Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor

Ticaret Bakanlığından alınan karar doğrultusunda, Tüketici hakem heyetlerinin yetki alanları ile ilgili yapılandırmaya gidildi. 

Tüketici hakem heyetleri yeniden yapılandırılıyor

Tüketici Hakem Heyetlerinin yeniden yapılandırılması çalışmalarına başlandığını belirten Sinop Ticaret İl Müdür V. Canan Demirbağ; “Tüketici Hakem Heyetlerinin yeniden yapılandırılması çalışmaları heyetlerin kapatılması çalışması olmayıp, yetki alanlarının (karar mercilerinin) yeniden belirlenmesi olarak hazırlandığını söyledi.

Tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcılar arasında çıkan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla 1995 yılında her il ve ilçe merkezinde en az bir Tüketici Hakem Heyeti kurulduğunu ve geçen 23 yıllık sürede Tüketici Hakem Heyetlerinin, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması amacıyla önemli bir görev üstlendiğinin altını çizen Sinop Ticaret İl Müdür V. Canan Demirbağ; Tüketici Hakem Heyetlerinin nüfus yoğunluğu, başvuru sayıları, usul ekonomisi ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak yeniden yapılandırılması amacıyla il merkezlerinde yada yakın ilçelerde merkezler oluşturulmak suretiyle Hakem Heyetleri bir araya getirilerek yetkilendirildiğini söyledi.
Demirbağ açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Tüketici Hakem Heyetlerinin yeniden yapılandırılması çalışmaları heyetlerin kapatılması çalışması olmayıp, yetki alanlarının (karar mercilerinin) yeniden belirlenmesi olarak hazırlandı.

Tüketiciler, yaşadıkları uyuşmazlıkla ilgili olarak, Tüketici Hakem Heyetlerine şahsen veya avukat aracılığıyla, posta yoluyla veya elektronik ortamda E-Devlet kapısı üzerinden TÜBİS (Tüketici Bilgi Sistemi) ile başvurularını elektronik ortamda yapabilecekleri gibi bu yolları tercih etmeyen tüketiciler ise yine yapılanmadan önce olduğu gibi, ikamet ettikleri yerdeki kaymakamlıklara giderek başvurularını yapabilecek.

Kaymakamlıklarda başvuru alımı, TÜBİS (Tüketici Bilgi sistemi) ’ e kayıt, ilgili tarafları bilgilendirme, yetkilendirilmiş hakem heyeti başkanı tarafından yapılacak bilirkişi görevlendirmelerinde, Tüketici Hakem Heyeti, bilirkişi ve tüketici arasındaki koordinasyonu sağlamak gibi konularda çalıştırılmak üzere bir irtibat personeli bulundurulmaya devam edilecek.

Tüketici Hakem Heyetlerinin yeniden yapılandırılması çalışmalarında, tüketicilerin hak arama yollarına başvurularında herhangi bir hak kaybına uğramamaları amacıyla gerekli tedbirlerin alındığını söyleyen Demirbağ, uygulamada yeni ihtiyaçların doğması halinde yeni tedbirler de alınacağını belirtti.
                                                                                    

 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.