Sinop Limanı sit alanı olmaktan çıkarıldı

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Sinop Limanının tamamının 1.derece arkeolojik sit alanı sayılmasına ilişkin kararının kaldırıldığını söyledi.

Sinop Limanı sit alanı olmaktan çıkarıldı
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
24 Aralık 2017 Pazar 20:30

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, Sinop Limanının tamamını içine alan denizdeki 1. Derece arkeolojik sit alanının kaldırılmasını sağlayan çalışmalar hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. Maviş; “Kültür Bakanlığı nezdindeki girişimlerimiz sonucu Sinop turizminin önündeki en büyük engelin kalkmasından dolayı büyük mutluluk yaşamaktayız” dedi. 

Maviş, Sualtında korunması gerekli kültür ve tabiat varlıkları kapsamında Bakanlar Kurulu’nun, Sinop Limanının tamamının 1.derece arkeolojik sit alanı sayması kararının kaldırılmasına yönelik ilgili kurumlar nezdindeki girişimlerimizle 2016 ve 2017 yıllarında Sinop Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesinden ilgili akademisyenler su altı kültür varlıklarının belgelendirilmesi ve deniz dibi haritasının çıkarılması için görevlendirilmesi sağlanmıştı. Çalışmaların akabinde 21.12.2017 tarihinde Balıkçı Barınağı, Çekerek Yeri, Yuvam Tesisleri önü ve Rıza Nur Kütüphanesi ile kadınlar plajı haricindeki alanlar 1. Derece arkeolojik sit alanı kapsamından tamamen çıkarılmıştır” dedi.

SUALTI ARAŞTIRMASI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Maviş, 1853 Sinop baskınında Rus donanması tarafından batırılan Osmanlı gemilerinden mevcut olanların konumları da tespit edilmiştir. Batık gemilerin kalıntılarının büyük çoğunluğu kendi dönemlerinde sökülerek denizden çıkarılmıştır. Ayrıca 1950’li yıllarda gemilerin metal aksamı bazı şirketler tarafından çıkarılmış deniz tabanında yüzeyde bulunan diğer kalıntılarda balıkçılık faaliyetleri kapsamında ortadan kaldırılmıştır” diye konuştu.

SU ALTINDAKİ GİZEMLİ DÜNYAYA MÜTHİŞ İLGİ VAR
Maviş, Bilim ve teknolojinin gelişmesi ile bilinmeyenin keşfedilme içgüdüsüyle denizin gizeminin peşine düşen insanların/dalgıçların sayısı çığ gibi artmıştır. Kısıtlılık durumunun kaldırılması, yerin üstü ve gökyüzü kadar yer altında gezmenin zevkini ve heyecanını hissedenler için, nemli batıkların bulunduğu su altı dünyasının keşfine yol alacaktır” dedi.

MAVİ YOLCULUK KONSEPTİNİN ÖNÜ AÇILDI
Maviş, Birçok medeniyete ev sahipliği yapması sebebiyle yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bolca barındıran Sinop’umuz, doğaya ve tarihe yönelmenin entellektüel sonucu ortaya çıkan “Mavi Yolculuk Konseptine” sit yasağının kaldırılması büyük imkan sağlayacaktır” diye konuştu. 

YATIRIMCILARIMIZ BU BÜYÜK FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRMELİDİR
Maviş, “Kıyıların Düzenlenmesi, Yol, Dolgu, Yat Limanı, Dalış Sporları ve Rekreasyonel Dalışlar gibi hizmet ve yatırımları engelleyen denizdeki 1.derece arkeolojik sit engeli ortadan kalkmıştır diyerek Turizm ve Sanayi Yatırımcılarımızın, ekonomiye hayat verecek bu yeni gelişmeyi doğru okuyarak vakit kaybetmeden hazırlıklarını yaparak Sinop’ta yeni istihdam alanları oluşturmalıdırlar” dedi.
 
CHARTER DALIŞ TURLARI İÇİN SİNOP BÜYÜK POTANSİYELE SAHİPTİR 
Maviş, Sit yasağının kaldırılması kararıyla misafirlerin tekne ve yatlarla gelmesine imkan sağlayacak yatırımlarla sualtı dalışının yanı sıra bölgenin tarihi mirasını arz etmesi, dağ ve doğa yürüyüşleri gibi çeşitliliğin çok olduğu paket etkinliklerin gerçekleştirmenin önününün açıldığını ifade etti.

