Kudüs İçin Direniş, İnsanlık İçin Diriliştir

Genç Memur Sen’e bağlı Akademik Eğitim Düşünce Medeniyet Topluluğu (ADEM) tarafından, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması protesto edildi. 

Kudüs İçin Direniş, İnsanlık İçin Diriliştir
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
11 Aralık 2017 Pazartesi 19:13

Genç Memur Sen’e bağlı Akademik Eğitim Düşünce Medeniyet Topluluğu (ADEM) tarafından düzenlenen basın açıklaması ile ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanımasına tepki gösterildi. Sinop Üniversitesi İlahiyat Fakültesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Sinop Üniversitesi Rektör Yarımcısı Ahmet Tabak, Eğitim Bir Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Çelik, Memur-Sen Başkanı Hasan Tüyüboz ile çok sayıda öğrenci katıldı. 

Basın açıklamasında ilk olarak söz alan Eğitim Bir Sen Başkanı Ramazan Çelik, Kudüs’ün tüm Müslümanların ortak davası olduğunu ve teşkilatlarının tüm birimleri ile Kudüs Özgür olana kadar ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirtti.

BU KARAR HİÇBİR GEÇERLİLİĞE SAHİP DEĞİLDİR
Daha sonra söz alan ADEM Sinop Şube Başkanı Nuran Keskin, Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesinin hiçbir geçerliliğe sahip olmadığını söyledi. Keskin; “Küresel dünya sisteminin çatırdamasıyla ortaya çıkan endişe, emperyalistleri gün geçtikçe daha da korkutmakta ve iktidarlarını sabit kılabilmeleri adına şiddetin boyutunu gün geçtikçe derinleştirmektedir. Ekmeğini şiddet üzerinden kazanan bu şer odaklarının son hamlesi; bütün inançlarca kutsal sayılan, Yüce Allah’ın mesajını insanlığa iletmeleri üzere görevlendirdiği Peygamberlerin birçoğunun yaşamış olduğu kısaca “Her şeyin başladığı yer” olarak tanımlayabileceğimiz insanlığın ortak mirası Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkenti olarak kabul edilmesidir.
Yıllardır bütün dünyanın gözleri önünde bir insanlık trajedisinin yaşandığı Filistin’in işgaline duyarsızlık bugün, olayı farklı noktalara taşımış ve şiddetin iktidarını sürenlere insanlığın ortak mirasına göz koyabilecek cesareti vermiştir. Her anlamda ortak yaşama kültürünün sembolü haline gelmiş bu kadim ve kutsal şehri tek tipleştirme girişimi bu şehrin kültürel ve tarihi kodlarına aykırı olmakla beraber yaşadığımız coğrafyanın huzur ve istikrarını da tehlikeye atmaktadır. Bu talihsiz karar hiçbir şekilde Kudüs’ün statüsünü tayin etme mahiyetine sahip olmadığı gibi ekmeğini şiddet organizasyonları üzerinden kazanan ülkelerin kabulü ile de hiçbir geçerliliğe sahip değildir” dedi.


KUDÜS, BİZİM NAZARIMIZDA BİR MİHENKTİR

Kudüs’ün Müslümanların nazarında bir mihenk olduğuna dikkat çeken ADEM Sinop Şube Başkanı Nuran Keskin, ortaya çıkan bu hadisenin Kudüs’ü sadece Filistin sorunun bir parçası olmaktan çıkarıp insanlığın ortak sorunu haline dönüştürdüğünü söyledi. Keskin; “Kudüs, bizim nazarımızda bir mihenktir. Her bir karışı İlahi vahyi insanlığa bildiren peygamberlerin izlerini taşıması hasebiyle Kudüs; insan olma şuuru, selamete erme bilinci ve sulhun mihengidir.

Bizce bugün ortaya çıkan bu hadise Kudüs’ü sadece Filistin sorunun bir parçası olmaktan çıkarmış insanlığın ortak sorunu haline dönüştürmüştür. ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır. Tam da bu yüzden dünyanın bütün iyi insanlarına çağrı da bulunarak; “Kudüs İçin Direniş İnsanlık İçin Diriliştir” diyoruz.

Bu anlamda ABD başkanı Donald Trump’ın Tel Aviv’de bulunan İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını hukuk dışı, sorumsuz ve kışkırtıcı buluyor bu adımı şiddetle kınıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; biz bugünün üniversiteli gençleri ve yarının büyükleri olarak temin ederiz ki; asla ve asla bu meselenin peşini bırakmayacağız. Bu inanç ve kararlılıkla başta Filistin halkı olmak üzere zulme maruz kalan kim olursa olsun yeryüzünde iyi insanlar halkasını çoğaltıp adil ve yaşanılabilir bir dünya için mücadele etmeye sürdüreceğiz. Mevcut dünya sisteminde, yeni inisiyatif alanları ve yeni sorumlulukların ortaya çıktığı bir süreçle karşı karşıya olduğumuzun bilinciyle, yaşanabilir, adil bir Dünya ufkunu muasır bir sisteme taşıma hedefi ile hareket edeceğiz. Küresel örgütlerin karşısında örgütsüzlük nedeniyle zayıf düşüp dağılmaya ve mağlup olmaya geçit vermeyecek ve geleceğin teminatı olacak bir örgütlülüğü tesis ederek, inşa ve ihya yolculuğunda insanlık için iyilik meşalesi olma mücadelesini bütün şer ve karanlık zihinlere karşı sürdüreceğiz” diye konuştu.
Alanda toplananların İsrail ve ABD’ye lanetler yağdırdığı basın açıklaması, yapılan dua ile son buldu.


 


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hoca - 1 yıl önce
Ya ben de bunu anlamıyorum arkadaş...he simdi bunları dediniz bir sürü laf salatası herkesin bildiği şeyler...eeee noldu simdi??? Gitsene akp il başkanlığına.. meclise...incirligi kapatın abd elçiliğini kapatın.. elçiyi geri cekin.. diye bağırsanıza...gerçi niyet bop dan mavi mağaradan.. israille yapılan silah anlasmasindan bellide...ha bir de RTE na çök güldüm ya..diyorki israil bir terör devletidir....ama terör devletinin ankarada elçiliği var...me.meeee..mee
Avatar
BarokTurk - 13 ay önce
lafla peynir gemisi gitmez