Komşu Kıyılardan Sinop'a gelen mesaj

Kırım'ın Liman kenti Yalta'dan bir çocuk tarafından atıldığı tahmin edilen ve içerisinde bir notun bulunduğu şişe, Sinop sahilinden çıktı. Bilim insanları bulunan şişenin sınır ötesi tehlike olan denizel çöplerin taşınma durumu gözler önüne serdiğini belirtiyor.

Komşu Kıyılardan Sinop'a gelen mesaj
Vitrin Haber
Vitrin Haber
08 Mayıs 2019 Çarşamba 19:19

Sinop Üniversitesi tarafından yürütülen 'Deniz Çöplerinin Araştırılması Projesi' kapsamında sahillerdeki deniz çöpleriyle oluşan kirliliğini araştıran proje ekibi, Stad yolu mevkisindeki sahilde içerisinde not bulunan plastik bir şişe ile karşılaştı. Notun bir çocuk tarafından kaleme alındığı ve şişenin Yalta yakınlarında çocuklar için faaliyet gösteren bir kamptan atıldığı tahmin ediliyor.  

BULUNAN ŞİŞE TEHDİDİN BOYUTUNU DAHADA İYİ ANLATIYOR
Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Bat, bulunan şişenin, Karadeniz'in akıntı sistemini ve buna bağlı olarak denizel çöplerin sınır ötesi bir tehdit olduğunu en güzel şekilde anlattığını söyledi. Bat: "Deniz çöpü problemi her birimizi etkileyen sınır ötesi bir problem ve Karadeniz’in akıntı sistemi göz önüne alındığında denizel çöplerin taşınma durumu gözler önüne serilmektedir" dedi.

UKRAYNA'DAN BİR KAMPTAN ATILMIŞ 
Prof. Dr. Levent Bat: "Sinop’un farklı noktalarında sahillerde yer alan deniz çöpleri kirliliğini araştırdığımız 'Sinop İli Sahillerinde Deniz Çöplerinin Araştırılması Projesi' sırasında araştırma ekibi Stad yolu mevkiinde sahilde plastik bir şişe içerisinde bir not ile karşılaştı. Bu notta bir kağıt üzerine çizilmiş resimler ve Rusça bir metne rastladık. Bu metni Ukrayna’da birlikte çalışmalar yürüttüğümüz ortaklarımızdan birine gönderdiğimizde bize Rusçayı çok iyi bilmeyen bir çocuğun bir mektup çizimi olduğunu ve bir oyundan bahsettiğini anlattı ve Yalta yakınlarında yer alan Artek adında çocuklar için bir kamp olduğunu ve bu mesajın belki de buradan gelmiş olabileceğinden bahsetti" diye konuştu

AKINTIYLA TAŞINAN ÇÖPLER SİNOP SAHİLLERİNDE KİRLİLİĞE YOL AÇIYOR
Proje hakkında bilgi veren Bat: "Proje kapsamında Sinop’ta yer alan 9 farklı noktada yapılan ilk örnekleme çalışmalarında sahillerde yoğun miktarda deniz çöpünün bulunduğu gözlenmiştir. Araştırma alanlarında rastlanan çöplerin yoğun olarak plastikten oluştuğu saptanmıştır. Plastik çöpler bugün denizel ortamında en yaygın kirleticileridir ve uzun süren bozulma süreçleri nedeniyle ekosistemde varlıklarını uzun yıllar boyunca sürdürmektedirler. Araştırma sırasında örnekleme bölgelerinde yabancı orijinli çöplerin varlığı da dikkat çekmiştir. Sinop sanayi kirliliğinin olmadığı, balıkçılık ve turizmin ön plana çıktığı bir yerleşim alanıdır. Sadece yaz aylarında gözlenen, artan nüfustan kaynaklanan bir evsel kirlilik bulunuyor. Sinop kıyılarında önemli sayılabilecek bir kirlilik yok. Fakat kontrolsüzce çevreye bırakılan atıklar ve Karadeniz’in akıntı sistemi göz önüne alındığında denizle çöplerin taşınma durumu Sinop sahillerinde önemli bir kirliliğe neden olmakta.
Bu nedenle çevreyi koruyucu bir yaklaşım sergileyerek bireysel olarak da atıklarımızın uygun şekilde bertaraf edilmesine yönelik önlemler almak, çöp üretimini azaltmak ve geri dönüşümlü ürünler kullanmaya yönelmek gelecek nesiller için gereklidir" ifadelerini kullandı.

PROJE HAKKINDA
Sinop Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen SÜF-1901-18-48 numaralı Karadeniz’in Sinop İli Sahillerinde Deniz Çöplerinin Araştırılması Projesi kapsamında, Sinop sahillerinde yer alan deniz çöplerinin miktarı, kompozisyonu, olası kaynakları ve orijinin belirlenmesi ve istasyonlar arası ve zamana bağlı olarak deniz çöpü miktarındaki değişimleri belirlenmesi amaçlanıyor. Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Bat’ın yürütücülüğünü yaptığı proje ekibinde: Araştırma Görevlileri Ayşah Öztekin, Dr. Pınar Gürbüzler, Dr. Dilara Kaya Öztürk, Uğur Özsandıkçı ve Öğretim Görevlisi Bora Eyüboğlu yer alıyor.
 


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kaye - 2 ay önce
Bizler sadece sahillerimize ulaşan bazı küçük veya orta boylu maddeleri başka işimiz yokmuş gibi üzerinde abartılı yorumlar yapmakta ve hatta uluslararası araştırma dahi yapabiliyoruz fakat her nedense Ukrayna, Rusya, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan sahillerine Türkiye’den ulaşan maddeleri neden araştırıp yayınlamıyorlar ve önlem almıyorlar. Bu, çevrecilik sorumluluğu olan hepimize ait ve mesuliyetimizin altında olmalı.
Her ne hikmetse, bu tür atıklar sadece ve sadece hep Sinop sahilinde bulunuyor! Sinop Karadeniz’in tek sahil kenti me acaba?
Madem üniversitemiz araştırma yapıyor, yüzlerce şişenin veya kutu içerisine notlar yazsalar ve onları Karadeniz sahillerinde nerelerden çıktığını da araştırsalar daha iyi olmaz mı? Çip koysalar, takip etme olanağına da kavuşurlar. Ne dersiniz?
Avatar
Şenol yildirim - 2 ay önce
Öncelikle merhaba herkese doğudur karşı kıyıdan çöp gelmesi ama bizim kendi insanımızın pislediği kadar gelmez herhalde RESMEN sahil kenarlarını b... getiriyor.
Avatar
Yorum cu - 2 ay önce
Bence sayın Prof. Cernobilden atık var mı diyede araştırma yapalirmi acaba.