banner710

banner600

banner534

İmar planı sorunu Sinop’un gündeminden düşürülmelidir

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salim Akbaş; “Sinop halkı 2016 yılından bu yana Anayasa ile korunan mülkiyet hakkını doğru düzgün kullanamamaktadır. Koruma İmar Planı, Çevre Düzeni Planı, İmar Planı gibi kavramlar artık Sinop halkının gündeminden düşmelidir” dedi.

GÜNDEM 29.06.2021, 19:43 30.06.2021, 18:17
3059
İmar planı sorunu Sinop’un gündeminden düşürülmelidir
banner704

Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, Sinop gündemini uzun süredir meşgul eden Sinop İmar planı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Sinop TSO toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Salim Akbaş, bir buçuk yıldır Covid 19 Pandemisi nedeniyle yaşanan ekonomik zorluklar ve sıkıntılara, Sinop özelinde İmar planının getirdiği sıkıntıların da eklendiğini belirterek, bir an evvel bu konunun Sinop gündeminden kaldırılarak insanların yaşadığı mağduriyetin giderilmesi gerektiğini söyledi. Akbaş; “Son günlerde ilimiz en çok meşgul eden konu olan “Sinop Merkez İlçenin” İmar planı hakkında konuşacağız. 
Yürütmesi durdurulan Şehir İmar Planı, sadece planı yapan Sinop Belediyesi ile plana itiraz eden sivil toplum kuruluşlarının gündemiymiş gibi görünse de, kentin tüm bireylerini etkilediğini ve ilgilendirdiğini görüyoruz. Bu durumdan kent halkının bir bölümü direkt, büyük bir bölümü ise dolaylı olarak etkilenmiştir.
Kent ekonomisinin, yatırımların ve işleyişin ne kadar olumsuz etkilendiğini son bir iki ayda net olarak görmeye başladık. Bununla birlikte ekonomik sorunların sosyal sorunlara ve kaosa dönüştüğüne şahit olmaya başladık.
Planın tamamını tek bir kelimeyle “kötü” diyerek yok saymak akılcı bir yaklaşım değildir. Kötü kararların ve kötü uygulamaların yanında iyi kararlar ve iyi uygulamalarda etkilenmektedir.
Biz Sinop Ticaret ve Sanayi Odası kentin ekonomisini elinde tutan iş insanlarının temsilcileriyiz. Yürütmesi durdurulan planın kent ekonomisine yaptığı etkiyi görmezden gelemeyiz” dedi.

BU TABLONUN BİRAN ÖNCE DEĞİŞMESİ ZORUNLULUKTUR, KAÇINILMAZDIR

Sinop’ta yaşanan imar sorunu nedeniyle pek çok kesimin mağduriyetler yaşadığının altını çizen Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, mevcut tablonun bir an evvel değişmesi gerektiğini ifade etti. Akbaş; “Belediyece ruhsatlandırılmış ve İnşası bitmiş olmasına rağmen Yapı kullanma izin belgesi alamayan konut ve işyerleri vardır. Bitirilmiş binalarda kat irtifakı ve kat mülkiyeti hatta daha önceden Yapı kullanma izin belgesi almış yapının Cins değişikliği yapılamamaktadır. Satış sözleşmesi yapılmış belli bir kısmın bedeli alınmış gayrimenkullerin tapuları verilemediği için satıcı ve alıcı arasında hukuki alana taşınan sorunlar ortaya çıkmıştır. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren Müteahhit-Mühendis-Mimar, İnşaat malzemesi üreticileri ve satıcıları, inşaatlarda Usta, kalfa, amele gibi çalışanlar da ekonomik sıkıntıya girmişlerdir. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren birçok işletme çekini, senedini, kredisini ödeyemediği için iflasın eşiğine gelmişlerdir. Kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaparak mevcut evini yıkıp-yıktırıp müteahhide veren arsa sahipleri mağdur olmuşlardır. Tapulu-İskânlı Konut ve İşyerlerinin kredili satışları imkânsız hale gelmiş, bankalar tarafından yaptırılan ekspertiz raporlarında bu gayrimenkullerin değeri sıfır olarak çıktığı için teminat olarak dahi kabul edilmez hale gelmiştir. Bir buçuk yıldır Covid 19 Pandemisi nedeniyle yaşanan ekonomik zorluklar ve sıkıntılara, Sinop özelinde İmar planının yarattığı sıkıntılar da eklenmiştir. Bu tablonun biran önce değişmesi zorunluluktur, kaçınılmazdır” diye konuştu.

