banner600

banner534

Akbaş, Sinop’ta ilçeler için risk haritası oluşturulsun

Sinop TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salim Akbaş, son açıklanan tablo ile Sinop’un “çok yüksek riskli” iller arasında yer aldığını fakat Sinop’un kendi içinde ilçeler olarak risk haritası oluşturulması gerektiğini ve Sinop’un bir bütün olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 03.03.2021, 18:29 03.03.2021, 22:47
3084
Akbaş, Sinop’ta ilçeler için risk haritası oluşturulsun

Sinop Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salim Akbaş tarafından değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

İLÇELER İÇİN RİSK HARİTASI OLUŞTURULSUN
1 Mart 2021 itibari ile illerin kategorize edilerek 4 renk üzerinden 4 farklı risk grubunda değerlendirildiğini belirten Akbaş; “Ne yazık ki Sinop’ta kırmızı renkte tarif edilen çok yüksek riskli iller kategorisinde diğer 17 il ile birlikte yer alıyor. Bu tablo aslında bize şunu gösterdi. Kontrolü yada yasakları sadece kamuya yada yasak koyuculara değil, bizlerinde kendi kendine otokontrol yöntemi ile bu yasaklara uymayı, uymayanları da uyarmaya itecek diye düşünüyorum. Çünkü benim ortaya koyacağım olumsuz bir davranış yan komşumun işletmesine zarar veriyorsa ben ona haksızlık etmiş oluyorum. Uyarıları, önerileri sonuna kadar dikkate almamız lazım. Ben bu kurallara uymuyorum demek kendinize zarar veriyor ama sadece kendisine değil komşusuna, eşine, dostuna, arkadaşına da zarar veriyor. Bu şehrin ticaretine de zarar veriyor. Bu nedenle herkesin duyarlılık göstermesini istiyorum. Çünkü bizler küçük bir ilde küçük bütçeler ile ticaret yapan insanlarız, kayıplarımız çok büyük oluyor. Kontrolsüz davranışlarımızdan dolayı hepimiz ceza çekiyoruz. Bu nedenle bu konuda hassasiyet gösterilmesini istiyorum. Vatandaş olarak kurallara uyacağız. Ancak İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarında bence yerel olarak illerdeki renklendirilmiş tabloyu Sinop’ta ilçeler olarak yapılmasını ve bu renk kategorisine göre o ilçelerde uygulanacak kısıtlamaların diğer ilçeleri zarara uğratmayacak şekilde esnetilmesinden yanayım. Örneğin merkezde çok yoğunluk varsa Ayancık’ta yoksa, Ayancık ve Merkezi aynı değerlendirmeyelim. Ama yoğunluk olan yerlerle de geçişleri gerekiyorsa belli kontrollerle kısıtlayalım. Ama topyekün Sinop tamamen kırmızı deyip tüm ilçeleri kırmızı gibi değerlendirmenin yanlış olacağı kanaatindeyim. Gerçekleştirilecek olan pandemi heyeti toplantısında sayın valimize de bu konuyu aktaracağım. Umarım İl Hıfzıssıhha Kurulu toplantıda böyle bir karar alınıp topyekün yasaklamak yerine vakaların fazla olduğu yerlerde kısıtlama getirilir, diğer taraflarda esnetilirse esnetilsin önerisinde bulunacağız” dedi.            

UMARIM EN KISA SÜREDE COVİD-19’DAN KURTULUTUZ
Ticaret ve Sanayi odası olarak her yıl bir önceki senenin faaliyet raporunu paylaşarak kamuoyunda bir duyarlılık ortaya koymayı amaçladıklarının altını çizen Sinop TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salim Akbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “ Ne yaptık, neler planladık ve neleri yapamadık gibi. Bunu basın mensuplarımız ile her yılın ilk ayında paylaşıyorduk. Ama bilindiği üzere 2020 yılında biran evvel kurtulmak, 2021 yılına daha büyük umutlarla bakmak gibi bir hayali dile getirmiştik. Ancak gördüğümüz kadarıyla covid-19’un yarattığı olumsuz etkilerden halihazırda kurtulamadık. Umarım en kısa zamanda bundan kurtuluruz”. 

PANDEMİ NEDENİ İLE BİRÇOK ŞEYİ BAŞARAMADIK
Sinop TSO olarak 2020 yılındaki hedeflerini paylaşan Akbaş; “Özellikle ilimizin tanıtımı ile alakalı fuar, il dışı ziyaretleri, sosyal medya kullanımları veya medya kullanımı ile ilimizdeki birçok değeri, varlığı Türkiye ile buluşturma hedefini ortaya koymuştuk. İlimizin değerlerinden olan Sinop kestane balı, Sinop Hacıkadı tavuğu, Sinop mantısı gibi yöresel ürünlerimizi ticari bir emtia olarak Türkiye ile buluşturulmasıyla ilgili gayretlerimiz olmuştu. Bunu başardığımızı düşünüyorum. Ama istediğimiz seviyeye ulaştık mı? Hayır, ulaşamadık. Özellikle 15 Mart 2020 tarihinde covid-19 salgınıyla alakalı olarak ticari faaliyetler kısıtlanınca hedeflediğimiz, programladığımız birçok şeyi başaramadık, yada eksik başardık”. 

