Batur'dan SİT tepkisi

Sinop İl Genel Meclisi Üyesi Abdullah Batur,  "Tüm Sinop halkı şunu iyi bilsin ki; Sinop SİT kararları ile insansızlaştırılmaya çalışılıyor" dedi. 

Batur'dan SİT tepkisi
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
11 Şubat 2018 Pazar 20:00

Sinop İl Genel Meclisinin bağımsız üyesi Abdullah Batur, Kültür Varlıkları Koruma Kurulunun SİT kararlarının Sinop'u insansızlaştırma amacı güttüğünü ileri sürdü. 

Sinop İl Genel Meclisi Üyesi Abdullah Batur yaptığı açıklamada, Sinop'ta uygulanan SİT kararlarının kamu yararından uzak bir karar olduğunu belirterek, bunun çok ağır mağduriyetlere neden olacağını kaydetti. Bu konuda belediyenin halkı bilgilendirmediğini dile getiren Batur, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "İlan edilen SİT alanlarında yeni yapılacak binaların 9.50 yükseklik ve 0.50 T.A.K.S ile sınırlanması çok ağır mağduriyetlere sebep olacak kamu yararından uzak bir karardır.  Halkın çıkarlarını korumakla görevli Sinop Belediyesi bu konuya sesiz kalmaya devam ediyor. ‘Kişisel imar değişiklikleri için’ Aşıklar Düğün Salonunda halkı bilgilendirme! amaçlı basın toplantıları düzenleyen Sinop Belediyesi, halkın mülkiyet hak ve menfaatlerine zarar verecek Kentsel SİT Kararlarına ise, karşı oy verip kenara çekilmeyi tercih edilmiştir. 2-3 mahalle muhtarı haricinde halkı bilgilendirme ya da itiraz hakkını kullanma ve kullandırma gereğini duymamıştır"

SİNOP HALKI MÜLKİYETLERİNİ KAYBEDER
14.10.2016 ve 22.11.2017 Tarihli Kentsel ve 3. Derece Arkeolojik SİT Kararları konusunda son bir kaç gündür sadece kişisel bilgilendirme yapıldığını ileri süren Abdullah Batur, "Oysa Sinop Belediyesi 14.10.2016 tarihli Kentsel SİT Kararından sonra Koruma İmar Planlarını yapmış olsaydı, kurul bir başka bölgede Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün 10.05.2017 gün ve 1530 sayılı yazısına göre inşaat yasak bölgeleri ve h:9.50, T.A.K.S 0.50 Kararını alamayacaktı.  Kale surlarını incir ağaçlarından ve sarmaşıklardan koruyamayanlar Sinop halkının evine ocağına kilit vuramaz. Konuya vakıf seçilmişler ve yetkililer Sinop’un tamamını ilgilendiren konuda 3 maymunu oynamaya devam etmeleri halinde Sinop halkı mülklerini kaybedecektir" diye konuştu.


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
I love you batur - 1 yıl önce
Abdullah Bey i seviyoruz Zeki araştırmacı ve mert biri! Sinop’u ve Sinopluları kendilerinden çok düşünüyor. Aslında tam belediye başkanı olacak adam...
Avatar
Bir garip Orhan Veli - 1 yıl önce
Sıra size gelince tepki gösteriyorsunuz.2015 yılında Sinop AB.planları ile planlandığını Sinopun koruma amaçlı planları yapıldığında.Açın gazeteleri okuyun dönemin Valisi Yasemin,Baki Ergül,Erol Deriçi beyler koro oluşturup bunları engellediğinde neredeydiniz. Kültür müdürü günah keçisi yapılıp sürüldüğünde neredeydiniz.. Türkiyenin koruma amaçlı planı olmayan tek tarihi şehri Sinop beyler. Denizden sit kalktı diye övünenler yakında kurulacak balık çiftlikleri ile turizmde biter.Hayırlı olsun.
Avatar
Doğru - 1 yıl önce
Doğru söylemiş bütün Sinop Sit olmuş yazık günah milletin malına.
Avatar
- 1 yıl önce
Baskan hakli bence.
Avatar
kaleiçi - 1 yıl önce
Anladığım kadarıyla kaleiçinin tamamı kentsel arkeolojik sit alanı olmuş, yani inşaat yasağı,3 kat, kurul isterse inşaat izni... TriZİM KÜLTÜR adına mı yapılıyor bunlar, Nazım Bey, Ali Bey AK pARTİ bu kararları durdurmalı ve ilgilileri Kültür Bakanına bildirmeliler diye düşünüyorum. Abdullah Bey e de uyarıları için teşekkür ederim.
Avatar
Haldun - 1 yıl önce
çok doğru söylemiş.. taban alanı 0,50 olacakmış.. yani kaleiçinde herhangibir bina (bitişik nizam dahil) yıkılıp yeniden yapıldıgında mevcut halinin yarısı kadar alana oturacak ve 3 katlı olacak... yapılan uygulama kesinlikle hak gasbıdır...
Avatar
Sinoplu - 1 yıl önce
Benim anlamadigim sinopta turizm amaçlı is yapan kimse ne nükleer ne balık havuzu umurlarinda dg hiç bir yerde yoklar
Avatar
memo - 1 yıl önce
sahi bu başkanı kim seçti