KUZKA ziyaretlerini tamamlandı

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından 10-17 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’yı kapsayan çalışma ziyareti başarıyla tamamlandı.

KUZKA ziyaretlerini tamamlandı
Ali YILMAZ
Ali YILMAZ
21 Haziran 2015 Pazar 14:24Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından 10-17 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’yı kapsayan çalışma ziyareti başarıyla tamamlandı.
  
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Çankırı Valisi Vahdettin Özcan başkanlık ettiği heyette, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Kastamonu Valisi Şehmus Günaydın, Yönetim Kurulu Üyeleri Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, Kastamonu İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Kayıkçı, Çankırı İl Genel Meclisi Başkanı Ruhi Şeker, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Arslan, Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayrettin Çelikten, Kalkınma Kurulu Başkanı ve Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, Çankırı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Hasan Yıldız ve ilgili Ajans personeli yer aldı.
  
KUZKA heyeti Amerika Birleşik Devletleri’nin Illinois eyaletinde ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Şikago Başkonsolosu Ramis Şen’e bir nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Başkonsolos Şen, heyete genelde ABD ve özelde Şikago kentini de içine alan Illinois eyaletleri profili, iş ortamı ve ikili ekonomik ilişkiler hakkında bilgiler verdi. Ziyarette ayrıca Ticaret Müşavirliği Uzman personeli tarafından Bölge iş ortamını tanıtan bir sunum yapıldı. 

Resmi görüşmelerine Şikago Ticaret Odası (CHICAGOLAND) ile devam eden heyet, oda yöneticilerinden Şikago’daki iş imkânları ile ilgili bilgiler alırken, TR82 Bölgesi yatırım ortamı hakkında da oda yetkililerini bilgilendirdi. Toplantıda işbirliği yapılabilecek alanlarla ilgili görüş alışverişinde bulunulurken; ortak çalışmalar yapma konusunda bir yol haritası çizildi. 

ABD’deki resmi görüşmelerini tamamlayan KUZKA heyeti Kanada’da temaslarına bu ülkede devam etti. Heyet Toronto’da ilk olarak T.C. Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney’e nezaket ziyareti gerçekleştirdi. Başkonsolos Güney tarafından Kanada, Ontario Eyaleti ve Toronto kenti profili, iş ve yatırım ortamı hakkında heyet bilgilendirilirken, Ticaret Ateşesi Mehmet Tan tarafından ise Kanada ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi ve yatırımcıların ülkemize bakışına ilişkin bilgiler sunuldu.  
KUZKA heyeti Toronto’daki resmi ziyaretleri kapsamında daha sonra sırasıyla Ryerson Üniversitesi Teknoloji Kuluçka Merkezi Digital Media Zone (DMZ), SNC-LAVALIN CANDU Nükleer Enerji şirketi ve Ontario Ticaret Odası’na ziyaretlerde bulundu.

Kanada’nın en büyük teknolojik girişim kulukça merkezi özelliğindeki DMZ ziyaretinde Başkan Yardımcısı Dr. Mohamed LACHEMI tarafından karşılanan heyete, kuluçka merkezi yapısı ve çalışmaları hakkında sunum yapıldı. Kuluçka merkezi ile başarıya ulaşan iki şirketin yöneticileri ise firmalarını ve faaliyetlerini tanıttı.      
Candu kompleksine yapılan ziyaret sırasında nükleer enerji ve nükleer Santraller ile ilgili yeni trendler ve nükleer sanayinde ulaşılan son teknolojik gelişmeler hakkında heyete geniş bir bilgilendirme yapıldı.

Heyet, çalışma ziyaretinin son gününde ise 180 ticaret odasını şemsiyesi altında bulunduran ve Kanada toplam ticaret hacminin %20’sini gerçekleştiren Ontario Eyalet Ticaret Odası’nı ziyaret etti. Ticaret Odası Başkanı Allan O’DETTE tarafından ağırlanan heyete, Ontario eyaleti ekonomik yapısı, Türkiye ile ikili ilişkiler ve beklentiler konusunda bilgi verilirken, genelde ülkemiz ve özelde TR82 Bölgesi illeri ile sahip olunan iş hacminin artırılmasına yönelik somut adımlar atılması hususunda görüş birliğine varıldı.  Yurtdışı çalışma ziyaretini tamamlayan heyet 18 Haziran 2014 Perşembe günü Türkiye’ye döndü. 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.