Sivas’ı unutmadık unutturmayacağız

Sivas katliamının 22. Yılında Sinop Demokrasi Güçleri üyeleri yaptıkları basın açıklaması ile Sivas Madımak otelinde yaşanan olayları kınad

Sivas’ı unutmadık unutturmayacağız
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ
03 Temmuz 2015 Cuma 17:49Sivas katliamının 22. Yılında Sinop Demokrasi Güçleri üyeleri yaptıkları basın açıklaması ile Sivas Madımak otelinde yaşanan olayları kınadı.
 
Sinop uğur Mumcu Meydanında bir araya gelen Sinop Demokrasi Güçleri üyeleri Sivas katliamını kınadı. Grup adına açıklama yapan Sinop Eğitim Sen Şube Örgütlenme Sekreteri Musa Uzun, otoriter, gerici ve faşizan zihniyetin, bundan tam 22 yıl önce Sivas Madımak Otelinde 35 ilerici, aydın, yurtseveri yakarak katlettiğini söyledi. Uzun; “Sivas’ta kendini gösteren gerici zihniyet bugün Ortadoğu’da IŞİD maskesiyle insanları diri diri yakmaya, insanlığa ait tarihi/kültürel mirası yerle bir etmeye devam ediyor” dedi.

Sivas’ta yaşananların bir insanlık ayıbı olduğunu söyleyen Sinop Eğitim Sen Şube Örgütlenme Sekreteri Musa Uzun açıklamasında şu ifadelere yer verdi. 1993 yılında Sivas’ta yaşananlar, tıpkı Çorum’da,  Maraş'ta, Malatya’da devlet destekli ırkçı/gerici saldırılar ve bizzat “devlet” tarafından yönlendirilen 1 Mayıs 77 Taksim, Gazi ve Ümraniye mahalleleri ve de Roboski’de yaşananlar gibi, yakın tarihimizin en korkunç katliamlarından biridir.

Bu katliamların ardındaki gerçekler hala ortaya çıkarılmadığı gibi Sivas Katliamının failleri de zaman aşımı kararıyla devlet eliyle kurtarılmıştır. Cezalandırılmamaları bir yana, ülkeyi faşizmin karanlığıyla kuşatanlar ve Sivas'ta olduğu gibi birçok katliamın bizatihi sorumluları olanlar makamlar ve payeler verilerek ödüllendirilmiş, failler “kahraman” olarak ilan edilmiştir.

Sivas Katliamına ilişkin nefret ve insanlık suçlarını özendirici nitelikteki zamanaşımı kararı, bugün iktidar anlayışının reddettiği bütün kimlik, inanç grupları ve mezheplerine yönelik yeni katliamlara zemin hazırlamış, ırkçı-şoven anlayışla halklar arasındaki mesafe daha da açılmıştır.

AKP hükümeti, iktidara geldiği tarihten bu yana farklı dilleri, inançları ve farklı kültürleri “tek dil, tek din, tek millet” anlayışıyla baskılayarak gerici zihniyetin kendisini yeniden üretmesine olanak sağlamış, mezhepçi ve otoriter anlayışıyla halkların barış içinde ve kardeşçe bir arada yaşama zeminini zehirlemek istemiştir.

Unutulmasın ki insanlık, kendisine karşı işlenmiş suçları asla unutmamıştır ve unutmayacaktır!
Bundan 22 yıl önce 2 Temmuz’da Sivas’ta yaşananları hatırlamak, Sivas'ın Çorum’un, Malatya’nın, Maraş'ın, 1 Mayıs 77 Taksim'in, Roboski’nin, Gezi direnişinin, 5 Haziran’da Diyarbakır’da kaybettiklerimizin hesabını sormaktır.

Bizler Sinop Demokrasi Güçleri olarak, Sivas katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla anıyor, katliamı gerçekleştirenleri ve destekçilerini bir kez daha lanetliyoruz! Üzerimizdeki bütün baskılara rağmen, ülkemizi gericiliğe ve ırkçı-şoven odaklara asla teslim etmeyeceğiz.

Kirli ve karanlık tarihin parçalarından birisi olan Sivas Katliamı’nın hesabı sorulmadan, gerçek sorumluları ortaya çıkarılıp yargılanmadan bu dava kapanmayacaktır.” Yapılan açıklamanın ardından katliamı kınayan sloganlar atan grup olaysız bir şekilde dağıldı. 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mc57 - 4 yıl önce
Doğu Türkistanı,Arakanı,Kerkük ve Musulu da unutmayalım;unutturmayalım..