Kaza olmadan tedbir alalım, kurallara uyalım

Sinop İl Emniyet Müdürlüğü tarafından trafik kazaları ile ilgili bir bilgilendirme yayımlandı. Dünyada ve ülkemizde trafik kazalarının önemli bir kısmını motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet kazalarının oluşturduğu aktarılan bilgilendirmede, kazaların önlenmesi veya kazalarda hasarın en aza indirilebilmesi için trafik kurallarına uyulması ve gerekli ekipmanların kullanılması uyarısında bulunuldu.  ​

Kaza olmadan tedbir alalım, kurallara uyalım

Sinop İl Emniyet Müdürlüğü, ülkemiz ve ilimiz genelinde meydana gelen kazalar ile ilgili bir bilgilendirme notu yayımladı. Dünyada ve ülkemizde meydana gelen kazalarının yüzde 49’unun yayalar ile bisiklet ve motosiklet sürücülerinin karıştığı kazaların oluşturduğunun aktarıldığı bilgilendirmede, çoğu ölümle sonuçlanan bu kazalarda, hayatı sonlananların büyük kısmının trafik kurallarına uymadıkları ve gerekli ekipmanları kullanmadıkları belirtildi.  
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Ülkemizde her yıl binlerce trafik kazası meydana gelmekte, kazalarda vatandaşlarımız hayatını kaybetmekte ve yaralanmaktadır.

Dünyada ve ülkemizde trafik kazalarının önemli bir kısmına da motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet kazaları oluşturmaktadır. Dünya sağlık Örgütünün 2015 yılı Yol Güvenliği raporunda dünyada ölümlü trafik kazalarının yüzde 49’unu yayalar ile bisiklet ve motosiklet sürücülerinin karıştığı kazaların oluşturduğu, motosiklet kazalarında ölümlerin büyük bir bölümünün kafaya alınan darbeler sonucunda gerçekleştiği belirtilmektedir.

SİNOP’TA MEYDANA GELEN 164 KAZANIN 68’İNİ MOTORSİKLET KAZALARI OLUŞTURDU
Nitekim ilimizde 2017 yılında ve 2018 yılı içerisinde meydana gelen 164 kazanın 68’ini motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet kazaları oluşturmaktadır. Sürücü veya beraberinde seyahat ettiği kişi dış etkenlerle birebir karşı karşıya kalma durumundadır. Bu durumda da en küçük bir hata yada dikkatsizlik çok kötü sonuçları da beraberinde getirebilmektedir. Vatandaşlarımızın motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisiklet kullanımında güvenlik kurallarına riayet etmeleri kazalarda yaralanma riskinin en asgari seviyeye indirilmesi açısında hayati öneme sahiptir.

Sürücülerimizin, beraberinde seyahat ettiği kişinin başta kask olmak üzere gerekli ekipmanla trafiğe çıkmaları gerekir. Kask kullanımı muhtemel bir küçük kazada bile büyük yaralanmaların önünü geçer. Ölüm ve ciddi yaralanmaların en önemli nedenlerinden biri kafa yaralanmalarıdır. Çünkü kask kullanılmaması durumunda kafatasının kırılması, yüz veya çene yaralanmaları kazalarda olması muhtemel durumlardandır. 
Koruyucu başlıklar sert dış yapılarıyla darbeleri emer ve dağıtır, ciddi kafa yaralanmalarını önler, nesnelerin doğrudan kafayla temasını engeller ve yaralanma riskinin de en aza indirilmesinde etkili olur. 
Bununla birlikte koruma başlıklarının etkili olması için belirli standartlara göre üretilmiş olması gereklidir. Trafikte sürücünün güvenliğini sağlayan ve ölüm riskini en az indiren koruma başlığı, gözlük gibi koruyucu ekipmanlar mutlaka kullanılmalıdır.

UYGUNSUZ EKİPMAN KULLANIMI GÜVENLİĞİNİZİ SAĞLAMAZ
Vatandaşlarımızın sadece cezai müeyyideden kurtulmak için belirli standartlara göre üretilmemiş ekipmanları kullanması olası kazalarda can güvenliğinin sağlanmasına hiçbir katkısı olmayacaktır. 
Aynı zamanda havaların sıcak olmasını ya da trafikte kısa süreli işi olduğu gibi nedenler bahane edilerek kask kullanılmaması kabul edilebilir sebepler değildir. Çünkü kazanın her an olması muhtemeldir. Bu yüzden mutlaka kask ve benzeri güvenlik ekipmanları kullanılmalıdır. 

İlimizde de trafik kazalarının en aza indirilmesi için Sinop Emniyet Müdürlüğü olarak, denetim ve kontrollerimiz aralıksız olarak sürdürülmekte, trafik güvenliğinin sağlanması için gerekli bilgilendirmeler ve ikazlar yapılmaktadır. 
Karayolları Taşıma Kanununun ilgili maddesine göre, koruma başlığı bulundurulması ve kullanılması zorunludur. Yapılan denetim ve kontrollerde koruma başlığı bulundurmayan ya da kullanmayan, kendi güvenliği ve trafik güvenliğini tehlikeye düşüren, kural ihlali yapan, alkollü olarak trafiğe çıkan, eksik donanım ya da bozuk donanımla seyahat edenler hakkında yasal işlem tatbik edilmektedir.

Unutmayalım ki alacağımız tedbirler ve kurallara riayet etmemiz kazaların en aza indirilmesine katkı sağlayacağı gibi meydana gelebilecek kazalarda ölüm ve yaralanma olaylarının büyük ölçüde önüne geçecektir.

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.