banner600

banner534

Sinoplu öğrenciler ecdadını tanıyor

Sinop'ta ilkokul öğrencileri 'Sinop Tarihini Öğreniyor Projesi' kapsamında Anadolu'nun en eski camilerinden Alaaddin Camisini gezerek yetkililerden bilgi aldı. 

GÜNCEL 28.03.2018, 20:00 29.03.2018, 13:09 Vitrin Haber1
2590

Sinop Valiliği tarafından Vali Hasan İpek'in talimatıyla başlatılan "Sinop Tarihini Öğreniyor" projesi kapsamında, 5 yıl süresince tüm okullardaki öğrencilerin tarihi mekanlarda ders görerek, kentin tarihini öğrenecek. 

Öğrencilerin tarihlerini öğrenebilmelerine olanak sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje çerçevesinde Fatih İlkokulu öğrencileri, Selçuklu Devletinin 1214 yılında Sinop'u fethinden hemen sonra yapılan Alaaddin Camisini gezerek musalla taşı, mihrap, minber, şadırvan ve cami hakkında bilgi edindiler.  Öğrenciler daha önce tarihi caminin birer parçası olarak hizmet veren ve hepsi bir araya geldiğinde bir külliye niteliğinde olan medrese ve hamamı da gezdiler. Din görevlisi Mehmet Karakurt'da öğrencilere geniş bilgiler verdi.  

Fatih İlkokulu Müdür Yardımcısı Ümit Özbek, Sinop Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sinop Tarihinin Öğreniyor” projesi kapsamında öğrencileri Sinop’un tarihi yerlerini gezdirmekle görevlendirildiklerini belirtti.

ÖĞRECİLERİMİZ ECDADINI VE ESERLERİNİ YERİNDE GÖRÜYOR
Proje kapsamında önce iki sınıfı Paşa Tabyaları, Seyid Bilal Türbesi ve Camisini, daha sonra ise Alaaddin Camisini gezdirdiklerini ve öğrencileri diğer tarihi mekanları da gezdirerek bilgi vereceklerini söyleyen Özbek; “Bunu yaparken esas amacımız anlamına uygun olarak bunu gerçekleştirebilmek. Gezdiğimiz yerlerin tarihi anlamları hakkında da öğrencilerimize bilgiler veriyoruz. Ecdadımızın yokluk içinde neler yaptığı, ecdadımızın güçlü zamanlarında da ne gibi eserler bıraktıkları ile ilgili bilgiler veriyoruz. Projede emeği geçen başta Sinop Valiliği olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve projede emeği olan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Bizler naçizane elimizden geleni yapabildiysek ne mutlu bize” dedi.   
Projeyle, tarih, sosyal bilgiler, coğrafya, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri tarafından öğrencilere kentin çeşitli tarihi mekanlarında dersler veriliyor.  

