banner600

banner534

Sinop Valilik binası Ekim ayında taşınıyor

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Sinop Meydan Projesi kapsamında valilik ve belediye binalarının bir kaç aya kadar boşaltılarak yıkımın başlayacağını söyledi. Maviş tarih verdi: "Valilik binası 1 Ekim itibariyle boşaltılacak" dedi. 

GÜNCEL 08.07.2020, 19:15 08.07.2020, 20:05 Vitrin Haber1
6540
banner649

AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Vitrinhaber Gazetesi'nin canlı yayınına konuk oldu. Gazeteci Serhat Özşahin'e devam eden projeler hakkında bilgi veren Maviş, Sinop'un en önemli vizyon projelerinden Sinop Meydan Projesi ve Cezaevi Restorasyonu ile ilgili konuştu. 

CEZAEVİ RESTORASYONU 18 AYDA TAMAMLANACAK
Tarihi Cezaevinde restorasyon çalışmalarının başladığını dile getiren Maviş, restorasyonun 18 ay içinde tamamlanacağını dile getirdi.
Maviş: "Bu şehir gerçekten Allah’ın bize bir hediyesi. Sinop bir kültür, medeniyet ve tarih şehri. Bizde Sinop’un saklı kalmış bu hazinesini milletimizin, hemşehrilerimizin ve Sinop’u ziyaret eden herkesin görebileceği şekilde ortaya çıkartmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz. En önemli güzelliklerimizden bir tanesi Tarihi Sinop Cezaevi. Tabi cezaevi olmadan önce uzun yıllar önce Selçuklu ve Osmanlılara tersane olarak hizmet etmiş olan şuanda ki Tarihi Cezaevimizde restorasyon çalışmalarımız başladı. 2 gün önce müteahhit firmanın temsilcisi arkadaşlarımızla birlikte cezaevinde yapılacak çalışmaları yerinde inceledik. İnşallah 18 ay içerisinde gerçekten Sinop’umuzun en kıymetli eserlerinden birisi olan Tarihi Cezaevimizin restorasyonu tamamlanmış olacak" dedi.

SİNOP MEYDAN PROJESİ BÜYÜK BİR REKREASYON PROJESİ
Sinop Meydan projesi kapsamında yıkımların yakında başlayacağını kaydeden Dr. Nazım Maviş sözlerini şöyle sürdürdü: "Bütün Sinopluları heyecanlandırdığını düşündüğüm ikinci büyük projemizde Sinop Meydan Projemizdi. Tabi Meydan Projesi dediğimiz çalışma sadece bir projeden ibaret bir proje değil. 
Meydan projesi, yeni bir hükümet konağının yapılmasını, yeni bir adliye binasının yapılmasını, surların önünün açılmasını, tarihi surların restorasyonunun yapılmasını, Atatürk Caddesi üzerindeki binaların cephe giydirmelerinin yapılmasını, orada bulunan esnaflarımızın da mağdur olmayacağı şekilde bir çarşının yapılmasını içeren büyük bir rekreasyon projesi. İnşallah Çevre Bakanımız sayın Murat Kurum’un titiz takibi ile birlikte Sinopluların teşvik ve tazyiki ile birlikte Meydan Projesi ile ilgili çok güzel adımlar atıldı. 

İL GENEL MECLİSİ 1 AYA KADAR TAŞINIYOR
Geçtiğimiz günlerde Sinop Valimiz sayın Erol Karaömeroğlu ve İl başkanımız sayın Uğur Giresun ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanımızı ziyaret ettik. O alanla ilgili adımları tek tek bir kere daha gözden geçirdik. Bu çerçevede özellikle alanda bulunan Özel İdareye ait binadaki İl Genel Meclisi binamız takribi bir ay içerisinde başka bir yere taşınmak suretiyle boşaltılacak.  