SİNOP HALKI 2016 YILINDAN BU YANA ANAYASA İLE KORUNAN MÜLKİYET HAKKINI DOĞRU DÜZGÜN KULLANAMAMAKTADIR
Konuşmasında imar planı sorunu nedeniyle Sinopluların Anayasa ile korunan mülkiyet hakkını doğru düzgün kullanamadıklarını kaydeden Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş,  plan yapma kararının en hızlı bir şekilde sonuca kavuşturulması gerektiğini ifade etti. Akbaş; “Sinop halkı 2016 yılından bu yana Anayasa ile korunan mülkiyet hakkını doğru düzgün kullanamamaktadır. Koruma İmar Planı, Çevre Düzeni Planı, İmar Planı gibi kavramlar artık Sinop halkının gündeminden düşmelidir.
Sinop imar planları ile ilgili temas ettiğimiz ve fikrine saygı gösterdiğimiz bilim insanlarının tespitinin özeti şu şekilde olmuştur; Sinop’ta uzun yıllardır bir planlama sorunu yaşanmaktadır. Bu kimi dönemlerde ağır kalmaktan, kimi dönemlerde bütünlükçü düşünmeyerek rant odaklı bireysel bakışla planlar üretmekten, kimi zamanlarda da bütünü değerlendirirken bilimsellikten ve yasal süreçten uzaklaşmaktan kaynaklanmaktadır.
Sonuç olarak; Sinop Belediyesinin 06.04.2021 tarih ve 34 sayılı meclis kararı ile yani plan yapma kararı en hızlı bir şekilde sonuca kavuşturulmalıdır. Kurumlar arası görüş bildirme konusunda yaşanan aksaklıklar bir an önce bitirilmelidir. 1/25000’lik Çevre Düzeni Planı Bakanlıkça acilen, Sinop’un ihtiyaçlarına göre revize edilmeli. Sürecin takibi ve sonuçlandırılmasında en büyük görev Belediyeye düşmektedir. Sadece bu konuların takibi için işleri tamamlama kabiliyetine sahip kişilerden bir birim oluşturulmalı, gerekirse bu birime başka kurumlardan ve kurum dışından kişiler dahil edilmelidir. Hızlı, etkili ve sonuca ulaşan adımlar beklenmeksizin atılmalıdır. Şahsi veya siyasi menfaatini şehrin menfaatinden yüksek tutan hiçbir düşünceye, kuruma ve kişilere fırsat verilmemelidir.

VERİLEN SÖZLERİN EN KISA SÜREDE YERİNE GETİRİLECEĞİNE İNANIYORUZ
Yaşanan imar sıkıntısının giderilmesi adına yetkililerle görüşmeler yaptıklarını belirten Sinop TSO Başkanı Salim Akbaş, yaptıkları görüşmeler neticesinde kendilerine verilen sözlerin yerine getirilerek imar planı sorununun ortadan kaldırılacağına inandıklarını söyledi. Akbaş; “İmar planının yürürlükte olmaması şehir genelinde ekonomik sıkıntılara sebep olmuş bu sıkıntıların giderilmesi konusunda üyelerimizden gelen görüş be bilgiler neticesinde ilimiz Belediye Başkanı Sayın Barış Ayhan ile ve Ankara’da ziyaret ettiğimiz ilimiz Milletvekili Sayın Nazım Maviş ile görüşmeler gerçekleştirilmiş ve sorunun çözümünde destek aranmıştır.

Belediye başkanlığı Nisan ayı içerisinde Meclis kararı aldığı yeni bir imar planı yapma sürecini başlattığını ifade etmiş gerekli kurumlardan görüş istendiğini yazışmaların sonuçlanmasını beklediklerini ifade etmişlerdir.
Sayın Nazım Maviş ile yapmış olduğumuz görüşmede 1/25000’ lik Çevre Düzeni Planının bir an önce yapılması için girişimlerde bulunulacağı, koruma imar planı hızlandırılması ve imar planları için kurum görüşlerinin hızlı bir şekilde alınması için destek istenmiştir.
Sayın Maviş Çevre Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürünü arayarak bu hafta Cuma günü Sinop’a gelmesi ile ilgili program yapıp bir an önce ÇDP’nin yapılması sözünü almıştır.

Koruma imar planının yapımında yeni mağduriyetlerin yaşanmaması için saha çalışmalarında STK temsilcilerinden görüş alınması ve mümkünse işin zamanından önce teslim edilmesi için iller bankası bölge müdürü aranmıştır.
İmar planı için ise görüş belirtmeyen kurumların hızlı bir şekilde cevap yazabilmeleri için konu sayın valimize aktarılmış ve sürecin hızlandırılması isteniştir.
Bizlere verilen desteğin ve sözlerin en kısa zamanda gerçekleşeceğine inanıyor ve süreci daha canlı takip edeceğimizi ifade ediyoruz” dedi.

