banner600

banner534

KENTSAV: Sinop halkı bilgilendirilmiyor!

KENTSAV tarafından yapılan açıklamada, Sinop'ta sürdürülen projelerle ilgili Sinop halkının yeterince bilgilendirilmediği savunuldu. KENTSAV üyeleri Belediye Başkanı Barış Ayhan ve meclis üyelerini belediye binasının kent dışına taşınacak olması üzerinden eleştirdi. 

GÜNDEM 13.10.2020, 17:26 13.10.2020, 21:22
2772
KENTSAV: Sinop halkı bilgilendirilmiyor!

Sinop Kent Halkları Derneği (KENTSAV) üyeleri Sinop Tarihi Cezaevinde gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları ve Sinop Kent Meydanı Projesi ile ilgili Sinop Şehir Kulübünde basın toplantısı düzenledi. 

KENTSAV yönetiminin hazır bulunduğu toplantıda dernek adına konuşan Şükrü Demirel, projelerle ilgili Sinop halkının bilgilendirilmediğini ve proje detaylarının ne olduğu konusunda herhangi bir açıklama yapılmadığını söyledi.

Demirel, "Sinop’a ne yapılacaksa vatandaşların görüşü alınarak yapılmalı ve projelerde vatandaşların katılımı ile bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunulmalıdır" dedi.

KENTSAV olarak, Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyinin, Avrupa Kentsel Şartının Kentli Hakları Bildirgesi ve İlkelerini savunduklarını belirten Şükrü Demirel, bu ilkelerin Sinop ölçeğinde hayata geçirilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi. 

İLK İTİRAZIMIZI İMAR PALANINA YÖNELİK YAPMIŞTIK
Derneğin çok yeni olmasına rağmen, ilk çalışmalarını Sinop İmar Planına itiraz ederek ve dava açarak yapıldığını hatırlatan Demirel, değişen imar planı için de yine dava açtıklarını belirtti.
Demirel sözlerini şöyle sürdürdü; “Uzun yıllardır Sinop'un kalelerini kapatan yapıların yıkılması ve kalelerin nefes alarak ortaya çıkarılması konuşulmakta, tartışılmaktadır. Bu konunun son aylarda daha çok gündeme gelmektedir. Ayrıca, yine Sinop'un simgesi olan tarihi cezaevinin restorasyonu gündeme alınmış ve restorasyon çalışmaları da başlatılmıştır.

PROJELERLE İLGİLİ SİNOPLU BİLGİLENDİRİLMİYOR
Bizler Sinop Kent Hakları Derneği (KENTSAV) olarak; Sinop'un tarihi değerleri açısından büyük önem taşıyan bu konulara son derece sıcak bakıyor ve destekliyoruz. Ancak, uygulamalarda bazı çekincelerimiz bulunmaktadır ve bu çekincelerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Sinop'ta yaşayan yurttaşlar olarak kendi yaşam alanlarımızda ne yapılmak istendiğini somut olarak bilmiyoruz. Son olarak 9 Ekim Cuma günü Sinop Valisi Sayın Erol Karaömeroğlu tarafından basına yapılan açıklamada 'Sinop Kent Meydanı Avan Projesi'nin Anıtlar Kurulundan onay aldığı, Ankara'da Toplu Konut idaresi (TOKİ) başkanlığında yapılan toplantı sonrası 'Sinop Kent Meydanı Uygulama Projesi'nin de Anıtlar Kuruluna sunulacağı, onay alındıktan sonra bilgilendirme yapılacağı, faaliyete geçileceği belirtilmiştir.