VALİLİK VE BELEDİYE BİNASINDA YIKIM BAŞLIYOR
Sayın valimiz kararlı ve güçlü bir şekildeki bu konudaki çalışmaları yakından takip ediyor. 1 Ekim gibi mevcut Valilik binamız, yeni bir Valilik binamızın yapımı beklenilmeden, bulunan kamu kurumlarımızın binasına taşınmak suretiyle belki de ilk kazmayı Valilik binasından vurarak başlatmış olacağız. 
Aynı şekilde Ankara’da da yapmış olduğumuz görüşmede Çevre ve Şehircilik Bakanımızın direktifleri doğrultusunda belediye binasının taşınabileceği bir kamu binasının da tahsis işlemleri başlatıldı. Bir iki aya kadar belediye binasının taşınması sağlanmak suretiyle belediye binasının da yıkımına başlanacak.  
Bu arada Jandarma Genel Komutanımız ile sayın bakanımız bir kez daha bizim yanımızda gerekli görüşmeleri yaptı. Jandarma için bir yer tahsisi yapıldı. Jandarma da birkaç ay içerisinde alanı boşaltmış olacak. Böylelikle Sinop Meydan Projesinde tarihi surlar ortaya çıkacak. Yine Ankara ziyaretimiz kapsamında Kültür ve Turizm Bakanımızı ziyaret ederek ortaya çıkan tarihi surların restorasyonunu da görüştük. Böylelikle tarihi surların restorasyonu ile birlikte Sinop muhteşem bir meydan projesine kavuşmuş olacak. 

ASKERLİK ŞUBESİ BİNASI YIKILACAK
Tarihi Cezaevinin restorasyonu, eski PTT binasının da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kitap cafe olarak gençlerin hizmetine sunulması, meydan projemizin yapılması, Dokuzoğlu stadımızında çok hızlı bir şekilde yapımı devam ediyor, TOKİ konutlarının tamamlanması bunların tamamı iki yıl içerisinde Sinop’a kazandırılacak.  
Yani TOKİ konutları bitmiş olacak, şehir stadımız, cezaevi restorasyonumuz bitmiş olacak. Cezaevinin karşısındaki Askerlik Şubesi boşaltılarak önündeki modern binalar yıkılıp tarihi bina cezaevi ile birlikte bütünleşik hale getirilecek, Meydan Projesi tamamlanmış olacak. Akabinde de Çevre Yolu ihalesi büyük ihtimalle yapılmış böylelikle Sinop nefes alacak bir kent haline gelmiş olacak. 

SİNOP DAHA FAZLASINI HAK EDİYOR
Ben Sinop’un bunu fazlasıyla hak ettiğine inanıyorum. Dün sayın Valimiz ve İl Başkanımız ile birlikte Sinop’un çevresinde geniş bir tur attık. Yapılabileceklerle birlikte yeni bir eylem planı hazırlamak üzere tespitlerimizi yaptık. İnşallah valimiz, bizler, Sinop’taki yerel paydaşlarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarımız, Sinoplu hemşehrilerimiz bu kent hepimizin. Kentimize sahip çıkalım ve Sinop’u gerçekten hak ettiği yere taşıyalım. Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın gözdesi bir şehir olsun. Derdimiz tasamız bu. Bunun içine durmadan yorulmadan çalışmak istiyoruz. Bu yüzden bütün bu yapılacak projeleri vitrinhaber aracılığı ile paylaşmak istedim. Vitrinhaber’e de bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum. Zaten Sinop saklı bir tarih, kültür ve  medeniyet şehri. Sadece bu saklı hazinelerin ortaya çıkması lazım. 

SİNOP KÜLTÜR ŞEHRİ OLARAK TEKRAR GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
Bakın bir kalebent şehir diyoruz, etrafı surlarla çevrili bir şehir diyoruz ama maalesef tarihi surlarımızın bir kısmı terkedilmiş şekilde, bir kısmının onarılması lazım. Surların üzerindeki saat kulesi ve saat kulesinin hemen ayağındaki mekan oranında  restorasyonunu yine Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile konuştuk. 

