Nükleerde tünelin ucunda ışık gözüktü

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Nükleer güç santralinde gelinen son noktayı değerlendirdi. Dönmez; “Tünelin ucunda ışık gözüktü. Akkuyu’da ilk üniteyi 2023’te işletmeye alma yolunda çalışmalar sürüyor. Sinop’ta ise Japonlar fizibilitelerini Türkiye’ye sundu ve değerlendirmeler sürüyor” dedi. 

Nükleerde tünelin ucunda ışık gözüktü
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
02 Ocak 2019 Çarşamba 20:12

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, bakanlığının 2018’de gerçekleştirdiği ve 2019’da hayata geçirmeyi planladığı projelerini değerlendirdi. Madencilik alanında güçlü adımlar atmaya başladıklarına dikkat çeken Dönmez, “Biz geçtiğimiz yıl 1 milyon metre sondaj yapmıştık, bu sene inşallah 1,5 milyonu bulacağız. Bunlar tarihi rekorlar, onu söyleyeyim. 1,5 milyon metre sadece MTA’nın yaptığı sondaj miktarı. Özel sektör ayrıca yapıyor” açıklamasında bulundu.

BOR MADENİNDE REKOR KIRDIK
Toplam 3,3 milyar ton rezerviyle dünya bor yoğunluğunda yüzde 73'lük pay ile ilk sırada yer alan Türkiye, bu yıl bor madeninden rekor gelire ulaştı. Çoğunluğu ham madde ve yarı mamul olmak üzere bordan elde edilen ürünlerle 2018’de 1 milyar dolarlık ihracat sınırını aştıklarını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu sene satış 2 milyon 420 bin tona çıktı ve Türkiye tarihi rekorunu kırdı” dedi. Bor madeninde yüksek katma değerli mamul üretecek çalışmalara da hız verdiklerini ifade eden Dönmez, Eti Maden İşletmelerinin, özellikle savunma sanayiinde kullanılan bor karbür gibi ürünlerle ilgili üretime geçeceğinin bilgisini verdi. Konuya ilişkin Dönmez, “Görüşmeler belirli bir noktaya geldi, inşallah en kısa süre içerisinde kamuoyuyla da paylaşmış olacağız” ifadesini kullandı.

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ BOR ÜRETİMİ BAŞLIYOR
Bor madenini katma değeri yüksek ürün haline dönüştürmek için ileri teknoloji bor karbür üretim tesisi kurulumuna yönelik Eti Maden İşletmeleri, Çin’in Dalian Jinma firması ile “teknoloji transferi mutabakatı” protokolünü geçtiğimiz haftalarda imzalamıştı. Bu sayede borun, ham madde halindeyken 200 doları bulan birim ücretinin, 40 bin dolara varan fiyatlara çıkarılıp yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesi hedefleniyor. Söz konusu bor karbür tesisinin temelinin Balıkesir’de önümüzdeki birkaç hafta içinde atılması bekleniyor.

NÜKLEERDE TÜNELİN UCUNDA IŞIK GÖZÜKTÜ
Nükleer güç santralinde gelinen son noktayla ilgili de, “Tünelin ucunda ışık gözüktü” ifadesini kullanan Dönmez, Akkuyu’da ilk üniteyi 2023’te işletmeye alma yolunda çalışmaların rayında ilerlediğini anlattı. Dönmez, Sinop’ta ise Japonların fizibilitelerini Türkiye’ye sunduklarını ve değerlendirmelerin sürdüğünü aktardı. Trakya lokasyonu üzerinde de Çinlilerle müzakerelerin devam ettiğini yineleyen Dönmez, bir santralin lisansından işletmeyi almaya kadar geçen süre ortalamasının nükleer santralde 8 yılı bulabildiğini vurguladı.
 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş - 6 ay önce
yapmayın şu kötülüğü Sinopa etmeyin.
Avatar
Vatandaş - 6 ay önce
Sinopa güneş santrali rüzgar santrali ve deniz santrali kurun
Avatar
sinoplu - 6 ay önce
Sinopu hayalet şehire çevirmeyin bu dünyada ızdırap çektiğiniz gibi öbür alemdede hesabını veremezsiniz.
Avatar
sinoplu - 6 ay önce
Ukranyadaki nükleer kazayı unuttunuz galiba.Turkiye deki kanserli insanların yüzde doksanı malesef karadenizli.
Avatar
Memo - 6 ay önce
Yeri yurdu satın
Misafir Avatar
vatandaş - 6 ay önce @Memo
Doğru diyon birader.
Avatar
Elif - 6 ay önce
Sinop A Güneş ve Rüzgar Enerjisi tabi ki gider.olmalı da.Her türlü enerji kurulmalı.Ama Nükleer Santral Ülkemize şart.Başka ülkelerde yüzlercesi şehir merkezlerinde kurulmuş.Kurulmaya devam eden ülkeler var.Bu ülke insanları salak biz akıllıyız öyle mi?
Avatar
Synop - 6 ay önce
Nüfusu itibariyle Sinop sit alanı ilan edilecektir, insanların evlerini, topraklarını verilecek karşılık suretiyle devlete bırakmaları istenecektir ki zaten tarımsal üretim, ormancılık ve/veya fabrika adına herhangi bir üretimin olmadığı bir şehir gayet kolay olacaktır bu hususun gerçekleşmesi, Sinop hem nükleer reaktörler hem de askeri üs (füze denemeleri vb) için çok uygun bir konumdur. Kimse boşuna eveleyip gevelemesin nükleer yapılacaktır, plan proje hazırlanmıştır.
Misafir Avatar
vatandaş - 6 ay önce @Synop
synop Milletin sağlığı senin ve senin gibilerinin iki dudağı arasında mı, vicdansızlar, Cuma 'ya gidersiniz Allah'ın ayetlerini çiğnersiniz, hangi ayeti mi, onu da sen bul eğer bulamazsan sana yazarım.