Öğretmene verilen değer her şeye değer

Eğitim Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Çelik, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Öğretmenlerin uzun bir süreçte edindikleri maddi manevî bilgi ve becerileri canlı tutmanın yanında sonraki nesillere aktarmada da tarihi rol üstlenen önemli şahsiyetler olduğunu belirten Çelik, bu anlamda öğretmenlere verilen değerin her şeyden daha üstün olması gerektiğini ifade etti. 

Öğretmene verilen değer her şeye değer
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ
23 Kasım 2016 Çarşamba 19:00

Açıklamasında Öğretmenler Günü, 24 Kasım tarihinin öğretmenlik mesleğinin sorunlarının ve bu mesleğin değerinin daha anlamlı bir şekilde tartışıldığını belirten Eğitim Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Çelik; “Öğretmenler günü öğretmenlik mesleğinin sorunlarının ortaya konulduğu, çözüm önerilerinin yoğun olarak tartışıldığı, itibarının artırılması için en güçlü vurguların yapıldığı, öğretmenler arasındaki meslekî dayanışmanın en üst düzeyde gerçekleştirildiği, öğretmenlerle öğrenciler arasında öğretmenliğin önemini ve değerini açığa çıkararak duygusal atmosferlerin yaşandığı bir gündür” dedi.

24 KASIM, 12 EYLÜL’ÜN ESERİ
Tüm olumlu yönlerine karşın 24 Kasım Öğretmenler gününün 12 Eylül askeri darbesi sonrasında farklı ideolojik amaçlar doğrultusunda çıkarılan bir gün olduğunu belirten Eğitim Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Çelik, bu anlamıyla 24 Kasım’ın 12 Eylül darbesinin bir eseri olduğunun da unutulmaması gerektiğini ifade etti. Çelik; “Türkiye’de 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak tahsis edilen gün, 12 Eylül askeri darbesinin ardından, darbe yönetiminin kararıyla kutlanmaya başlamıştır. Darbecilerin ruhunu yansıtan, izlerini taşıyan, yapmak istedikleri mühendisliğe öğretmenleri de ortak etmek için merasimleri ve kutlamalarıyla sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanan Öğretmenler Günü, millet iradesini hiçe sayanların lütfuyla ‘öğretmenlere de bir gün olsun’ denilerek ihdas edildiği günden beri kabul sorunu yaşamaktadır. Darbecilerin yeri milletin vicdanında nasıl meşrulaşmadıysa, 24 Kasım da aynı şekilde meşrulaşamamıştır.
24 Kasım Öğretmenler Günü, mevcut haliyle, bin yıllık geçmişi yok sayan ve el yordamıyla kazılmış yüzeysel temeller üzerine bina edilmek istenen köksüz, ruhsuz anlayışın bir tezahürüdür. Öğretmenler Günü, öncelikle karşılığını medeniyet değerlerimizin derinliklerinde bulan bir temel üzerinde yeniden inşa edilmeli, darbelerin, darbecilerin, antidemokratik süreçlerin ve endoktrinasyon uygulamasının bir karşılığı olmaktan çıkarılmalıdır” diye konuştu. 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

Eğitim ve öğretim unsurlarının milletlerin olmazsa olmazları arasında bulunduğuna vurgu yapan Eğitim Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Çelik, bu eğitimi almada baş rolü üstlenen öğretmenlere de gereken değerin verilmesi gerektiğini belirtti. Çelik; “Eğitim ve öğretim, milletin varlığı ve geleceği için hayati önemdedir. Eğitimin yapı taşı, merkezi, taşıyıcı unsuru ise öğretmendir. Öğretmenler, uzun bir süreçte edindikleri maddi manevî bilgi ve becerileri canlı tutmanın yanında sonraki nesillere aktarmada da tarihi rol üstlenirler. Öğretmenlik, toplumun nesnel ihtiyaçlarının yanı sıra, maneviyatını inşa ve ihya etmeleri sebebiyle medeniyetimizde önemli bir yere sahip olmuş, milletimiz nezdinde kutsal bir meslek addedilmiştir.

Biz öğretmenlerimize sadece bilgiyi değil, o bilgiyle canlanıp yeşerecek en saf, en temiz çocuk dimağlarımızı; aklımızı, kalbimizi de emanet etmekteyiz. Sesimizi, sözümüzü, yönümüzü onlarda ve onlarla buluruz.
Bu inceliği unuttuğumuz veya ihmal ettiğimiz ölçekte hayatın rengi solmakta, millet olarak geleceğimiz yara almaktadır. Bilinmelidir ki, ilim ve irfan geleneğimiz içinde muallim olarak anıldığı dönemlerden beri öğretmenlik, formel düzenlemelere, resmi ifadelere gerek kalmadan kendiliğinden değer bulmuş, değer görmüştür.

