Sinop’ta 6,2 milyon m3 atıksu deşarj edildi

Türkiye İstatistikler Kurumu (TÜİK) 2016 yılına ait belediye atıksu istatistikleri verilerini açıkladı. Buna göre, Sinop’ta 9 belediyeden hepsine kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilirken toplanan 6,2 milyon m3 atıksuyun yüzde 71’i denize, yüzde 28,9’u akarsuya ve yüzde 0,2’si diğer ortamlara deşarj edildi.

Sinop’ta 6,2 milyon m3 atıksu deşarj edildi
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
04 Aralık 2017 Pazartesi 19:30

TÜİK Başkanlığı tarafından tüm belediyelere uygulanan 2016 yılı Belediye Atıksu İstatistikleri Anketi sonuçlarına göre, bin 397 belediyeden bin 338'ine kanalizasyon şebekesi ile hizmet verildi. Kanalizasyon şebekesi ile toplanan 4,5 milyar m3 atıksuyun yüzde 40,4'ü denize, yüzde 48'i akarsuya, yüzde 2,8'i baraja, yüzde 1,8'i göl-gölete, yüzde 0,5’i araziye ve yüzde 6,5'i diğer alıcı ortamlara deşarj edildi.
TÜİK verilerine göre Sinop’ta 9 belediyeden hepsine kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilirken toplanan 6,2 milyon m3 atıksuyun yüzde 71’i denize, yüzde 28,9’u akarsuya ve yüzde 0,2’si diğer ortamlara deşarj edildi.
Komşu illerimizden Kastamonu’da 20 belediyeden 19’una kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilirken toplanan 10,2 milyon m3 atıksuyun yüzde 4,3’ü denize ve yüzde 95,2’si akarsuya deşarj edildi.
Diğer bir komşu ilimiz Çankırı’da ise 15 belediyeden hepsine kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilirken toplanan 4,6 milyon m3 atıksuyun yüzde 92,5’i akarsuya  yüzde 7,5’i diğer ortamlara deşarj edildi.

ÜLKEMİZDE DEŞARJ EDİLEN ATIKSULARIN YÜZDE 85,7’Sİ ARITILDI
Kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 4,5 milyar m3 atıksuyun 3,8 milyar m3ü atıksu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atıksuyun yüzde 44,5'ine gelişmiş, yüzde 31,6'sına biyolojik, yüzde 23,6'sına fiziksel ve yüzde 0,3’üne doğal arıtma uygulandı. Arıtılan atıksuyun yüzde 44,9’u denize, yüzde 45’i akarsuya, yüzde 2’si baraja, yüzde 1,4’ü göl-gölete, yüzde 0,4’ü araziye ve yüzde 6,3’ü diğer alıcı ortamlara deşarj edildi. Atıksu arıtma işlemleri sonucunda 299 bin ton(kuru madde bazında) atıksu arıtma çamuru oluştuğu tespit edildi.

Sinop’ta kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 6,2 milyon m3 atıksuya arıtma uygulanmadı. 
Kastamonu’da kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 10,2 milyon m3 atıksuyun 2,4 milyon m3 ‘ü atıksu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atıksuyun  yüzde 96,2'sine biyolojik, yüzde 3,8’ine doğal arıtma uygulandı. 
Çankırı’da kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 4,6 milyon m3 atıksuyun 282 bin m3 ‘ü atıksu arıtma tesislerinde arıtıldı. Arıtılan atıksuyun yüzde 87,6’sına doğal , yüzde 12,4’üne ise fiziksel arıtma tesisinde arıtma uygulandı. 

SİNOP’TA KANALİZASYON ŞEBEKESİ İLE BELEDİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 97,5’İNE HİZMET VERİLDİ
Kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun 2016 yılı itibariyle Türkiye nüfusu içindeki payı yüzde 84,2, toplam belediye nüfusu içindeki payı ise yüzde 89,7 olarak tespit edildi. Atıksu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun oranı ise Türkiye nüfusu içinde yüzde 70,2, toplam belediye nüfusu içinde yüzde 74,8 olarak hesaplandı.

Kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun 2016 yılı itibariyle Sinop’taki toplam belediye nüfusu içerisindeki payı yüzde 97,5 olarak tespit edildi.
Kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun 2016 yılı itibariyle Kastamonu’daki toplam belediye nüfusu içerisindeki payı yüzde 92,4 olarak tespit edildi. Atıksu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun oranı ise toplam belediye nüfusu içinde yüzde 24 olarak hesaplandı.

