banner600

banner534

Karadeniz: Nükleer santral bu vatana ihanettir

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP)  tarafından düzenlenen söyleşi de konuşan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Türkiye’ye nükleer santral kurmanın bu ülkeye ihanet olacağını söyledi. Karadeniz; “Türkiye’de, bu kadar güneş, bu kadar rüzgarın bol olduğu bir ülkede nükleer santral kurmak demek vatana ihanet demektir” dedi. 

GÜNDEM 22.04.2018, 19:00 22.04.2018, 23:05
3070
Karadeniz: Nükleer santral bu vatana ihanettir
banner704

Sinop Nükleer Karşıtı Platform (NKP)  tarafından Çernobil’in 32. ve Fukuşima felaketinin 7. Yılı dolayısıyla “Balkona Değil; Sokağa Çık!” sloganıyla düzenlenmesi planlanan “Sinop Nükleer Santral İstemiyor" temalı mitingin yasaklanması sonrasında, NKP geniş katılımlı bir söyleşi programı gerçekleştirildi. 

Sinop iskele meydanında düzenlenen programa CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, Elektrik Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gazi İpek, Kamu-Sen Eğitim ve Örgütleme Sekreteri İlhan Yiğit, Nükleer Fizikçi Prof. Dr. Hayrettin Kılıç, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman, Nükleersiz Org Temsilcisi Pınar Demircan, Fukuşima tanığı Masumi Kowata ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BU ÜLKEYE NÜKLEER SANTRAL KURMAK DEMEK VATANA İHANET DEMEKTİR
Programda konuşan CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, güneşi ve rüzgarı bu kadar bol bir ülkede nükleer santral kurmanın vatanda ihanet etmek olacağını söyledi. Karadeniz; “Buradaki topluluk, nükleere karşı olduğunu haykırmanın haricinde, çevrenin korunması gerektiğinin haykırılması haricinde bir düşünce ile gelmiş midir sizce? Peki sizce bu mitingi neden iptal ettiler acaba hiç düşündünüz mü? Bu korku burada yapılacak mitingi engelledi. Ne kadar engellerlerse engellesinler, bu nükleer santrali Sinop’a kurdurmayacağız. Bu belayı başımıza saranlar inanın ki nükleer santralden daha tehlikeli. Türkiye’nin başında ne bela varsa bunların başından geldi. Sinop’a nükleer santral kurdurmayacağız. Sadece Sinop’a değil Türkiye’nin hiçbir yerine nükleer santral kurdurmayacağız. Dünya artık yenilenebilir enerji kaynaklarına dönmeye başladı. Fas’ta gerçekleştirilen iklimlendirme toplantısına gittim. 98 ülkenin katılımıyla gerçekleştirilen bir toplantıydı. Bu ülkelerin hiçbiri nükleer santralden bahsetmedi. Dünya pazarı artık yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş ve Türkiye’de bu kadar güneş, bu kadar rüzgarın bol olduğu bir ülkede nükleer santral kurmak demek vatana ihanet demektir” dedi. 

SANTRALİN KURULACAĞI BÖLGE DEPREM BÖLGESİ
Yapılan araştırmalara göre nükleer santralin kurulacağı bölgenin deprem bölgesi olduğunu belirten CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, bu gerçeğin hükümet tarafından bilinmesine rağmen vatandaştan gizlendiğini ifade etti. Karadeniz; “Kurulması düşünülen nükleer santral ile ilgili iki firma ihaleye girdi, taahhüt verdi ve Sinop’ta bunu kurmak için ihaleyi aldı. Bir firma battı kaçtı. Diğer firma şuanda bekliyor. Yapılan araştırmalara göre nükleer kurulması planlanan bölgenin deprem bölgesi olduğu ve nükleer santralin o bölgeye kurulmasının kesinlikle sakıncalı olduğu ihaleyi alan firma tarafından ve hükümet tarafından biliniyor ama vatandaştan saklanıyor. Arkadaşlar Sinop’ta nükleer santral kurulmayacak, kurdurtmayacağız. Bunlar ilk başta Japon firmasının 16 milyon dolar olarak açıkladıkları ihale bedelini 20 milyar dolar olarak açıkladı. Amaç belli nükleer baronlara hizmet etmek, 4-5 milyar dolarları cebe indirmek. Türkiye’de nükleer kadar gereksiz hiçbir yatırım yok. Bakın 80’lerde yaşanan nükleer felaketin sonrasında bu ülkede kanser aldı başını gitti. Bu insanlar bunları bilmiyor mu? Elbette biliyorlar ama bu rant mücadelesi daha ön plana çıkıyor. Hiç korkmayın arkadaşlar, kendileri yaptılar kendileri bulacaklar. Korkunun ecele faydası yok. 24 Haziran’da bu ülkenin başındaki nükleerden daha büyük olan bu belayı yok edeceğiz, sonrasında da nükleer santrali de kurdurtmayacağız. Artık elimizi değil, vücudumuzu değil tüm varlığımızı ortaya koyarak nükleer santrale karşı durmalıyız. Bu mücadele çok kutsal bir mücadele. Bunda daha doğmamış çocuklarımızın bile hakkı var” diye konuştu.

