Karayücel; “Daha gelişmiş bir üniversite için adayım!”

Sinop Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Sedat Karayücel basın mensupları ile bir araya geldi. Krayücel; “Yenilikçi, çağdaş ve şehriyle bütünleşmiş bir üniversite için adaylığımı ilan ediyorum” dedi.

Karayücel; “Daha gelişmiş bir üniversite için adayım!”
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ
16 Haziran 2015 Salı 18:46Sinop Üniversitesi Rektör adayı Prof. Dr. Sedat Karayücel basın mensupları ile bir araya geldi. Krayücel; “Yenilikçi, çağdaş ve şehriyle bütünleşmiş bir üniversite için adaylığımı ilan ediyorum” dedi.

Sinop öğretmenevinde basın mensupları ile bir araya gelen Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Sedat Karayücel, 7 Temmuz tarihinde yapılacak rektörlük seçimleri öncesinde bir kez daha adaylığını duyurdu.  Yönetime gelmeleri halinde, yasaların verdiği yetki ve sorumluluklar çerçevesinde, hesap verebilirlik önceliğini ilke edinerek akademik özerkliği kurumsal yapının tüm katmanlarına eşit olarak yayılmasını sağlayacaklarını ifade eden Prof. Dr. Sedat Karayücel, bir yönetime talip olmanın, şahsi bir beklentinin ötesinde ekip ruhu ve zevki ile birlikte başarılabilecek ulvi bir iş olduğunu söyledi. Karayücel; Sinop Üniversitesi 2015-2019 eğitim-öğretim yılları arasını kapsayan Rektör Adaylığımı kamuoyuyla paylaşmak üzere bir araya geldik. Öncelikle bundan önceki dönemlerde üniversitemizi yönetmiş ve üniversitemizin kalkınmasına katkıda bulunmuş herkese teşekkür ediyorum. Ancak hepimizin malumu olduğu üzere; Sinop Üniversitesi, ülkemizin diğer üniversitelerine kıyasla pek çok açıdan geri durumdadır. Özellikle yeni kurulan üniversitelerle karşılaştırıldığında önemli oranda gelişmişlik farkı olduğu dikkati çekmektedir. Bu temel sorundan hareketle üniversitemizin, tüm çalışanları ve Sinop halkı ile mensubiyetinden gurur duyacağı değerleri olan, yenilikçi, çağdaş ve şehriyle bütünleşmiş bir üniversite olabilmesi için adaylığımı ilan ediyorum” dedi.
 
Uzun yıllardan bu yana Sinop Üniversitesi bünyesinde çeşitli görevlerde bulunduğunu ifade eden Rektör adayı Prof. Dr. Sedat Karayücel, geride kalan yılların kendisine yüklediği büyük sorumluluklar olduğunu ifade etti. Karayücel; “Yükseköğretim tahsilime başladığım Sinop Su Ürünleri Fakültesi’nde, Öğrenci Temsilciliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı ve Dekanlık gibi akademik görevlerin yanı sıra şehrimizin sivil toplum örgütlerinde de çeşitli idari görevlerde bulundum. Diğer yandan ulusal ve uluslararası pek çok alanda ülkemizi temsil etme imkânım oldu. Bu münasebetle gerek üniversitemiz gerekse yaşadığımız şehrin kültürüyle hem hal olup içinde bulunduğum tüm kuruluşların bir parçası oldum.
Bir yönetime talip olmak, şahsi bir beklentinin ötesinde ekip ruhu ve zevki ile birlikte başarılabilecek ulvi bir iştir. Üniversitem ve şehrimizde kazandığım tecrübe ve başarma azmi, bana aynı zamanda ülkeme olan sorumluluğum kadar Sinop şehrine ve üniversitesine karşı da ağır bir sorumluluk yüklemiştir” diye konuştu.
 
2011 yılında gerçekleştirilen rektörlük seçimlerinde mevcut rektör Prof. Dr. Recep Bircan’a karşı aday olan Karayücel, Sinop Üniversitesinin daha da ilerlere gidebilmesi için tasarladıkları projeleri hayata geçirebilmek adına yeniden rektörlüğe aday olduğunu belirtti. Karayücel;  “Geride kalan yılların üzerimize yüklediği sorumluluk ve başarma azminin gereğidir ki; 2011 yılında olduğu gibi 2015 yılında da Sinop Üniversitesi Rektörlüğüne aday oldum. Geçen süre zarfında üniversitemizin yaşadığı sorunları, yönetime talip olan bir kişinin gözüyle yakında izleme fırsatıyla, mevcut sorunları içinde yaşayıp hisseden ve çözüm önerileri üreten bir öğretim üyesi pozisyonundayım. Geride bıraktığımız dönemde üniversitemizi daha ileriye götüreceğini düşündüğümüz fikir ve projelerimizin dikkate alınmaması nedeniyle sorumluluk almak mecburiyetindeyiz.

Yönetime geldiğimiz takdirde, yasaların verdiği yetki ve sorumluluklar çerçevesinde, hesap verebilirlik önceliğini ilke edinerek akademik özerkliği kurumsal yapının tüm katmanlarına eşit olarak yayılmasını öngörmekteyiz.

