banner718

banner600

banner534

Dünyanın ilk düşünce koçu Sinoplularla buluştu

Dünyanın ilk "Düşünce Koçu" ve NLP Uzmanı Münir Arıkan; "Okul ilim verir o kadar, ama irfan vermez. Bilgi verir, bilgelik vermez. Yükseltir birazcık, ama yüceltemez. Ama asalet ailede başlar" dedi. 

GÜNCEL 20.12.2016, 19:00 22.12.2016, 22:25
3646
Dünyanın ilk düşünce koçu Sinoplularla buluştu

Dünyanın ilk "Düşünce Koçu", Türkiye’nin ise ilk "Aile Koçu" olan ünlü yazar ve kişisel gelişim uzmanı Münir Arıkan Sinoplulara, "Aile İçi Etkili İletişim" konulu seminer verdi. 

Ensar Vakfı Sinop Şubesi öncülüğünde İlim Yayma Cemiyeti Sinop Şubesi, TÜGVA ve SİMDER ortaklığında Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleştirilen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Alaaddin Camisi Uzman İmam Hatibi Abdullah Ergin tarafından Kur'an-ı Kerin tilaveti ardından Ensar Vakfı Sinop Şubesi Başkanı Muhammet Başoğlu açılış konuşması yaptı. 

Ardından 'Aile İçi İletişim' konulu sunumunu yapan NLP Uzmanı Münir Arıkan, aile büyüklerinin çocuklara ve bireylerin birbirlerine davranış şekillerinin nasıl olması gerektiğine dair esprili üslubuyla örnekler verdi. Kimi zaman güldüren, güldürürken de düşündüren Münir Arıkan, verdiği bazı yaşanmış örneklerle de duygulandırdı. Arıkan sık sık Peygamberimiz Hz. Muhammed S.A.V. ‘in aile hayatını örnek göstererek aile içerisinde oluşan iletişim kopukluğuna dikkat çekti.  

EY OĞUL BENİM DÜNYAYA GELİŞ SEBEBİM SENSİN
Konuşmasında hayırlı evlatlar yetiştirmenin önemini anlatan Arıkan, Sultan Velid’in kabrinin girişinde babası Hazreti Mevlana’nın, ‘Ey oğul benim dünyaya gelme sebebim senin de dünyaya gelme sebebindir.’ öğüdünün yazılı olduğunu hatırlattı. Arıkan sözlerini şöyle sürdürdü; “Hayırlı ve göz aydını evlatlar yetiştirmek, peygamber vasiyetidir. Hayırlı evlat yetiştirmek cennete kapı aralamaktır. Bunu yapamazsak 'yuh' olur bize. İyi bir nesil yetiştireceğiz ve o nesil ülkeyi kurtaracak. Okul ilim verir, o kadar, ama irfan vermez. Bilgi verir, bilgelik vermez. Yükseltir birazcık, ama yüceltemez. Ama asalet çok önemli. Başarı ailede başlar. Sağlık ailede, mutluluk ailede, huzur ailede. Biz büyük uygarlığımıza baktığımız zaman, ailede çile görmeyiz. Ailede sağlık vardır. Çünkü anneler koruyucu hekimdir, ailenin doktorudur"

BOŞANMALAR ARTIYOR
Günümüzde boşanmaların artığını, yuvaların dağıldığını hatırlatan Arıkan, Aile içi iletişim ve muhabbetin özellikle televizyonla birlikte neredeyse yok olduğuna dikkat çekti. Münir Arıkan, "Önemsediğiniz şeyleri değiştirmeden kaderiniz değişmez. Geçen sene 272 bin boşanma var. Çocuğunuza bu güne kadar evlilikle alakalı bir eğitim aldırdınız mı? Ölmüşüz haberimiz yok. Evlendiğiniz zaman eşinize, evlenip gelin gönderdiğiniz kızınıza damadınızın nasıl davranmasını istiyorsanız öyle davranın, bu ülke huzur içerisinde olur, cennete de döner. Reçete bu kadar basittir. Huzurunuz yoksa, sebebi yaptığınız adaletsizliktir. Allah'ın aldığı ilk intikam huzurunuza dokunmaktır. Terazinin topuzu şaştığı anda huzurunuz bozulur" dedi. 

İLETİŞİMDE SUNUM ÖNEMLİ
Marka değeri, sunum ve süslemenin önemine değinen Münir Arıkan, "Ne olursunuz, Japon karpuzcuları olun. Sıra dışı olun. Sabahleyin çocuğunuzu öperek uyandırma şeklinizi, namaza çağırma şeklinizi, kahvaltıyı hazırlama şeklinizi, gelen misafiri karşılama şeklinizi canlandırın, renklendirin, süsleyin. Peygamberinizin 'İki günü eşit geçen ziyandadır' hadisi şerifi Japonların devlet felsefesi olmuş. Buna 'Kayzen' demişler, yani, 'sürekli iyileştirme'. Bir adım ileri, bir basamak yukarı. Yani ben her yıl Japonların bir yenilik yapacağını biliyorum. Mevlana Hazretleri derki; 'Her arayan bulamaz ama, hep bulanlar arayanlardan çıkar'. Allah bizi arayışta eylesin. Hep arayışta olalım. Huzuru, mutluluğu, cenneti, Allah'ı, peygamberi, hak dostlarını, güzelliklerini hep arayışta olalım. Bir Fransız atasözü derki; 'Uzun zaman bıkmadan ararsan, bir gün aramadan bulursun'. Onun için onları dünyada tanımayan yok. Onun için dünyada en fazla çalışkan nadir, farklı bir ülkenin torunları ve çocukları" diye konuştu. 