HALKA RAĞMEN DEĞİL HALKIN YANINDA OLMALISIN

Konuşmasında AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş’e seslenen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, bir milletvekilinin halka rağmen değil halkın yanında olması gerektiğini söyledi. Karadeniz; “Gerze’de yapılmak istenen termik santrallere karşı başlattığımız mücadele sırasında dönemin AK Parti Milletvekili Abdurrahman Dodurgalı, termik santrale karşı olduğu açıkladı. Sonrasında milletvekilliğinden oldu. O milletvekilliğini kaybetti belki ama halkının gözünde bir değer kazandı. Termik santrale karşı gösterdiği duruşu nedeniyle ben Abdurrahman Dodurgalı’yı saygıyla karşılıyorum. Şimdi Sinop’un mevcut iktidar milletvekiline sesleniyorum; yüreğin varsa çık meydana bu nükleer santrali buraya kurdurmak istiyorum de, gel burada gez istersen sonra ben de göreyim. Öyle yukarıdan caka atmayacaksın. Halkın yanında olacaksın. Halka rağmen hiçbir şey yapmayacaksın, halk ne derse o olur. Sinop halkı nükleer santral istemiyor” dedi.

Barış Karadeniz’in konuşmasının ardından diğer katılımcılarda birer konuşma yaptı. 