1 MARTTA NORMALLEŞMEYİ BEKLİYORDUK
1 Mart 2021 itibari ile tüm Türkiye’de olduğu gibi Sinop’ta da normalleşmeyi hayal ettiklerini söyleyen Akbaş açıklamasını şöyle sürdürdü; “Ama bu hayalimizde maalesef biranda suya düştü. Çünkü bir hafta öncesindeki vaka sayımız 100 binde 83 iken, bir hafta sonra 100 binde 160 gibi yüksek bir rakama ulaştı. Buda hükümetin aldığı kararlar kapsamında bizim bir süre daha bu kısıtlama ve tedbirlerle birlikte yaşamamız gerektiğini ifade ettiler. Umarım bizler duyarlılık gösterip üzerimize düşeni yerine getirirsek pandemi ile ilgili koşullarda ortaya konan kısıtlama ve yasaklara riayet gösterirsek bugünleri kısa zamanda bertaraf edeceğimizi düşünüyorum. Burada tüm Sinop halkının aynı duyarlılıkla hareket ederek bu şehrin haritada kırmızı olan rengini daha uygun renklere hatta renksiz bir tabloya dönüşmesini hayal ediyorum. Umarım herkes üzerine düşen sorumluluğu fazlası ile yapar diye umut ediyorum.
Mart ayından itibaren okul, cafe, lokanta, otel gibi işletmeler tedbir amacıyla kapatıldı. Kapatıldığı zaman zaten Sinop ilinin ticari faaliyeti hizmet sektörü içerisinde olduğu için bizler bir anda bir durgunluğa girdik. Lokanta, cafe, kahvehane, erkek ve kadın kuaförleri, spor salonları, nikah ve düğün salonları, halı sahalar bir anda kapandı. Bu kapanma biraz tedbir amaçlı, birazda pandeminin bizde yarattığı ürkeklik ile otokontrol nedeniyle bizde kendimiz bu mekanlardan uzaklaştık. Bu alanda faaliyet gösteren tüm işletme sahiplerimiz ciddi anlamda gelir kaybına uğradı. Hatta organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler bile tedbir amaçlı faaliyetlerini ya kısıtladılar yada bazıları belli bir süreliğine kapattılar. Bu da yine kent ekonomisinde ciddi anlamda bir kayba sebebiyet verdi. Kapanan işletmelerden dolayı kapanan diğer işletmelerde zincirleme olarak etkilendi. Örneğin üniversite eğitime ara verince öğrencilerin konakladığı pansiyon ve yurtlar, üniversiteye öğrenci taşıyan otobüs, minibüs ve dolmuşlarda bundan etkilendi ve ciddi anlamda bir kayıp ortaya çıktı.
Bu kayıp nasıl bertaraf edilecek diye düşünürken bazı kamu destekleri ortaya kondu ama bu desteklerin işletmelerin ekonomik kayıplarını tamamen telafi edecek nitelikte olmadığını hepimiz gördük. Örneğin 500 Tl gibi bir kira yardımı yada ciro kaybı ile alakalı verilen desteklerin yaraları çok sardığını söyleyemeyiz. Bir nebze fayda getirdi ama neredeyse bütün işletmelerimizin bankalara kredi borçları var. Vergi ve geçmiş döneme ait borçlarla ilgili bir yapılandırma çıktı. Bu müracaat 1 Mart itibari ile bitti. İşletmeler bundan ne kadar yararlandılar veya yararlandıkları yapılandırmanın vadesi gelen borçlarını nasıl ödeyecekler. Ödeyebilecekler mi? Buda bende bir soru işareti. Çünkü birçok işletme yapılandırmaya müracaat etti ama bu yapılandırmayı ödeyebilecek para kazanamadıklarını hepimiz biliyoruz. Umarım önümüzdeki günlerde yeni bir tedbir destek olur. Bu arkadaşlarımızın faaliyetleri eskisi gibi olursa bu borçlarını öderler. 