Kanalizasyon şebekesi ile hizmet verilen belediye nüfusunun 2016 yılı itibariyle Çankırı’daki toplam belediye nüfusu içerisindeki payı yüzde 97,1 olarak tespit edildi. Atıksu arıtma tesisleri ile hizmet verilen belediye nüfusunun oranı ise toplam belediye nüfusu içinde yüzde 5,7 olarak hesaplandı.

SİNOP’TA DEŞARJ EDİLEN KİŞİ BAŞI GÜNLÜK ORTALAMA ATIKSU MİKTARI 145 LİTRE OLARAK HESAPLANDI
Belediyeler tarafından kanalizasyon şebekesi ile deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atıksu miktarı 183 litre olarak hesaplandı. Üç büyük şehirde ise günlük kişi başı ortalama atıksu miktarının İstanbul için 226 litre, Ankara için 162 litre, İzmir için 195 litre olduğu tespit edildi. 

Sinop’ta belediyeler tarafından kanalizasyon şebekesi ile deşarj edilen kişi başı günlük ortalama atıksu miktarı 145 litre olarak hesaplandı. Bu rakam Çankırı’da 95 litre iken Kastamonu’da 128 litre oldu. 
 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
korucuk - 1 yıl önce
Dsi tabyalarin orda sahildeki lagim deponuz yapildigindan buyana denize akiyor sayin caliskan sinop belediyesi ve yetkilileri isterseniz bir el atin dahada yapilmazsa basina verecegim saygilar
Misafir Avatar
BarokTurk - 1 yıl önce @korucuk
bırakın medyaya vermeyi davul çaldırsanız umurunda olmaz onun.Öyle pişkin öyle pişkin ki tahmin edemezsiniz.
Avatar
1 insan - 1 yıl önce
Kesinlikle ama kesinlikle Sinop'ta denize girilmez, yapılan ölçüm ve analiz sonuçlarına göre insan sağlığını ( cilt, göz de dahil ) ciddi derecede tehdit eden bakteri kolibasili ve benzeri mikrobik bulgular mevcuttur, denize yapılan atık su deşarj arıtma olunmadığından dip ve ters akıntıyla sahillere ulaşıp insan sağlığını ve hayatını tehdit etmektedir.
Avatar
Kaye - 1 yıl önce
UTANÇ TABLOSU: Sinop’ta kanalizasyon şebekesinden deşarj edilen 6,2 milyon m3 atıksuya arıtma uygulanmıyor fakat diğer taraftan balık çiftliği kurulmasına KARŞI bir kampanya oluşturuluyor. Vizyonsun belediyeler havlu atmalılar.
Avatar
M.özdemir - 1 yıl önce
Allahın verdigi doğa güzelligini karadeniz incisi diye anlatıyoruz.Korumaya geldimmivatandaşıda yetkiliside ortada yok ne olursa denize atıyoruz böyle sahip cıkıyoruz memleketimize.Sonrada elin gevuru olsa pırıl pırıl bi şehir olur diyoruz...
Avatar
sLİM - 1 yıl önce
SİNOP BELEDİYESİ NE OLACAK BU FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ CEZAEVİ YOLU, 6 SENEDİR BEKLİYORUZ KAÇ YILDAHA BEKLEYELİM. KÖR MÜSÜNÜZ NEYİ BEKLİYORSUNUZ. YAĞMUR YAĞDIĞINDA ARAÇLARIN İÇİNE SU DOLUYOR KAPIYA KADAR OLAN BİRİKİNTİLER VAR. İNANMAYANLAR GELSİN KENDİ GÖZÜYLE GÖRSÜN. SİZİN BİN METRELİK BU YOLU YAPMAYA NE GÜCÜNÜZ NEDE VİZYONUNUZ YETER CIKIP BİDE DEVLETİN PARASINI ÇEVRE YOLU BAHANESİYLE HEBA ETMEYİN GÖRDÜK SAKARYA CADDESİNE YAPILANI YANİ BİR PARA NASIL HEBA EDİLİR EN GÜZEL ÖRNEĞİDİR. HEPSİNİ GEÇTİM CEZAEVİ YOLU SİZİN UTANÇ TABLONUZ OLSUN ÖBÜR DÜNYADA İKİ ELİM YAKANIZDA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.
Avatar
memo - 1 yıl önce
arıtma varmış güya at yalanı..... inananı