Öncelikli hedeflerimiz arasında bütün personelimizin mutlu olmasını temin edecek her türlü destek ve olumlu çalışma ortamının sağlanması gelmektedir. Çalışanların performans değerlendirmesinin bilimsel ölçütler, adil ve eşitlikçi ilkeler olduğu ve tüm değerlendirmelerin sadakate göre değil liyakate göre yapıldığı bir ortam oluşturma idealindeyiz.
Tecrübeler ve birikimimiz, büyük bir takım olarak Sinop üniversitesinin gelişmesine katkı sağlayacak tüm bileşenleri bir araya getirip üniversitemizi şehirle bütünleştirip hak ettiği saygın konuma ulaştıracak yeterliktedir.

Bugüne kadar alışılmış bir şekilde dile getirilmiş vaatler dışında, söylediği her sözün arkasında durup beklenen gelişmiş bir üniversite olmak için üzerine düşen her görevi inanç ve özveriyle yapabileceğimize olan inancımız tamdır.

Ülkemizin insan ve maddi kaynakları, taşıdığımız sorumluluk ve planladığımız projelerin gerçekleştirilmesi için yeterlidir. Bu düşüncelerle vatan ve milletimize hayırlı, devletimizin öncelik ve beklentilerine cevap verebilecek bir yönetim biçimiyle tüm Sinop ve ülkemizin değerlerinden Sinop ve üniversite için hep birlikte faydalanıp, üniversite iç huzurunun en üst seviyede olduğu, insan ve bilim gelişiminin temel unsur olarak görüldüğü bir üniversite sözü veriyorum” dedi. 
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TURAN BÜLBÜL - 4 yıl önce
sedat hocamizi çok sevi̇yoruz si̇nop'luma piril piril gençleri̇mi̇ze selam ve saygilarimizla
Avatar
yeni - 4 yıl önce
temiz sayfa her zaman iyidir.şimdiki hocadan bişey görmedik bazı şikayetleride okuduk basından sık sık. okul var öğrenci yok doğru .hani öğrenci? yok. taze kan iyidir yeniliktir heyecandır.yenilikten korkmayın gelsin sedat hoca .
Avatar
yolcu - 4 yıl önce
rektör olmak için muhabbet etmeyi becermek yeterli değildir. bir kişinin rektörlük makamına uygun görülmesi, temsil etme kabiliyet ve liyakatinin kendisinde bulunup bulunmadığı ile ilgili bir durumdur. videodaki görüntüler, bu temsil kabiliyet ve liyakatinin ne kadar bulunduğu noktasında bayağı fikir veriyor aslında. ayrıca seçimden önce 2023 falan filan konulu bir sunumu vardı kendisinin müsiad salonunda. merak ediyorum seçimde en yüksek oyu alan parti şayet kurulacak hükümette yer almazsa bu sefer de yeni türkiye safsatası gibi bir konuyu sunmaya kalkar mı diye. duruş çok önemlidir...
Avatar
SEDAT HOCANIN KULAĞINA - 4 yıl önce
sayin hocam! üni̇versi̇teler aşağidan yukariya doğru di̇zyen edi̇len kurumlar deği̇l, yukaridan aşağiya doğru di̇zayn edi̇len kurumlardir. yukaridan fahri̇ efendi̇den mi̇ haber aldiniz? yoksa si̇zi̇ kandiriyorlar mi? mahaldeki̇ tüm stk'lar hep ayni ağizla konuşuyorlar si̇zi̇ karambole geti̇rmesi̇nler, bi̇r dost......
Avatar
emin - 4 yıl önce @SEDAT HOCANIN KULAĞINA
kazkim kimi kandırıyor görecesini 7temmuzdn sonra...
Avatar
Muhammet BAYRAKTAR - 4 yıl önce
sedat hocam konuşmalarınızı başından sonuna kadar memnuniyetle izledim. üniversitenizin bir dış paydaşı olarak kullanmış olduğunuz ve seçmiş olduğunuz sözcüklerde içtenliğinizi, samimiyetinizi, vizyon anlayışınızı, ekip ruhu halinde hareket edilmesi, liyakat sistemi, planlı ve programlı bir şekilde hareket edilmesi gerektiği, durum analizi yapılarak üniversitenizi ileride görmek istediğiniz yerdeki konumunu, üniversite sanayi işbirliğinin önemi gibi konularda basın yayın aracılığıyla kamuoyunu ve üniversitenizin iç paydaşlarını bilgilendirerek yapacak olduklarınızı açık bir şekilde yüreğinizi ortaya koyarak bilgilendirdiğiniz için sizlere şükranlarımı arz ederim. bu güzel ülkemizin sizler gibi profesyonel yönetim anlayışına sahip liderlere ihtiyacı vardır. duruş, davranışınız ve vücut dilinizle bizlere bunları hissettirdiğiniz için sağolun, varolun sedat hocam. yolunuz açık olsun...
Avatar
avni heryerde - 4 yıl önce
çay bahçesine ekibinizle geldiğiniz bir akşamda intikam nağraları atan hocalara sesiniz çıkmıyordu. öğrendim ki basın açıklamasından geliyormuşsunuz. basın açıklamanızı okudum !!! allah zali̇mlere firsat vermesi̇n.
Avatar
vatandaş - 4 yıl önce @avni heryerde
sedat hoca uzun yıllar idarecilik yapmıştır. nekadar iyi niyetli şefkatli ve adil olduğunu herkes bilir. karalama yapma yerine hizmet edinde herkes taktir etsin.