CİDDİ BİR PROJE YOKKEN BELEDİYE BAŞKANI VE MECLİS ÜYELERİNİN TUTUMU ACI VERİCİ
Bugüne kadar yapılan çalışmalardan, hazırlanan taslak ve projelerden, Sinop adına birinci derecede sorumluluk taşıyan yerel yönetimlerin, yani Sinop Belediye Başkanı, Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi üyelerinin yeterli bilgiye sahip olmadıklarını veya halk ile paylaşma, halkı bilgilendirme gereği duymadıklarını düşünüyoruz. 
Ve bizlere acı veren bir diğer uygulama ise, daha ortada ciddi bir proje yokken, Sinop Belediye Başkanı sayın Barış Ayhan'ın ve Sinop Belediye Meclis üyelerinin, Sinop Belediye Başkanlığı binasını Bostancılı Mahallesinde, mezarlığın yanındaki eski öğrenci yurduna taşımak istemeleri, binanın onarımı için ihale bile yapmış olmalarıdır. 
İktidar Partisi Sinop milletvekili Sayın Nazım Maviş'in geçtiğimiz ay Durağan Buzluk yaylasında, basın mensuplarına yaptığı açıklamaya göre, yine Sinop Belediye Başkanlığı ve Meclisince, içinde Şehir Kulübünün de bulunduğu ve tapusu Sinop Belediyesinde olan alanların üst kullanım hakları TOKİ'ye devredilmiştir. Sayın Maviş'in aynı gün yaptıkları açıklamaları ile Ankara’da TOKİ başkanlığında yapılan toplantı sonucunda, basına yansıyan açıklamalardan öğrendiğimize göre, Sinop Belediye binası kent dışına taşınırken, hükümet binası yıkım işinin ‘Halkın isteği ile’  şimdilik belirsiz ileri bir tarihe ertelendiği, öncelikli olarak şu an Adliye Ek Binası olarak kullanılan binanın yerine kat adeti dahi belirtilmeden 'Ticaret Merkezi' adı altında yeni bina yapılmak istendiğidir.
İşte biz bu uygulamaların, yani ortada Anıtlar Kurulunca kabul görmüş ve halkın onayına sunulmuş bir Sinop Kent Meydanı uygulama projesi yokken, Sinop'un kalbi olan Sinop Belediyesinin kent dışına taşınması için bu kadar aceleci davranılmasını anlayamıyoruz. 

BELEDİYEYİ, OYLARIYLA SİZİ SEÇEN SİNOP HALKINA UYGUN BİR YERE TAŞIYIN
Bu konuda Belediye Başkanımız Sayın Barış Ayhan'a, CHP Milletvekili Sayın Barış Karadeniz'e, Belediye Meclis Üyelerine, CHP İl ve İlçe yöneticilerine sesleniyoruz; ‘oyları ile sizi seçen ve Sinop Belediyesini binası ile birlikte size teslim eden Sinop halkı adına kent merkezinde uygun bir binaya taşının. 
Ayrıca, konu ile ilgili olarak ve Belediyeyi devre dışı bırakarak, her şeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ ile yapmakta kararlı iktidar partisi milletvekili ve yöneticilerine sesleniyoruz ve diyoruz ki; yaşam alanlarımız üzerine ne yapmak istediğini bilmiyoruz. Yapılacak tasarruf, işlem ve yapısal değişiklikler ile ilgili tasarım ve projelerin halkın onayına sunulmasını istiyoruz. Konu ile ilgili yurttaşlarımızın eleştiri ve önerileri ile daha güzel ve kentimize özel, Sinop'a yakışır projelerin ortaya çıkacağına inanıyoruz"

ANADOLU’NUN ALCATRAZ'I YOK EDİLMİŞ OLACAK
Sinop Tarihi Cezaevinin restorasyon çalışmalarına da değinen KENTSAV üyesi Şükrü Demirel; “Halka danışmadan yapılan çalışma ortadadır. Restorasyon yapıyoruz diyerek bina içlerinde zemin ve duvarlar kazınarak, koğuşlar misafirhane odasına uygun banyo tuvalet mutfak yapılmak istenmekte, görüş odaları dükkanlara dönüştürülmekte, mahkumların sırtlarını yasladıkları avlu duvarları yıkılmakta, volta attıkları yanık türküler söyledikleri, acı anılarla dolu avlular, konser ve eğlence alanına dönüştürülerek, acılar üzerinde eğlenceler ve konserler yapılmak istenmektedir. Hal böyle olunca Anadolu’nun Alcatraz'ı yok edilmiş olacaktır” dedi.