Kaynak: Vitrinhaber
banner707
Yorumlar (7)
BarokTurk 4 hafta önce
Eski imar plânının allanıp pullanıp aynı adamlara tekrar hazırlatılıp değişiklik yapıldı diye belediye meclisine onaylatılmasının başaktörü vede organizatörü bu arkadaştır. Seçildiğinden beri belediye başkanının dibinden hiç ayrılmaz. Hergün yanında ne işi varsa ?
Mehmet57 4 hafta önce
Sinopyn acil yeni mahallerinde kat sayısı çoğaltılıp şehir dışa doğru nefes almalıdır en az dört kat imar izni verip planlı yeni bir merkez olmalıdır
dertLi 57`Li 4 hafta önce
Teşekkürler başkanım geçte olsa bir duyarlılık örneği gösterdiniz ,sevgili hemşehrilerim, bir belirsizlik aldı başını gidiyor. Öyle ya bu insanlar zaten bunalmış pandemide ,tam iş yapmaya başlayacaklar hoooop imar yasağı . Bu insanlar ne yiyip içecek düşünen yok.Bu çok bilmişler neredeydi bu zamana kadar ,neden göz yumdular peki adada zeytinlikte yapılanlara,o zaman gösterselerdi bu katı tutumlarını .En azından şimdiyece adam gibi bir düzene girerdi . Bir gecedemi dikildi usulsüz binalar.Hadi gelde başkan ayrımcılığı yapmadıklarını ve çıkarları olmadığını düşün.Gerçekten yazık. Hem konunun muhatabı derneklere hemde durumu bu hale getiren belediyenin eski ve yeni acizlerine sesleniyorum ,`bu sektörden ekmek yiyen insanlar ,emekçiler o kadar dürüstler ve o kadar yalnızlarki kendilerini savunacak, mağduriyetlerini duyuracak bir organizasyon bile yapamıyorlar. İnsanlar geçim derdine düşmüşler şaşkınlar ,ne yapacaklarını bilmiyorlar.Allahtan sayın başkan çıktıda adam gibi bir girişimde bulundu, ayrıca insanların yüreğine su serpti.Demekki konu sayın vekile taşınmasa bekle babam bekle . Valiye resmi bir dilekçe gelip müdahelesini bekle ,belediye yetkilisini bekle ,mahkemeye veren kuruluş ve dernekleri bekle,keyiflerinin gelmesini bekle.Niye beklediğini bilmeden beklede bekle. Valla onu bunu bilmem ` KESİLEN SAÇ UZARDA DÖKÜLEN SAÇIN HESABINI KİM VERECEK ` nokta
Mehmet57 4 hafta önce
İkinci olarak direkli abalı çiftlik hacıoğlu kilitli meroğlu demirciköyü hatta lala kabalı bile yeni bir plan dahilinde şehre soluk getirilmelidir
Hsnsrhn 4 hafta önce
İmar sorunu tabiki çözülsün ama konut fiyatları hakkında iki cümle edilse, daireleri sadece gurbetçi gelecek alacak diye bekleyen müteahhit ve ev sahipleri umarım umduğunuzu bulamazsınız.ha sakın demirin tonu demeyin bu demir sadece sinop'ta kullanılmıyor.
123 3 hafta önce
Hem şehirdeki trafik sıkışıkığını, hemde insanlardaki uygun ev alabilme ve yüksek kira ödeme sıkışıklığını gerçekten ama gerçekten isteniyorsanız gelin bu döneme damga vurun Yeni mahallelerde kat artırımı yapın ve sinopun rahatlayarak değişimi sizin döneminizde olsun.
Zira mütait haklı olarak 2.5 kat imarlı olan yere gelmez cebinde bir işi tamamlayacak parası olmayan millette 2.5 katlı bina yapamaz,umutlar yeni bahara kaldı diyerek bekler durur.
bekleyen 3 hafta önce
KENTSAV'ın en son yaptığı açıklamada "Belediye Başkanı ada'da yeni imara izin vermeyeceğim ama mevcut verilmiş olanlara ruhsat veririm" demesi üzerine dernek bu şekilde davadan çekilmeyiz diye beyanda bulundu.
Yeni imar yapılsa ne olur Mahkemenin onu da durdurmayacağının garantisi mi var? Buna bi çözüm bulunmalı bi anlaşma sağlanmalı . yoksa uzar da uzar
banner714
25°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2021
İmsak 03:27
Güneş 05:19
Öğle 12:51
İkindi 16:49
Akşam 20:13
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637