ZİNCİR MARKETLERLE İLGİLİ DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VAR
Aslında sağlık amacıyla ortaya konulan kısıtlamalar toptancı bir anlayışla yapıldığı için tüm işletmelerde aynı kısıtlamalar uygulandı. Büyük küçük işletme fark etmeden yasaklar tüm işletmeleri kapsadı. Bu yasak küçük esnafı mağdur ederken özellikle zincir marketler ve büyük işletmeler bu kısıtlamalardan faydalı çıktılar. Hiç mağdur olmadıkları gibi ciroları ve gelirleri ekstradan arttı. Hafta sonu sokağa çıkma yasağında birçok işletme kapalı örneğin çiçekçi, ayakkabıcı, inşaat malzemesi satan nalbur, elektrikçi, kuyumcu. Ama bu arkadaşlarımızın sattığı tüm ürünler zincir marketlerimizde satılıyor. Kuyumcuların sattığı çeyrek ve gram altın, telefoncuların sattığı şarj cihazları, telefonlar bunlar zincir marketlerde satılıyor. Burada ciddi anlamda bir mantık hatası yapıldı. Yasağı koyarken bence küçük esnafında düşünülmesi gerekiyordu. Bunu hem yerelde hem de ulusal medyada ciddi anlamda paylaştık. İlgili kurumlara ve tüm siyasi parti temsilcilerine bu düşüncemizi sözlü ve yazılı olarak aktardık. Sadece pandemi ile alakalı değil pandemiden sonrada bence zincir marketlerin çalışma şekillerinin, saatlerinin, faaliyet alanlarının belli bir düzene getirilmesinde fayda var. Çünkü mahalle bakkalları ve yerel işletmelerin tamamı zincir marketler karşısında savunmasız bir haldeler. Bunları koruyup kollayacak ek bir düzenlemeye ihtiyaç var. 

İTHALAT VE İHRACATTA BİR DEĞİŞİKLİK OLMADI
Sinop TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salim Akbaş, Sinop’ta ihracat yada ithalat kalemlerinde ne bir artış nede bir azalma olmadığını belirtti. 

Sinop’un yıllık 30 milyon dolar ihracat ve 15 milyon dolarda ithalat kalemi olan bir dış ticaret hacmine sahip olduğunu aktaran Akbaş; “Bu rakamlar pandemiden çok etkilenmedi ama artmadı da. Belki organize sanayi bölgesinde yeni bir faaliyete giren yada ilimizde faaliyete giren işletmelerle ticari büyüklüğümüz artacak diye bir öngörümüz vardı ama pandemi nedeniyle bu gerçekleşmedi. Umarım 2021 yılında bu işletmeler istedikleri hedefe ulaşırlar. 
Odamızın hissedarlarından olduğu ve daha önce birçok kez paylaştığımız Deniz Ürünleri İşleme ve Depolama tesisimizle ilgili Avrupa Birliği hibe programı ile ortaya konulan bir projemiz vardı. Bununla ilgili ihaleler yapıldı. Müşavir firma, yapımcı olan firma hepsi belirlendi. 5 Mart itibari ile yer teslimini müteahhit firmaya yapacağız.  Bununla ilgili önümüzdeki günlerde sayın valimizde kapsamlı bir açıklamada bulunacak. Firma ismi, müşavir firma. Bu firma üniversitenin, özel idarenin, belediyenin, Sinop Ticaret ve Sanayi Odasının ve balıkçı kooperatifinin belli oranlarda hisseleri ile ortak olduğu bir işletme, yani bir kamu yatırımı. Ben bu yatırımın ilimizdeki balıkçılık sektörüne ciddi anlamda katkı vereceğini düşünüyorum. Umarım hedeflenen 2 yıllık süre içerisinde bu işletmenin inşaatı biter ve faaliyetine başlar. Bu müjdeyi önümüzdeki günlerde yer teslimini gerçekleştirdikten sonra daha kapsamlı bir basın açıklaması ile sizlerle paylaşırız”. 
 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (2)
gelincik 2 ay önce
sinopta bu aralar üniversite öğrencilerinin bir kısmının ders işlemek için geleceği konuşuluyor. benim görüşüm kesinlikle gelmesinler buranın öğrencileri samsun ordu giresundanda geliyor ve oraların durumu ağır sinop kırmızıdan kurtulamaz... sayın başkan esnafın durumundan bahsetmiş öğrencilere vurgu yaparak haklı. ama zaten olan oldu. öğrenciler geliyorsa duyumlar gerçekse Sinop virüs açısından çok kötü olur Allah göstermesin ... uzaktan eğitim yapıyor çoğu üniversite...
Zeki 2 ay önce
Güzelde kardeşi buiş böyle gitmez Sinop esnafı zam üstüne zam yapıp sonra işler kötü diye ağlıyor herkes birden köşe olmak için uğraşıyor iş yapmaya ugraşmíyorki
banner681
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:14
Güneş 05:49
Öğle 12:44
İkindi 16:28
Akşam 19:29
Yatsı 20:57
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Sivasspor 33 50
8. Hatayspor 32 49
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Ankaragücü 33 37
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Gençlerbirliği 33 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
banner637