Çevre dostlarından maskeli açıklama 

Sinop Çevre Dostları Derneği, geçtiğimiz günlerde Sinop imar planının tartışıldığı panelin sonuç bildirgesini basın mensupları ile paylaştı. Düzenlenen panel sonrasında Belediye Başkanı Baki Ergül’ün “etrafa salyalar saçarak açıklama yaptılar” şeklindeki yorumuna tepki gösteren dernek üyeleri basın açıklamasını ağızlarına taktıkları maske ile yaptı.

Çevre dostlarından maskeli açıklama 
Vitrin Haber
Vitrin Haber
28 Ekim 2016 Cuma 19:26

Sinop Çevre Dostları Derneği yönetimi tarafından basın toplantısı düzenlendi. Elektrik Mühendisleri Odası Toplantı salonunda düzenlenen basın toplantısında konuşan Sinop Çevre Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hale Oğuz, Belediye Başkanı Baki Ergül’ün panel sonrası yaptığı eleştirileri değerlendirdi. Kendilerine yönelik yapılan hakaret içerikli yorumların bir belediye başkanına hiç yakışmadığını belirten Sinop Çevre Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hale Oğuz; “Belediye Başkanımızdan, çağdaş ve medeni olmakla övünülen Sinop’umuza ve Sinopluya yakışır, hakaret içermeyen açıklamalar beklerdik. Kötü söz sahibine aittir. Hatta bununla da kalmayıp son beyanatında “o toplantıya katılanlar, benim yanıma giremezler” demiştir. Oysa ki o makam onun tapulu mülkü değil, halkımızın ortak malı ve makamıdır” dedi.

SALYALARIMIZDAN ETKİLENMEYİN İSTEDİK
Gerçekleştirilen toplantıda açıklamayı ağzına taktığı maske ile yapan Sinop Çevre Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hale Oğuz, Belediye Başkanı Baki Ergül’ün kendilerine yönelik yaptığı yoruma tepki gösterdiklerini belirtti. Oğuz; “Maalesef, karşınıza maskelerle çıkıyoruz. Akan salyalarımızdan etkilenmeyin diye bu şekilde önlem aldık” diye konuştu.

SİNOPLULAR İMAR PLANINDAN HABERSİZ
Çevre Dostları Derneği organizesinde düzenlenen panel sonrasında oluşturulan sonuç bildirgesi ile Sinopluların, yeni hazırlanmakta olduğu bilinen revize imar planı hakkında bilgilendirilmemiş olduklarının anlaşıldığını belirten Sinop Çevre Dostları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hale Oğuz, insanların bu tür gelişmelerden haberdar olmak istediklerini ifade etti. Oğuz açıklamasının devamında şunları söyledi; “Düzenlenen panelde insanların gelecekle ilgili olarak kendi fikirlerinin alınmamış olduğunu yani planlama sürecine katılamamış olduklarını, oysa bu katılıma istekli ve hazır olduklarını, bu durumun gelecekleriyle ilgili bir bilinmezlik ve bir kaygı yarattığını, hemşerilerin içinde yaşadıkları kentin planlanmasıyla ilgili tartışma ihtiyacının, doğal demokratik bir hak olduğunu gördük. 

Toplantıda, kent planlaması konusunda bilgili ve uzmanlaşmış kişiler ve Sinoplular, birlikte konuştular ve tartıştılar. Böylece, hemşerilik bilinci ve kentbilim ilkeleri ve kuramı, Sinop’un planlanması ve geleceği üzerindeki sorularla, kaygılarla ve tartışmalarla birleşti ve somutlaştı. 

Uzmanlar ve katılımcılar, toplantıdaki tartışmalarda, planın genel olarak nasıl sonuçlar ve etkiler yaratmayı amaçladığı ve bir imar planın ne tür gelişmeler ve kamusal yarar sağlayabileceği üzerinde sorular dile getirdiler ve konuştular. Genel konuşmaların yanı sıra, daha ayrıntıda, özel kullanışlar, çeşitli mülklerin durumları üzerinde de durdular. Bu bakımdan plan hakkında hem teknik, hem de politik eleştirileri dile getirdiler.