DENİZLERE BİZİM VE ÇOCUKLARIMIZINDA İHTİYACI VAR
Maviş; Çocuklarımızı AVM ve kapalı mekanlarda sadece nefes alıp veren canlı olmaktan kurtarmamız gerektiğini, onları hayatın kaynağı su ve denizle bütünleştirerek evlatlarımızın sağlıklı, huzurlu, mutlu bireyler olmasına katkı sağlamamız gerektiğini ifade etti. Ayrıca oksijenimizin %70 inden fazlasının denizlerden sağlanması gerçeğinin denizle olan yakınlaşmamızı zorunlu kıldığını ifade etti. Yeni sit düzenlemesi, hemşehrilerimizle deniz arasındaki barikatın kaldırılmasını da sağlamıştır” dedi.

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş - 1 yıl önce
Bu haber iyi değil, gelecekte gerçeği anlarız.
Avatar
Kaye - 1 yıl önce
Bu haberi fırsatçılara bir duyuru olarak kabul etmemiz gerekli. Öncelikle kıyıların nasıl kullanılacağına dair bir yönetmelik olmadan, dereyi görmeden paçaları sıvamaya benzer. Muhakkak ki bu kararın faydaları da çoktur fakat sayın Maviş'in bizlere basın aracılığı ile bildirdiği bu yönetmeliğin bir ön fizibilite çalışması ile hazırlanması daha doğru olur kanısındayım. Umarım sahillerimizi çöplüğe çevirmez fırsatçılar.
Avatar
Hakkı - 1 yıl önce
Turizm v.s. için değil bence balık kafesleri için.
Misafir Avatar
BarokTurk - 1 yıl önce @Hakkı
evet bu olabilir
Avatar
Anlamadım - 1 yıl önce
Böyle birşeye ne gerek vardı anlamadım. İnsanlar yuvam da, öztürkler de, DSİ de, Karakum da rahat rahat yüzüyordu. Kimse buralarda yüzelmez demiyordu. Bu iş umarım rant amacıyla çıkarılmamıştır.
Avatar
Hasan Bostan_ turizm işletmecisi - 1 yıl önce
1.derece arkeolojik sit alanı karada olur. denizlerde olmaz sadece korunması gerekli kültür varlığı var ise o alan dalışa yasak alan olarak ilan edilir.Türkiye ve dünyada da ilimizden başka bir örneği de yoktur.koruma kurulu yasasına ve yönetmenliğe aykırı bu karar kaldırılarak Sinop turizminin önündeki en büyük engel kaldırılmıştır.bu kararla birlikte güneyde bodrumdan sonra kuzeyde ilimiz dünya dalış merkezi olmaya en güçlü adaydır.yürüyecek yolumuz,park edeceğimiz alan, arabayla gidecek yolumuz yok 5 yıldızlı otellerimiz yok samsun bunları yapacak bize yapmaya kalktığımızda samsun anıtlar kurulu denizleriniz de 1. Derece sit tescili var siz yapamazsınız durun diyecek hizmet eden Belediye başkanına ve turizm yatırım yapan yatırımcıya hapis cezası verecek.haksız yere alınarak birçok mağduriyetlere sebep olan ve bugüne kadarda zarardan başka bir faydası olmayan kararın kaldırılması hususunda turizimcilerin talepleri üzerine azim ve kararlılığı ile yanımızda olan milletvekilimiz sayın Nazım Maviş'e teşekkür ederiz.
Misafir Avatar
vatandaş - 1 yıl önce @Hasan Bostan_ turizm işletmecisi
Bunların hepsi laf kalabalığı, siz bir turizmci olarak yeşilin ve sahillerin mahvolacağını görmelisiniz, çok üzüldüm.
Avatar
iyi olmuş - 1 yıl önce
iyi olmuş belki birşeyler yapılır artık sinopa
Avatar
cemo - 1 yıl önce
sinop sinop olalı kadınlar plajı vardı bel. reisi oryı güzel bir düzenleme yapacaktı valilik izin vermemiş neden biri gelir biri gider sinop oldugu gibi durur giden bir vali sinobu kanal projesi vardı ne oldu çekti gitdi bırakın belediye bildigini yapsın ne sit alanıym be ya ne var adı geçenlerde mendereye bina yasagımı geldi alakası olmayan yerler sit alanıymış ilerde görecegiz düşünceleri ne