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (14)
Y:OZAN 3 yıl önce
Çok güzel bir gelişme...sebep olanlardan ALLAH CC razı olsun... bazı zihniyetlerin karşı çıktığı bu uygulamaya...sebeplerini bilmiyor deyiliz...Ecdadımız Osmanlı toplumu'nun ailede başlayan bir eğitim felsefesi vardı.Yani çocuğa önce insan olduğu tanıtılır başka bir söylemle kendini tanıması sağlanır,daha sonra ise sorumlulukları ve görevleri bildirilirdi.Biraz detaylı....  Osmanlı eğitim felsefesinin temel amacı insan-ı kâmil yetiştirmekti.. Evet insan-ı kâmil..Ayrıca bunun yanında medrese de,mektep de çocuğa ne vereceğini biliyordu.Daha türkçesi halk yetiştirmekten ne beklediğini biliyordu::: EDEP...EDEP...EDEP...son olarak RABBİM ALLAH CC BU UYGULAMADA KARDEŞLERİMİZİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN AMİN ECMAİN...
Y:OZAN 3 yıl önce
HOCA SEN VE SENIN GIBILER ÜLKEMİZ..MÜSLÜMAN HALKIN İÇİNDE IRKCI ZİHNİYET...HER TÜRLÜ ÜLKEMİZ YARARI GELİŞMEYE AYNI ZİHNİYETİN ALAYI KARŞISINIZ....HİÇ ÖNEMİ YOK EĞER BUNLARI ÖNEMSEYİP... HER HAVLAYANA TAŞ ATSAYDIK...BU GÜNLERE GELEMEZDİK... SİZLER GİBİ BI 79 YIL DAHA YERİMİZDE SAYARDIK..BU ARADA...İSLAM BİLİM ADAMLARINI ARAŞTIRMAYI IHMAL ETMEYİN TM...
hoca 2 yıl önce
sayın y.ozan araştırdım...fettullah gülen.....sinoptan kovduğumuz nurettin yıldız.........sinopa gelemeyen ihsan şenocak...cübbeli ahmet...................asansörcü.....ketçapcı..vs..vs... (he birde gerçek islam alimleri varki dı ki onların önünde saygı ile eğiliyorum) gerçi onlarıda sen bilmezsin...........çünkü onlar bilim insanıydı sizin gözlerinizi kamaştırırlar...........
Orhan 3 yıl önce
Daha 15 yaşına gelmemiş çocuklara bilimi öğretin. Memlekette kim namazdan kitaptan bahsediyorsa görüyoruz ne haltlar yediklerini .
'' Vitrin Haber '' sende haber yapacak başka bir şey bulamadın ya da bu zihniyete sahipsin hangisi ?
hoca 3 yıl önce
bunlar bilimden korkarlar....gözlerini kamaştırır.......işin tehlikeli yanı cumhuriyet öğretmenlerinin de bu siyasete alet olması......çok matah birşeymiş gibi röportajlar verilmesi......akp zihniyetinden önce ecdadımızı bilmiyormuyduk...................gerçi bu zihniyetin ecdad anlayışı farklı........hepsi arap hayranı........... gün gelir devran döner..............
Yorumcu 3 yıl önce
Öncelikle Vali bey i böyle anlamli bir talimat verdiği için daha sonra vitrin haberi böyle güzel bir haberi okurlarıyla paylaştığı için tebrik ederim.
Ecdadimizdan bizlere miras kalan bu eşsiz nadide yapıları genç nesillere aktarılması aktarilirkende içi dolu dolu ogretilerek bilgilendirilerek yapılması gerçekten önemli . Karadeniz deki en önemli hatta tek Selçuklu mimarisi diyebileceğimiz Alaaddin camisini Anadolu Selçuklu Devleti Sultani 1. Alaaddin yapmış , Candarogllari Türk Beyliği restore etmiş. Şimdi burda etnik milliyetçi söylemlere gerek var mi ?
Yapıyorsanız da biraz araştırarak yapın ki bir anlamı olsun. Selçuklu Devleti Türk devletidir . Candarogllari Türk beyligidir. .
Y:OZAN HOCA 2 yıl önce
HOCA O SENIN BAHSETİĞİN HOCA MÜSVEDDELERİ KUMARI IÇKIYI...FLÖRTÜ SERBEST BIRAKAN HOCALAR...SINOPTA SOKAKLARDA DOLMUŞ DURAKLARINA ARAÇLA GEÇERKEN GÖRDÜKLERİMİZE BILAKIS ŞAHIDİZ...BIRÇOK REZALETE..Eeee GÂVURUN MEDENIYETINI MEDENIYET DİYE ÜLKEMİZE ENTEGRE EDENLER...KEYFIHAL IÇİN BINLERCE ALİMİ İDAM ETMEDİLER...MÜSLÜMANLIĞA DARBE İÇİN...BAK YAVAŞ YAVAŞ YEŞERİYOR ELHAMDÜLİLLAH İSLÂM BILGINE HOCA....
Yüsra 2 yıl önce
Niye bu kadar zorunuza gidiyor. Herkes kendinden mesuldur. Hacısı hocası, namaz kılanı kılmayanı kimseyi bağlamaz. Bilimde ilimde şart. Bu gezinin cumhuriyete nasıl bir zararı olabilir. Ahlaksızlık akan ağızlardan hesap sorulmaz ama çocuklara ecdad yadigarlarını öğretin arap hayranı olun. Çok özenip peşinden koştuğunuz batıda her eğitimden önce din eğitimi veriliyor beyefendi. Din kilisede öğrenince ilerici ve medeni camide öğrenince mi gerici yobaz olunuyor. Gezi zorunlu değildi. Beğenmeyen çocuğunu göndermek zorunda değil nasılsa işine gelmeyen yollamaz çocuğunu. Ben yolladım düzenleyenlerden Allah razı olsun.
hoca 2 yıl önce
250insanın vebali omuzlarında.....bizde bunun için uyarıyoruz sizleri tekrar aynı şeyleri yapıp gencecik beyinleri köreltmeyin....bak cemaat konusunda haklı çıktık......artık haklı çıkmaktan yorulduk........ayrıca batıdaki din eğitimi ile bizim ülkemizde ki din eğitimi arasındaki farkları da iyi araştır.....hikaye okuma.....kimsenin dine islamiyete karşı durduğu yok.......hala akıllanmadınızya vAllahi ne biçim surat var sizde ya............ilginç..................insanları kutuplaştırmaktan vazgeçin......senin ecdadın çökmüş bitmiş yıkılmış ve onu haçlı devletlerine parsel parsel satan son dönem osmanlı padişahları olabilir....benim ecdadım o enkazdan gencecik pırıl pırıl yeni TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ kuran M.KEMAL ATATÜRK ve arkadaşlarıdır....................
Ercan 2 yıl önce
Mehmed Akif Ersoy kimseye yaranmaya çalışmadı,hep bildiği doğruları söyledi.Para,adam kayırma,rüşvet gibi şeylerle işi olmadı.Ama cenazesi nasıldı? Böyle ecdadlarımızdan Allah razı olsun.
Y:OZAN ...Orhan 2 yıl önce
ORHAN RÜMUZLU YORUMCU...Bu yazdıklarını....İslâm düşmanı  Munis Tekinalp takma adlı...gerçek adı ise Moiz Kohen düşüncesine pek yakın… Sürekli türklüğü öne çıkaran, kemalizme vurgu yapan,Islam’ın emri olan Şeriat’a “kahrolsun” diyen, Halifeliğin ve Padişahlığın kaldırılmasını savunan ve sonunda'da geberip giden... Fransa’da Yahudi mezarlığına gömülen bir yahudi…..Bu arada... 
CUMHURIYET GATESININ YAYIMLADIĞI GÜZELLIK YARIŞMASI MÜSABAKATI...BAK NE YAZMIŞ...HOŞ BUNUN BİLİMLE Bİ ALAKASI...NEYSE
Müsabakamıza sinni asgari (yaşı en az) 15 olmak üzere her genç kız iştirak hakkını haizdir.Müsabaka yalnız yüz güzelliği müsabakası değildir.Endam tenasübü de şarttır.Müsabakaya her namuslu...Türk kızı iştirak edebilir. Irk,din ve mezhep farkı aranmaz.Bar kadınları müsabakaya iştirak edemezler....NE DERSİNİZ ???KATILMAK ISTEYENLER NAMUSLU OLACAKMIŞ...NAMUSLU TÜRK KIZLARI.... BİRAZ FAZLA MEDENİ OLDU GALİBA !!!...HOŞ ŞÜKÜRLE KURBAN KESEN VE GENELEVİ AÇAN AŞAĞILIK BİR ZİHNİYETTEN...HER TÜRLÜ AŞAĞILIK VEDEEE NAMUSUZLUK BEKLENİR...