Tartışmanın politik/ kentsel politikalara ilişkin boyutları olması nedeniyle, konuyla ilgili bütün tarafların bulunduğu bir toplantının, daha doyurucu ve sağlıklı olabileceği ifade edildi. Bu demokratik toplantıya, çağrılı bütün tarafların katılımı ve çoğulculuğun sağlanabilmesi, toplantıyı daha verimli hale getirebilirdi. Bu nedenle, daha sonraki toplantılarda, ilgili bütün tarafların ve farklı görüşlerin, farklı çıkarların toplantıda temsil edilmesinin ve karşılıklı konuşmalarla çözüm aramalarının daha yararlı olacağı belirtildi. 

Toplantının bir diğer önemli katkısı, kent planlaması konusunda çalışan uzmanların ve planı uygulamakla görevli yöneticilerin, daha önceki plan uygulama dönemlerine eleştirel bir gözle bakarak ve ortaya çıkmış olan sonuçları inceleyerek, yapılmış olan hatalardan öğrenmeye çalışmalarının yararlı olacağına dair düşüncelerin ve önerilerin belirtilmesiydi.

Çıkartılan sonuçların belki de en önemlisi, gelecek toplantıların daha geniş ve samimi bir yurttaş/ hemşeri katılımıyla gerçekleştirilmesine ve kent sorunları üzerinde tartışmaların sürekliliğinin sağlanmasına ihtiyaç olduğuydu. Bu ihtiyaç, son derece somut ve güçlü olarak ortaya çıktı.

Sinop böylece, yurttaş-plancı karşılamalarıyla, hem planlama aracıyla kentlerde neler yapılabileceği ve nasıl yapılabileceği konusunda, hem de, kentin somut sorunları üzerinde başlattığı konuşmalarla- diyalogla, olumlu bir adım attı ve diğer kentler için de yol gösterici bir deneyim başlatmış oldu.”


 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cin - 3 yıl önce
Hale hanım kentin en etkili simalarından olup zeki reisi de abandone etmişti.şimdikininde işi artık çok zor burdan çıkamaz
Avatar
Pi - 3 yıl önce
Bravo hanımlar, kuyruğunu sıkıştırıp el pençe divan durup adam geçinen biatçı memur siyasetçi tayfasından daha cesursunuz
Avatar
cin - 3 yıl önce
Aman dikkat birilerinin psikolojisi ve hesapları fena halde bozuluyor
Avatar
Hülya DİNÇ - 3 yıl önce
İmar planlarını resmi olarak halka duyrulmak ve 1 ay askıda kalma zorunluluğu vardır. Bu yasal süreçtir. kEYFİYAT OLAMAZ,..AKSİNDE USULSÜZLÜK VARDIR,..
Avatar
cin - 3 yıl önce
şimdi şu yeni imar planında kendinize ve yakınlarınıza ait yerlerde imar artışı ve avanta jı oldumu olmadımı.Bu konuda kamuoyunda etkili olabilecek görüşü ne olursa olsun siyasetçi işadamı ve müteaahhitlerede planda avantajlar oldumu olmadımı
Avatar
Sinoplu - 3 yıl önce
Komik kadınlar sanki imar planından habermiş gibi sanki panellerinde imar planını konuşmuşlar gibi hala konuşuyorlar. Yazıl size kimse inanmıyor. Hadiyin başka kapıya
Misafir Avatar
sen - 3 yıl önce @Sinoplu
sen nasıl sinop lu sun bu kadar sıkıntılı konuyu sulandırıyorsun
Avatar
hoca - 3 yıl önce
Ya arkadas şikayet edenlerin hepsi okumuş insanlar....bu kadar kendinizden eminseniz adam toplanti yapti halka acik...isteyen söz aldi soru sordu...siz neden gelmediniz....arti hulya dinc isimli yorumcu...cok eminseniz mahkemeye verirsiniz....bu başkani sinop seviyor....yaptigi hizmetler ortada....son ankette akp nin yaptirdigi ustelik....iki chp li baskan adayi ilk iki sirada...burasi sinop chp yi seviyoruz....yanliş varsa halk toplantisina neden gelmediniz....
Avatar
Hasan - 3 yıl önce
Ahh canlarım ya nasılda alınmışlar üzülmüşler halbuki sadece Sinop için mücadele veriyolar geçiniz bu oyunları Sinop halkı saf değil neyin ne olduğunu iyi biliyor bence aşılarıda yapılmalı hastalık bulaşmasın
Misafir Avatar
hasan a - 3 yıl önce @Hasan
kesin aşı olman lazım