Ne var ki, yüzyıllık siyasal iniş çıkışların toz dumanı içinde bu onurlu meslek erozyona uğramış, öğretmenlerimiz hak ettiği değeri göremez olmuştur. İlim ve irfan kriterlerinin doğasını zorlayarak ideolojik yaklaşan anlayışlar, öğretmenliği toplum mühendisliklerinin aleti ve aracı olarak kullanmıştır. 24 Kasım Öğretmenler Günü de dâhil, çoğu darbe ürünü düzenlemeler, öğretmenlerimize hak ettikleri değeri vermek yerine ideolojik emeller için kullanılmasına neden olmuştur” diye konuştu. 

EĞİTİMCİLERİN ADININ DARBEDE GEÇMESİ BÜYÜK BİR TALİHSİZLİKTİR
Görevi vatansever insanlar yetiştirmek olan öğretmenlerin istisnai olsa da adlarının 15 Temmuz darbe girişimine karışmış olmasının üzüntü verici bir durum olduğunu belirten Eğitim Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Çelik, bu durumun eğitim camiası adına büyük bir talihsizlik olduğunu söyledi. Çelik; “İstisnai bir durum da olsa, özellikle 15 Temmuz darbe ve işgal girişimi öncesi ve sonrasında doğrudan millet varlığını hedef alan hain darbe girişiminde ve terör olaylarını destekleyen oluşumların içinde kimi öğretmenlerin de isminin karışmış olması, eğitim camiası adına büyük bir talihsizliktir. İlim, irfan ve güzel ahlak noktasında öncü olması gereken öğretmenlerimizin her zaman yanında yer alan, onların haklarını savunan bir sendika olarak, kim olursa olsun, çocuklarımıza şiddetin, öldürmenin yolunu gösteren insanlık dışı çabaları her zaman reddettik.
Diğer yandan, müşfik, naif, müfit davranışlarıyla çocuklarımıza rol model olan, geleceğimizi yoğuran unutamadığımız öğretmenlerimizin genel yekûn oluşturduğunu biliyoruz. Onlar, bizim ilim ve irfan göğümüzde parlayan yıldızlar; genç dimağlara yol gösterecek engin ufuklar gibidir” dedi.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ İTİBAR EROZYONU YAŞIYOR
Öğretmenlerin yıllarca birbiri üzerine eklenmiş pek çok sorunu olduğuna dikkat çeken Eğitim Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Çelik, bunlardan en önemlisinin öğretmenlik mesleğinin maruz kaldığı itibar erozyonu olduğunu ifade etti. Çelik; “Öğretmenlerin, on yıllar boyunca birbiri üzerine eklenmiş pek çok sorunu bulunmaktadır. Öncelikle öğretmenlik mesleği itibar erozyonu yaşamakta ve mesleğin statüsü tartışılmaktadır. Öğretmenlere sunulan maddi imkânların yetersizliği nedeniyle öğretmenlik tercih edilen bir meslek olmaktan giderek çıkmış, öğrencilerin hayallerini süsleyen bir meslek algısından uzaklaşmıştır. Öğretmenlerin maddi manevi sorunlarının çözülmesi ve öğretmenliğin yeniden cazip, öncelikle tercih edilen bir meslek haline getirilmesi gerekmektedir. Şartların iyileştirilmesi, öğretmenin motivasyonunu artıracak ve doğal olarak toplam verimliliğine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

ÖĞRETMEN EĞİTİM AKTÖRÜ DEĞİL FİGÜRAN HALİNE GELMİŞTİR
Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu bazı düzenlemeler ile öğretmenlerin eğitim sisteminin baş aktörü olmaktan çıkarak bu sistemin figüranı haline geldiğinin altını çizen Eğitim Bir-Sen Sinop Şubesi Başkanı Ramazan Çelik, gerekli düzenlemelerin yeniden yapılarak mesleğe gereken değerin verilmesini istediklerini belirtti. Çelik; “Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu bazı düzenlemeler, aldığı tavır ve tutumlar öğretmeni eğitimin aktörü olmaktan uzaklaştırmış, figüranı hâline getirmiştir. Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına ve toplumsal saygınlığını yitirmesine ek olarak öğretmenler mesleklerini icra ederken çeşitli saldırılarla şiddet olaylarına maruz kalmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, çalışanlarının sorunlarını sahiplenmeli ve çözümüne ilişkin çaba göstermelidir.

Eğitim-Bir-Sen olarak, bu vesileyle, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının yeniden hayata geçirilmesi, erkek kamu görevlilerine dayatılan kılık-kıyafet zorunluluğu, öğretmenlerin kariyer basamaklarına ilişkin yaşadıkları belirsizlik, ek ders esaslarındaki adaletsizlikler, öğretmen açığı, atama ve yer değiştirme süreçlerinde yaşanan problemler, yönetici görevlendirme süreçlerinde mahkeme kararlarının doğurduğu sorunlar, öğretmene şiddet gibi, çözüme kavuşturulması gereken sorunların bir an evvel aşılmasını ümit ediyor; öğretmenlerin gönülden katılacakları, kökü derinlerde bir Öğretmenler Günü özlemiyle, tüm öğretmenlerimizin emeklerinin değerinin anlaşıldığı, mesleğin itibarının ön plana çıktığı, sorunlarının çözüldüğü günlere erişmeyi diliyoruz” dedi. 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.