TARİHİ CEAZEVİNİN YÖNETİMİ, SİNOP BELEDİYESİ DEVREDİLMELİ
Demirel, yılda yaklaşık 500 bin insanın ziyaret ettiği Tarihi Sinop Cezaevi ruhunun yok edilmeden korunması gerektiğini, yönetiminin Sinop Belediyesi'ne devredilerek gelirleri ile bakım ve onarımlarının sağlanarak, bu mirasın gelecek nesillere devredilmesi gerektiğinin altını çizdi.

TARİHİ CEZAEVİ PROJESİ, YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLSİN
Şükrü Demirel sözlerini şöyle tamamladı: "Kent Meydanı projesinde yanlışlar yapılmasın, Tarihi Cezaevi Projesi yeniden gözden geçirilsin istiyoruz. Hassasiyetlerimizin dikkate alınmasını talep ediyor, öneri ve taleplerimizin takipçisi olacağımızı belirtiyoruz" 

Basın açıklaması ardından başlayan soru-cevap bölümünde Hayrettin Bozkurt, Levent Bektaş, Prof. Dr. Aziz Konukman ve Seyit Saatçi sorulan soruları yanıtladı. 

Sinop Kent Halkları Derneği tarafından Şehir Kulübünde gerçekleştirilen toplantıya Dernek Başkanı Neşe Özkoç, kurucu sekreter Prof. Dr. Aziz Konukman, sayman Tayfun Ör, Yönetim Kurulu üyeleri Okan Alpar, Murat Şahin, Tufan Bilgili, Mine Batur, dernek üyeleri, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (8)
BarokTurk 2 hafta önce
Siz daha derneğin ismini doğru yazamıyorsunuz. Yorum yapmaya ne gerek.
Derneğin adı KENT HAKLARI DERNEĞİDİR. Bu kadar.
BarokTurk 1 hafta önce
Derneği mesnetsiz eleştirenler Barış ayhanın seçilmeden önce verdiği önemli sözlerden biriside sinop'u kent konseyi oluşturarak birlikte yönetmekti. Dikkatinize sunulur.
BİR Garip ORHAN VELİ 1 hafta önce
Şehir kulubunde yapılan bu toplantıyı çok manidar buldum.2002 yılına kadar sinop şehir kulubünden yönetilmiştir şimdi böyle bşr özlem öi doğdu yeniden.Yaşını balını almış toplam 10 kişi ee bize sormadan kimse birşey yapamaz öyle mi?
Siz kimsiniz peki? Biz halkı temsil ediyoruz hadi ordsn tuzu kurular.
Anıtlar yüksek kurulu ilke jararı gereği ekseriyetini kaçak kamu binalarının yıkılması kalelerin önünün açılmasını istiyor.1. Edap ikinci edap Valiliğin talınması ve yıkılması al sana neydan prıjesi Sinopun %99 sizde dahil bunu istemiyormuyuz Devletin ilgili kurumları prosetürleri şekil şartını yerine getirmeye çalışıyor ne var bunda.Bir irde devlet ortaya koymuş Vali öncülüğünde yürüyor sşze sorulmamış mış hadi ordan
Cezaevi yıllsrdır atıl kokuyor yıkılıyor çok yeri tehlikeli diye kapartılmış Allah emeği geçenlerden razı olsun Sinopun sivil toplum kuruluşları ile Sinoo Kültür müdütü Hikmet Tosun bir proje AB ye sunmuşlar 10 milyınE kaynsk almışlar devamı da var işin siz oturmuş bize sorulmamış niye size sorulacakmış pardon Anıtlar kurulu sizmisiniz.Yahu Sinopa ne faydanuz var acaba diktiğiniz bir taşı gösterin.Nerde bir eseriniz var.Ayıp yahu.
Bştince cezaebini ve meydanı görğr bol bol fotopraf çekersiniz.Haa bizim katkılarımızla yapılmış dersiniz
BİZ BİRİZ 2 hafta önce
Bilgilendirilme yapılsa bile Sinop'un yerlisi her şeye karşı olduğu için devlet eliyle yaptırılıyor. Bir de durmuş diyorsunuz ki cezaevi yönetimi belediyeye verilsin. Her yer bitti bir orası kaldı değil mi? Belediye de olan yerler ne halde bir gözden geçirin isterim. Çekek yeri hala bitmedi ne olduğu belli değil. Umarsızca verilen imarlar sayesinde Sinop Merkez içine sıkışmış durumdayız. Ama hala aynı belediye ve aynı meclis ile devam etmekte ısrarcıyız. Ne zaman değişeceğiz. Ne zaman!