İŞTE ÖLDÜĞÜNÜZ GÜN O GÜNDÜR
Kişinin asıl ölümünün, onu hayırla yad edecek en son kişinin ölümü ile olduğunu belirten NLP Uzmanı Münir Arıkan sözlerini şöyle tamamladı; "Öldüğünüz gün, imamın sizi gömeceği zaman değildir. Öldüğünüz gün adınızı yad edecek son kişinin öldüğü gündür. Adınız anıldığında sizin için ellerini açıp bir fatiha okuyan, 'iyi bir insandı' diye sizi minnetle yad eden son kişi gündür. Alemlerin Rabbi olan Allah, evreni en güzel şekilde yaratmıştır. Güzel iş yapmamak o güzelliğe hakarettir. Hayatınızın, geleceğinizin, ailenizin, şu güzel ülkemizin, cennet vatanımızın ve akıbetinizin ebedi saadete dönüşmesini diliyorum" 

Büyük ilgiyle izlenen programa, AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, AK Parti Sinop İl Başkanı Ali Çöpçü, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat Türkkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kenan Göz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Kazım Açıkbaş, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İl Müdürü Menderes Dümen, programı düzenleyen STK'ların temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (9)
hoca 5 yıl önce
Boşuna zamani ni harcamiş...sinopta 700 yil öncesine gidip ailesiyle o şekilde iletişim kuracak kimse yok...sinoplular bilime...aydinliga ve M.KEMAL ATATÜRK e inanirlar....sinopta algı operasyonlariniz tutmaz....sağ %30....sol%70....ispati iki dönemdir artan bir oy orani ile merkez belediye chp nin....ha bundan sonrasini iddia etmiyorum....ayak oyunlari başladi....
Bilal Özcan 5 yıl önce
Hoca olacak ey okur.
Sinop'ta 1000 sen öncesine gidersen Türkün medresesini camisini türbesini görürsün. Sen kimse ile iletişim kuramayabilir tersanede rakı-balık olan hayatına devam edebilirsin.
Atamız hepimizin atası sadece senin ve senin gibilerin değil.
Nasıl müslüman ve Türk olmakta bir takım kilşilerin tekelinde olmadıgı gibi.
Sinop değişecek yaz bunu kenara sizin gibi bu kafanın insanları yarın parmakla gösterilecek. Her insan bu dünyada ölümlü. Fakat şu ana kadar yüzde 70 dediğin kişiler Sinop'un kültür ve sanat adına ne bırakıyor.
Bak hoca!!! Sinop'taki üniversite ögrencileri değiştirecek sizi.
Eskiden bunlarda yoktu meydan size kalmıştı.
Şimdi artık öyle bir dünya olmayacak.
Sinop değişecek
Sen ve senin gibilerin şu sinoptaki insanlara faydanız olsun bizde alkışlayalım.
Unutma ey hoca
'Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri'
Biraz ögretmen evinin lokalinden çıkta Sinop'ta neler oluyor gör bak hele.
Oradaki emekli ögretmenler ile Sinop kurtulmaz.
hoca 5 yıl önce
Bütün yorumlara eyvAllah...ayrica alkol kullanmam...beş vakit namazimi kilarim....yazmak zorunda biraktiniz...bir tek sorum var....bu programi gerceklestirenlerin isimlerini neden akp zamaninda duymaya başladik bu bir. . .ikincisi dunyanin ilk düşünce kocu olan biri icin boyle programlar yapan bu tür kurumlar dünyanin lider olarak kabul ettigi M.KEMAL ATATURK icin nedrn bir program yapmazlar acaba.. lütfen cevap....saygilar... ayrica zam oldugunde zulüm oldugunda asgari ücret eylemlerinde cinsel istismar eylerinde sinopta bu üniversite ogrencilerini nedense goremiyoruz . ..
Bilal Özcan 5 yıl önce
Hoca biz seni biliyok ama söylemiyok bak.
Bak şimdi efendi.
Bunlar AK parti ile değil ihtiyaçtan ortaya çıktı.
Sende senin gibi düşünenler ile bir araya gel sende ''konferanslar düzenle emek harca ter dök ortaya eserler çıkar. Hep eleştirmek hep muhalefet.'' Yeter ya. Kime ayar veriyon sen yahu. İş yap iş
Hoca hoca !!!
İcraat yap eylem yap. Namazda yanımda saf tutuyorsun ama hadi gel dediğimizde