Cezaevi Projesi konusu ile ilgili şunu da vurgulamak istiyorum. 5 milyon Euro’luk bir hibe almıştık Avrupa Birliğinden. İhale sonunda hibe edilen bu rakamın altında bir kırımla bu ihale bittiği için geride takribi 1.6 milyon Euro’luk bir kısım kaldı. Bu kısmında Avrupa Birliği fonlarına geri dönmesini engelleyerek bu parayı surların restorasyonunda kullanılması için de Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile bir çalışma yürütüyoruz. Muhtemelen kısa süre içinde bu da netleşecek. Dolayısı ile surlar, cezaevi, askerlik şubesi, tarihi PTT binası, Sinop Meydanı bunların hepsi inşallah Sinop’u bir kültür şehri olarak tamamen gün yüzüne çıkartmış olacak".
 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (16)
SİNOPLU 1 ay önce
Projeler güzel.fakat orada defrerdarlık tapu, nüfus, milli eğitim müdürlükleri de var bunların hepsini geçiçi yerleştirebileceğiniz yer Sinop ta yok dense yeridir.yeni binalar yapılıp taşındıktan sonra bu proje yapılsaydı çok iyi olurdu.çünkü hiç birinin daha temeli bile yok.
Vatandaş 1 ay önce
Oy ülkem insanlar AŞ derdinde siz proje lütfen para bitti ülkemde bu virüs devam ediyor edecek insanlara iş kapısı yapsanız diş sağlığını yıkın otopark yapın 2-3tanr eleman alın hem para kazansın hem iş sahibi yapın
mehmet57 1 ay önce
sayın vekilim en önemli sorun korucuk osmaniye bostancılı hata çiftlik hacıoğlu köylerinin imara açılarak kat sayılarının enaz dört katolarak acil düzenlenmesi yeşil alanlarınparkların okulların yerleri ve en önemlisi buralar aynı gece kondu bataklığından kurtulması lazım en acil olan bunlar
Sinop5757 1 ay önce
Keske bu kadae seye para gidene kadar sinoptaki issizlik icin ugrassanizda dışarıya calismaya gitmek sevdiklerimizden uzak kalmak zorunda kalmasak. Burde o kadar bos seye para harcaniyor tatil yerlerinin yollari hep bozuk . Keske mobil dsi sanayiye baglanan yola kadar biraz onem verilse
Sinop sever 4 hafta önce
Belli ki Korucuk, Ordu Köyü, Bostancılı mevkileri ileri de daha önemli hale gelecek, nüfus yoğunluğu artacak. Bu nedenlerden dolayı alt yapı (yol, su hatları, enerji sistemleri, kanalizasyon) sistemlerinin geliştirilmesi çalışmalarına şimdiden başlanması gerekir. Yoksa önce bina yapıp sonra alt yapı yapmak sıkıntısını bu herkes iyi bilir.
Vatandaş 1 ay önce
Belediyenin şehiriçinde yer bulması şart bostancılı mh konuşuluyor çok uzak dolmuşa binemiyoruz
Dibekli 1 ay önce
Belediye şehir içinde olmalı bütün avrupada boyle.evler gökdelenler gibi olmasın pazar yeri yapıyorsunuz iyide yaparkene neden dusumuyorsunuz park yerini minimum 200 park.yeri yapılmalıydı.
sinopsever 1 ay önce
Devlet bir şekilde işini yapıyor şehre bir düzen bir güzellik getiriyorda bu seyitbilalde kayalık sk ta yol ortasına yapılan inşaata kim dur diyecek nerede kaldı şehir planı bu belediyeleri kim denetliyor Allah aşkına şehri çiftlik gibi kullanıyorlar şehir git gide ucube yapılara terk ediliyor günden güne nerede çevreciler stklar neredeler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner654
24°
açık
banner616
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
banner639
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:33
Öğle 12:50
İkindi 16:43
Akşam 19:57
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
banner635
banner637