Ali Yılmaz 2 hafta önce
sinop ta dernek eksikliği vardı birde siz çıktınız sinop un tüm halkını temsil eden bir dernek olmadıkça bu yapılamadıkça sizin söyleminize kimse itibar etmez hepiniz emeklisiniz isteğiniz sinop u emekli kenti yapmak bunu kabul etmiyoruz meydan konusunda her kafadan bir ses çıkıyor milletvekil maviş doğrusunu yapıyor her kafadan çıkan sesi dinlese hiçbirşey yapılmaz sinop a zaten emeklilerin istediğide bu sinop asla emekli kenti olmayacak gelecek gençlerindir bana kızacaksınız biliyorum ama doğrusu bu maalesef
BarokTurk 1 hafta önce
Konuyu anlamayanlar bilmediğini bilmeyenler ve gözü kör amigolar burada yorum yapıyor. Kimsenin meydan projesine falan karşı olduğu yok sadece gizli kapılar ardında katakulli olmasın diyorlar o kadar. Orada en fazla eleştirilende chp li belediye zaten.
DayıHaklı 2 hafta önce
Haklılar , proje nedir hala açıklanmadı. Kimse bilmiyor ama onaylanıp ihaleye çıkılacak.
Cascan 2 hafta önce
Sinop tarihi dokusunu Belediyeciliği rant kapısı gören yöneticiler (bldy. bşkn.)sayesinde kaybetmiştir. Ranta dayalı imar uygulamaları çarpık betonlaşmayı, parayı ver katı al gibi uygulamaları basiretsiz kişilerce Sinop un geleceğini çalmıştır. Ve halende halktan kopuk planlarla birilerinin telkinleriyle zarar verme hizmeti! devam ediyor. Meydan projesi halkın bilgisine açılmalı hatta bu konuda yarışma düzenlenmeli. Trafik sorunu ara sokaklarda bile tek yön uygulamasıyla çözülmeli. Kişilerin raantına değil, Sinop halkının ve Sinop un geleceğine yatırım yapılmalı. Basiretli halkın içinde olan yöneticiler olsun artık.
banner654
20°
açık
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:55
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:52
Yatsı 19:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 5 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Antalyaspor 6 8
7. Göztepe 6 7
8. Erzurumspor 5 7
9. Sivasspor 4 7
10. Başakşehir 6 7
11. Gaziantep FK 6 7
12. Hatayspor 4 7
13. Konyaspor 5 6
14. Kayserispor 5 6
15. Çaykur Rizespor 5 5
16. Trabzonspor 5 5
17. Malatyaspor 5 5
18. Denizlispor 5 5
19. Beşiktaş 4 4
20. Gençlerbirliği 4 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 6 14
2. Samsunspor 7 14
3. İstanbulspor 6 13
4. Ankara Keçiörengücü 7 13
5. Altınordu 7 13
6. Adana Demirspor 6 11
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Adanaspor 6 9
10. Bursaspor 6 7
11. Balıkesirspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 6 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 6 4
17. Eskişehirspor 6 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 5 12
3. Leeds United 6 10
4. Liverpool 5 10
5. Crystal Palace 6 10
6. Chelsea 6 9
7. Leicester City 5 9
8. Arsenal 5 9
9. Wolverhampton 5 9
10. Tottenham 5 8
11. West Ham 6 8
12. Man City 5 8
13. Southampton 5 7
14. Newcastle 5 7
15. M. United 5 7
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 13
2. Real Sociedad 6 11
3. Villarreal 6 11
4. Osasuna 6 10
5. Getafe 5 10
6. Elche 5 10
7. Cádiz 6 10
8. Granada 5 10
9. Real Betis 6 9
10. Atletico Madrid 4 8
11. Eibar 7 8
12. Barcelona 5 7
13. Sevilla 5 7
14. Valencia 7 7
15. Athletic Bilbao 6 6
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3
banner637