'Şurada bir hayır işi var gidip yapalım
şurada bir ögrenci var gidip ihtiyacı var mı soralım dediğimizde bakıyorum hep arazisin.
Laf değil icraat istiyoruz.
Sende kur bir Sivil toplum örgütü yap konferansını yap projeni bizde destekleyelim. Sinop'a hizmet laf ile olmaz. Hele gazetelerin yorumlarında iş yapan insanlara
-Şu da yok buda yok.
-Bu hiç yok
-Niye yapmamışlar
Emek harcayan insanlara ayıp oluyor. Bunu düzenleyenler de Vatan haini mi yahu.
İllaki senin dünya görüşüne göre bir iş mi yapacaklar. Adı üstünde bunlar Sivil toplum Örgütü.
tatar ramazan 5 yıl önce
hoca herşeye muhalefetsin her konuyu görüşü siyasete çekiyorsun sen neyin peşindesin adam dünyanın ilk düşünce koçu saygı duyman lazım
Bir Türk dünyanın ilk düşünce koçu olmuş ne güzel birşey şu zihniyeti değiştir yoksa çok tepki alırsın
Alican Durmaz 5 yıl önce
Sinop'ta şimdiye kadar yapılmayanı yapan hemşehrimiz Muhammed Hocayı tebrik ederim. Hala öğretmen evinde oturup ahkam kesen hocalarada kapak olur bu iş. Adam üretiyor siz ise eleştirip durun bakalım. Sinop değişecek siz isteseniz de istemeseniz de bu programlar devam edecek.
Hodri meydan sizden arkadaşlarınız ile rakı balık masalarından kalkıp bu şehir için ne yapabiliriz derseniz ayakta alkışlanırsınız.
Bu kafa ile yok olmaya mahkumsunuz siz mutlu olmaya devam edin.
Biz mutlu değiliz derdimiz var
insanların siz görmeseniz de sorunları var
onlara çözüm bulmaya devam edeceğiz.
Geliyoruz hissedin bunu .........
hoca...alican durmaz 5 yıl önce
Aman aman siz bizi alkişlamayin....sizin alkişladiklariniz bir gecede 300 insanimizi şehit etti.....bilim...kitap...sorgulama...muhakeme....biraz lütfen.....
Badiriye yaşar 5 yıl önce
MAŞALLAHH SEMİNERLERİNİZ DEVAM BULUR İNŞALLAH ORDU İLİNEDE SEMİNER VERİRSENİZ İHYA OLURUZ ÖZELLİKLE AKKUŞ KÜTÜK EVLİLİĞİ BAĞIMIZ VAR SİNOPA MAHKUM KALMAYIN İNŞALLAH
Tahir 5 yıl önce
Program saygı duruşu ve İstiklal marsilya başladı. Bir kaç kişi tahrik eleştirdiler duzenleyenlerı.Bilgin olmadan fikrin olmasın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner715
banner681
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 04:44
Güneş 06:12
Öğle 12:40
İkindi 16:10
Akşam 18:57
Yatsı 20:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 5 13
2. Trabzonspor 5 13
3. Karagümrük 5 10
4. Fenerbahçe 4 10
5. Konyaspor 4 10
6. Altay 5 9
7. Galatasaray 4 8
8. Hatayspor 4 7
9. Kayserispor 4 7
10. Malatyaspor 5 6
11. Alanyaspor 4 6
12. Göztepe 5 5
13. Gaziantep FK 5 5
14. Kasımpaşa 5 5
15. Adana Demirspor 5 5
16. Antalyaspor 5 4
17. Sivasspor 5 3
18. Rizespor 5 1
19. Başakşehir 4 0
20. Giresunspor 4 0
Takımlar O P
1. Ümraniye 5 15
2. Eyüpspor 6 12
3. Erzurumspor 6 12
4. Ankaragücü 5 11
5. Tuzlaspor 4 10
6. Bandırmaspor 6 9
7. Manisa FK 6 9
8. Kocaelispor 5 7
9. Boluspor 4 6
10. Samsunspor 4 6
11. Denizlispor 5 6
12. Menemenspor 5 6
13. Adanaspor 5 5
14. Bursaspor 5 4
15. Ankara Keçiörengücü 5 4
16. Altınordu 5 4
17. Gençlerbirliği 5 4
18. İstanbulspor 4 3
19. Balıkesirspor 4 3
Takımlar O P
1. Liverpool 5 13
2. Man City 5 10
3. M. United 4 10
4. Chelsea 4 10
5. Everton 5 10
6. Brighton 4 9
7. Tottenham 4 9
8. West Ham 4 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 4 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 5 11
2. Real Madrid 4 10
3. Valencia 4 10
4. Athletic Bilbao 5 9
5. Real Sociedad 4 9
6. Osasuna 5 8
7. Sevilla 3 7
8. Rayo Vallecano 5 7
9. Barcelona 3 7
10. Mallorca 4 7
11. Elche 5 6
12. Real Betis 4 5
13. Cádiz 5 5
14. Levante 5 4
15. Villarreal 3 3
16. Espanyol 4 2
17. Granada 4 2
18. Celta de Vigo 5 1
19. Getafe 5 0
20. Deportivo Alaves 4 0
banner637