Kaynak: Vitrinhaber
banner707
Yorumlar (23)
X 3 yıl önce
Belediye baskani nerede oneden bu konulara tepkisini gostermiyor yada neden cılız gosteriyor
Gürsel KARATAŞ 3 yıl önce
Tüm kalkınmış ülkeler enerjisini nükleerden temin ediyor. cebimizdeki telefonlardan daha az tehlikeli olan bu yeni nesil santraller ülkemizin enerji açığını kapatmakla kalmayacak tıp ve diğer alanlarda faydaları olacaktır. ayrıca politika gereği santrallere karşı gibi görünen barış karadenizin karşı olduğunu sanmıyorum ne demişti engin altay dünyanın en iyi işininde yapsa Ak Parti biz karşı çıkacağız seçmenimiz bize bu görevi verdi klasik chp mantığı böyle çalışıyor..
vatandaş 3 yıl önce
Birader bildiğin gibi değil,iyi olsa kim savunmaz, yeri, göğü toprağı suyu hepsini perişan edecek, hadi biz neyse çocuklarımızın geleceği hayatı mahvolacak, neden anlamak istemiyorsun, chp ile ne ilgisi var, bak diyoruz ki kanser artık grip gibi yayılacak.
zeytin dalı 3 yıl önce
Nükleer santrali kurdurmamak için uğraşanların Türkiye' nin önünen her fırsatta takoz olanların yaptıkları asıl bu vatana ihanettir.Ya bi rahat bırakın bu milleti yol yapılır ona karşı çıkarsınız, köprü yapılır ona karşı çıkarsınız, kanal yapılır tünel yapılır havaalanı yapılır ona karşı çıkarsınız ama en önce siz kullanırsınız.Kardeşim artık bu milletin yakasından düşün yeter ya yeter.Bakıyorum da bu işlere karşı olan kim varsa işleri tıkırında hepsinin cepleri para dolu tabi artık kimler dolduruyorsa millet gözünü açtı bu tür eylemlerle bir yere varamazssınız.
hoca 3 yıl önce
SİZDEN BİR RİCAM VAR.....MADEM BU KADAR EMİNSİNİZ..NÜKLEERİN ZARARSIZ OLDUĞUNA VE CHP NİN KÖSTEK OLMAK İÇİN EYLEM YAPTIĞINA.................BU SAYFAYA ALLAHIN ADINI VEREREK ÇOLUĞUNUZ ÇOCUĞUNUZ ÜZERİNE YEMİN EDERMİSİNİZ?????????????tüm bunların üzerine yemin ederimki nükleer zararlı değildir..........................diye......................anladın....bekliyorum bekliyoruz................
hoca 3 yıl önce
sonrada reisin çıkar biz bu ülkeye çevre konusunda çok kötülük ettik diye günah çıkarır,sizde alkışlarsınız.....aaa bak adam suçunu kabul ediyor diye..........ama chp liler bu ülkeningerçek vatanseverleri bunları yıllar önce söyleyince vatan haini oluyorlar demi........hadi ordan................
vatandaş 3 yıl önce
Ayrıca insanların kanser olma ve çevrenin yok olma tehlikesini dile getirmek chp zihniyetiyse ben öyleyim kardeş.
vatandaş 3 yıl önce
İnşAllah ne demek istediğimizi "yılan sokunca" (atasözü) anlamazsınız, şu an ne desek boş .
sinoplu 3 yıl önce
Belediye başkanı nükleere karşı değil ki ...
İbrahim Dönmez 3 yıl önce
Chp zihniyetinin karşı olmadığı, yaptığı bir eser var mı ki? Her şeye karşı olmaları esas vatana ihanettir. Yollara, köprülere, hava limanlarına hep karşı olmüşlardır. Akıllıca kalkınmanın yollarını bulmalı, ülke menfaatine olan yapılmalı..!
M 3 yıl önce
Değerli x belediye ses çıkarsa da bir işe yaramaz bunu milletvekilleri halletmeli
Y:OZAN 3 yıl önce
BU VATAN TOPRAKLARINA...HAİNLIKTE SINIR TANIMAYAN IHANET EDENLERİ GÖRMEK ISTERSEN.... ISTERSENIZ ISZEYENLER GEÇMÌŞINIZE DÖNÜP BAKSINLAR....
hoca 3 yıl önce
bakıyoruz bizim geçmişimiz şan ve şerefle dolu..........biz padişahlar tarafından emperyalit ülkelere peşkeş çekilen bir milleti ve vatanı yeniden önderimizle milletimizle vatan yapmış genç türkiye cumhuriyetini kuran parti ve anlayışız............15 yıllık akp tarihine bir bakıver..........bir tek sorum var......trol denen zıkkım ilkönce norceç tarafından geliştirilip denizlerinde uygulandı........sonrada bu eski teknolojiyi türk balıkçılar aldı......norveç vazgeçti....acaba neden???????bu nükleer belasıda böyle birşey azizim,,,,avrupa kullandı baktıki çevreye doğaya zararlı...güneş ve rüzgar enerjisine geçtiler.zararlı olan nüklleeride şimdi milyar dolarlar ile bize kakalıyorlhar........saygılar............
Y:OZAN HOCA 3 yıl önce
HANGI GEÇMISTEN BAHSEDIYORSUN ?... 5816 KALDIRILDIĞINDA GÖRECEĞİZ GEÇMİŞLERİ...BU ARADA SÖZDE ŞEREFLERİNİN ÜZERİNİNE YEMIN EDENLER....MEĞER VATANA IHANET IÇİN EDILEN SAHTE MILLETIMIZE KANDIRICI MÜNAFIKLIĞA YAKIŞAN SÖZDE YEMİNLERMİŞ....BU ARADA GÜNAH ÇIKARMAK BATININ ÇANAĞINI YALAYAN..ÜLKEMİZİ ONLARA ŞİKAYET EDEN KÖPEKLERE MAHSUSTUR.... GÂVURLUĞA GEREK YOK TM....
hoca 3 yıl önce
GAVURLUĞA GEREK YOK TABİKİ.......ABD FRANSA KANDİL GECESİ MÜSLÜMAN SURİYE HALKINI BOMBALARKEN ALKIŞ TUTAN REİSİNE VE ANLAYIŞINA SÖYLE SEN BUNLARI.............UNUTMADAN GAVUR DERSİN AMA HACCA GİDERKEN GAVURUN UÇAĞINA BİNERSİN.ELİNDE GAVURUN YAPTIĞI CEP TEL..İLE MESAJ YAZARSIN......DÜNYALIĞINI GAVURUN PARASI EURO DOLAR İLE YAPARSIN...............
vatandaş 3 yıl önce
sayın Ozan arkadaşım Atatürk'ümü kastettin yoksa, umarım öyle değildir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner706
19°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 02:51
Güneş 04:56
Öğle 12:44
İkindi 16:46
Akşam 20:23
Yatsı 22:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637