DEMEMİZDE Bİ BEİS YOKTUR SANIRIM.....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner654
25°
açık
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:25
Öğle 12:35
İkindi 15:55
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Hatayspor 3 7
3. Galatasaray 2 6
4. Alanyaspor 2 6
5. Erzurumspor 3 6
6. Göztepe 3 5
7. Trabzonspor 3 4
8. Beşiktaş 2 4
9. Antalyaspor 2 4
10. Fenerbahçe 2 4
11. Kasımpaşa 3 3
12. Sivasspor 2 3
13. Kayserispor 3 3
14. Gaziantep FK 3 2
15. Konyaspor 1 1
16. Gençlerbirliği 2 1
17. Denizlispor 2 1
18. Malatyaspor 3 1
19. Ankaragücü 1 0
20. Çaykur Rizespor 2 0
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Ankara Keçiörengücü 3 7
2. İstanbulspor 3 6
3. Adanaspor 3 5
4. Samsunspor 2 4
5. Akhisar Bld.Spor 3 4
6. Adana Demirspor 2 4
7. Giresunspor 3 4
8. Tuzlaspor 2 4
9. Balıkesirspor 3 3
10. Bursaspor 3 3
11. Altınordu 2 3
12. Bandırmaspor 2 3
13. Ankaraspor 2 3
14. Ümraniye 3 3
15. Altay 2 1
16. Boluspor 2 1
17. Eskişehirspor 2 1
18. Menemen Belediyespor 2 1
Takımlar O P
1. Everton 3 9
2. Leicester City 2 6
3. Arsenal 2 6
4. Liverpool 2 6
5. Crystal Palace 3 6
6. Chelsea 3 4
7. Tottenham 2 3
8. Man City 1 3
9. Aston Villa 1 3
10. Leeds United 2 3
11. Brighton 3 3
12. Wolverhampton 2 3
13. M. United 2 3
14. Newcastle 2 3
15. Southampton 3 3
16. West Bromwich 3 1
17. Burnley 2 0
18. West Ham 2 0
19. Sheffield United 2 0
20. Fulham 2 0
Takımlar O P
1. Granada 2 6
2. Real Betis 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Valencia 3 4
5. Real Madrid 2 4
6. Villarreal 2 4
7. Celta de Vigo 2 4
8. Getafe 2 4
9. Osasuna 2 3
10. Cádiz 2 3
11. Huesca 3 2
12. Eibar 2 1
13. Deportivo Alaves 3 1
14. Real Valladolid 2 1
15. Atletico Madrid 0 0
16. Barcelona 0 0
17. Sevilla 0 0
18. Levante 1 0
19. Athletic Bilbao 1 0
20. Elche 1 0
banner637