 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
banner637