Karadeniz Bölge Baro Başkanları toplantısı düzenlendi

Karadeniz Bölge Baro Başkanları 12. Toplantısı, Samsun Barosu ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Sinop Barosu Başkanı Avukat Hicran Kandemir’inde aralarında bulunduğu 18 ilin baro başkanı katıldı.

Karadeniz Bölge Baro Başkanları toplantısı düzenlendi
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
05 Aralık 2017 Salı 12:59

Karadeniz Bölge Baro Başkanları 12. Toplantısı’na, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, TBB Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu Üyeleri ve Sinop Barosu Başkanı Avukat Hicran Kandemir ile birlikte Amasya, Artvin, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane-Bayburt, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Tokat, Trabzon ve Zonguldak Baro Başkanlıklarının temsilcileri katıldı. 

Toplantıda mesleki sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. 

OHAL VE KHK’LAR ADİL YARGILANMA İLKESİNİ ZEDELEMEKTEDİR

Oldukça yoğun bir gündemle geçen toplantı açıklanan sonuç bildirgesi ile sona erdi. 15 Temmuz sonrasında gelinen süreçte çıkarılan OHAL uygulamaları ve KHK’larla sürdürülen yönetim biçimi ve liyakat ilkesinin terkinin yargılamalarda adil yargılanma ilkesini zedelediğine değinilen bildirgede şu ifadelere yer verildi; “Demokratik sistemlerin gücünü hukuk devletinden aldığı, hukuk devletinin ana prensibinin ise adil yargılanma hakkı olduğu bir gerçektir. Etkin, bağımsız, tarafsız bir yargının olmazsa olmazı etkin savunmadır. Dönem itibariyle savunmanın önünde önemli engeller olup, baskılanmış savunma modeli yaratılmak istendiği bir gerçektir. 15 Temmuz sonrasında gelinen bu süreçte çıkarılan OHAL uygulamaları ve KHK’larla sürdürülen yönetim biçimi ve liyakat ilkesinin terki yargılamalarda maalesef adil yargılanma ilkesini zedelemektedir. Dönem itibariyle adil yargılamanın olmazsa olmaz ilkelerinden kanunilik ilkesi, masumiyet karinesi gibi ilkelerden vazgeçilmiştir. Sorun şu ki adil yargılanma ilkesinin zedelenmesi ancak gerçek suçluların aklanmasına neden olacak, bu durum sadece ülkemizin ve milletimizin bekasını tehdit eden terör örgütlerinin işine yarayacaktır.”

CMK ÜCRET TARİFESİ, MAHKEMELERDEKİ ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARTILMALIDIR
Barolar olarak uzun zamandır bireylerin adalete erişimini kolaylaştırmak, adil yargılanmanın her bireyin ulaşacağı bir hak olmasını sağlamak amacıyla CMK Komisyonlarımız eliyle hizmet vermekteyiz. Bu süreçte günlerce soruşturmalarda kalınmakta, aylarca da tutukluluk incelemeleri takip edilmekte buna rağmen insan onuru ile bağdaşmayacak düzeyde ücret ödenmektedir. Bu haliyle, ağır sorumluluk gerektiren bu hizmetin sürdürülmesi hak dengesini avukatlar aleyhine bozmuştur. Bu dönemde özellikle FETO dosyaları nedeni ile soruşturmaların sık ve yoğun olması avukatlar açısından CMK hizmeti yükünün ve sorumluluğunu daha da arttırmıştır. CMK Ücret tarifesinde soruşturmanın kolluk kısmı ve Sulh Ceza Hakimliğinde olan hizmetlerin ayrı ücretlendirilmesine rağmen, bir bütün kabul edilerek tarifede belirlenen Sulh Ceza Hakimliği sorgu ücretinin soruşturma ücreti içinde değerlendirilerek yok sayılmasına neden olan tek ücret uygulamasından vazgeçilmelidir. CMK Ücret tarifesi mutlak surette mahkemelerdeki asgari ücret seviyesine çıkartılmalıdır.”

 AVUKATLARIN HAKLARI GÖZARDI EDİLİYOR
Toplumun hemen hemen her kesiminin şiddet sarmalından nasibini aldığı bu dönemde avukatların da fiziki ve psikolojik şiddete maruz kaldıklarını üzülerek görmekteyiz. Ülkemizde düzenli ve sürekli şekilde artış eğilimini gösteren şiddetin sebeplerini tespit ve ortadan kaldırılmasına yönelik etkin çalışmalar yürütülmeli, aynı zamanda avukatlara yönelen şiddetin sosyolojik, psikolojik, ekonomik boyutlarının incelenmek suretiyle kaynağına inilerek, gerekli tedbirler ivedilikle alınmalıdır.
 
Adalet Bakanlığı haklı haksız hemen her şikayette avukat hakkında soruşturma izni vererek avukatın yargılanması ile ilgili süreci başlatıyor olmasına rağmen aynı hassasiyet ve hızın avukatlara karşı eylemde bulunan şüpheli ve sanıklara karşı gösterilmediğine de üzüntü ile tespit etmiş bulunuyoruz. Bu anlamda avukatlar ile ilgili soruşturmalarda çok daha hassas davranılmasını talep etmekteyiz.
 
Avukatlık Yasasının toplumdaki sorunları çözmeye yönelik vatandaşlarımız yararına alternatif çözüm yolu sunan Avukatlık Kanunu 35/A maddesinin etkin bir şekilde uygulanmasına hız ve etkinlik kazandırılmalıdır. Bu yolun adaletin hızlı ve etkin kullanımında diğer ihtiyari alternatif çözüm yollarından daha hızlı daha ekonomik ve etkin olduğu da bilinmelidir.
Barolar olarak kamuoyu ile paylaşmayı görev bilmekteyiz.
 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.