Eğitim-İş’ten, Milli Eğitim’e Siyah Çelenk

Eğitim ve Bilim İşgörenleri (Eğitim-İş) Sendikası Sinop Şubesi tarafından Milli Eğitim Bakanlığının, öğretmen performans değerlendirme yönetmeliğine  karşı basın açıklaması yapan sendika üyeleri Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bırakarak yönetmeliği protesto etti.

Eğitim-İş’ten, Milli Eğitim’e Siyah Çelenk
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
11 Nisan 2018 Çarşamba 19:30

Eğitim İş Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığının, öğretmen performans değerlendirme yönetmeliğine karşı olduklarını belirterek Türkiye genelinde 81 ilde basın açıklaması gerçekleştirerek Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bıraktı.

Eğitim-İş Sendikası Sinop Şubesi tarafından Uğur Mumcu Meydanında gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Eğitim-İş Sendikası Sinop Şube Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu; “Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına karşı durmak için bugün buradayız” dedi. 

BİR EĞİTİMCİNİN PERFORMANSINI, O ALANIN UZMANI OLMAYAN KİŞİLERİN NOTLARIYLA ÖLÇMEYE ÇALIŞMANIN BİLİMSEL VE AKADEMİK HİÇBİR GERÇEKLİĞİ YOKTUR
Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenler için hazırlanan performans sistemi ile ülkenin geleceği olan yavruları eğiten, şekillendiren, yarınların mimarı olan öğretmenleri baskı altına almayı amaçladığını belirten Şahbenderoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri görülmeyen bu sistemde, eğitimcilerin uzmanlık kariyerleri uzman olmayanlar tarafından değerlendirilmek istenmektedir. Bu uygulamayla; öğretmen ve öğrencisi arasına, birbirlerinin notlarına karşılıklı ihtiyaç duymaktan ötürü, bir çıkar ilişkisi oluşturulmaya çalışılmaktadır. Öğretmenlerin birbirine not verecek olması da, kişisel husumetlerin ya da görüş ayrılıklarının bir şekilde kariyerlere yansımasına yol açacak, okullarda çalışma barışını bozacaktır. Bildiğiniz üzere yanlış eğitim politikaları ve yöneticilerin hadsiz söylemleriyle son yıllarda öğretmenlik mesleğinin itibarı zedelenmiş, eğitimcilerin maruz kaldığı adli ve idari saldırılar sosyal medyayı ve gazetelerin 3. sayfalarını kaplar hale gelmiştir. Bu sistemle birlikte, öğretmenlik meslek onuru, tamamen ayaklar altına alınmaya çalışılmaktadır. Her şeyden önce; bir eğitimcinin performansını, o alanın uzmanı olmayan kişilerin notlarıyla ölçmeye çalışmanın bilimsel ve akademik hiçbir gerçekliği yoktur” . 

TÜRKİYE’DE EĞİTİMDE YAŞANAN SORUNLARIN NEDENİ ÖĞRETMENLERİN PERFORMANSLARI DEĞİLDİR
MEB tarafından 2016 yılında devreye sokulan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptığımız, performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir diyen Şahbenderoğlu; “Her konuda olduğu gibi MEB, bu önemli aşamada da eğitimin paydaşları olan bizlere fikir sormaya lütfetmemiş ve hatta itirazlarımıza kulak kapatmıştır. Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansları değildir. Öğretmen eğitimin temelidir ancak öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının ulusal olması, siyasi değil milli hedeflerin ön plana çıkarılmasıdır. Eğitimin cevheri olan öğretmenlere kıymet vermeyen bir anlayışın, başarılı ve çağdaş bir eğitim sistemi getirme ihtimali yoktur. Performans sistemi kaldırılıncaya kadar devam ettireceğimiz eylemlerimize, bu haklı, meşru ve demokratik başkaldırımıza, sendikalı-sendikasız tüm öğretmenlerimizi destek vermeye çağırıyoruz. Eğitim sisteminin veriminden memnun olmayan MEB, eğitimcilerden önce dönüp kendi performansına bakmalıdır” diye konuştu.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİN İTİBARSIZLAŞTIRILMASINA ASLA GEÇİT VERMEYECEĞİZ 
Ülkede, eğitimin gericileştirildiği, piyasacılaştırıldığı, başarı oranının giderek düştüğü müfredat ve sınav sistemlerinin yapboza döndüğünü vurgulayan Şahbenderoğlu; “Ülkemiz dünya eğitim kalitesi standartlarına kıyasla sürekli geriye gidiyor. Ve bizim böylesi bir Milli Eğitim Bakanlığı’na vereceğimiz performans notu sıfırdır. Bugün buraya koyacağımız siyah çelenk, bu sıfırın vurgusu ve MEB’in karanlık yüzüdür. Bu çelenk, mesleğimizin onurumuz olduğunun ve onurumuzu da asla çiğnetmeyeceğimizin göstergesidir. Bu çelenk, müfredattan da çıkarsalar, ulusal bayramların törenlerinden de silseler, hatıralardan koparmaya da çalışsalar Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ışığında laik, bilimsel, çağdaş, parasız eğitim için mücadele edecek eğitim neferlerinin her zaman olacağının, Eğitim-İş’in dimdik duracağının ilanıdır. Bu çelenk, öğretmen hareketinin efsanevi lideri Fakir Baykurt’un, ilke edindiğimiz o sözüdür: “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz, öğretmen ders verir” Bir kez daha haykırıyoruz ki, Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına Eğitim-İş asla geçit vermeyecektir” diye konuştu. 

Basın açıklamasının ardından Eğitim-İş Sendikası temsilcileri İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne siyah çelenk bıraktı.                           


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş - 10 ay önce
Allah sizden razı olsun, millet sizin değerinizi olay başına gelince anlayacak.