banner600

banner534

Diyojen heykelinin kaldırılmasını istediler

Öz Sinoplular Platformu ve Erbakan Vakfı Sinop Temsilciliği, düzenlediği ortak basın açıklaması ile Sinop’ta bulunan Yunanlı Diyojen heykelinin kaldırılmasını istedi. 

GÜNCEL 23.08.2017, 12:37 23.08.2017, 12:48
10793
Diyojen heykelinin kaldırılmasını istediler
banner704

Sinop eski otogar bölgesinde bulunan Diyojen heykeli önünde bir araya gelen Öz Sinoplular Platformu ve Erbakan Vakfı Sinop Temsilciliği üyeleri düzenledikleri basın açıklaması ile Sinop ve Sinoplularla hiçbir ilgisi olmadığını belirttikleri Yunanlı Diyojen heykelinin kaldırılmasını istediler. Burada bir konuşma yapan Öz Sinoplular Platformu Başkanı Gazeteci Mete Çağdaş, sanat ya da heykellere karşı olmadıklarını ancak Yunan heykeli arkasına sığınılarak Sinop’ta Yunan felsefesinin yayılmaya ve yaşatılmaya çalışılmasına karşı olduklarını belirtti. Çağdaş; “Diyojen heykelinin Sinop’un bu meydanından kaldırılmasını istediğimiz için bu basın açıklamasını gerçekleştiriyoruz. Ben Öz Sinoplular Platformu Başkanı olarak şunu söylemek istiyorum. Biz sanata ya da heykellere karşı değiliz. Biz bu heykelin arkasına sığınılarak, heykelin arkasından Yunan ideolojisinin, Yunan felsefesinin Sinop’a yansıtılmaya çalışılmasına, Sinop’a Yunan şehri yaftası yapıştırılması istenilmesine karşıyız” dedi. 

DİYOJEN, SİNİZM FELSEFESİNİN SAVUNUCUSUDUR
Sinop ile hiçbir alakası bulunmayan ve sadece bir yaşındayken Sinop’tan ailesi ile birlikte sürgün edilen Yunanlı Diyojen’in kendi halkı tarafından bile Latincede köpek anlamına gelen “Sinik” adıyla anıldığını hatırlatan Öz Sinoplular Platformu Başkanı Mete Çağdaş, Diyojen’in köpeksi yaşam olan Sinizm’in savunucusu olduğunu söyledi. Çağdaş; “Öncelikle Diyojen kimdir? Bunu tartışmalıyız. Diyojen Sinop’ta doğmuş, babası kalpazan olduğu için o daha bir yaşında iken ailesiyle birlikte Sinop’tan sürgün edilmiş ve Atina’ya gitmişlerdir. Yaşamının sonuna kadar da orada kalmış ve hayatını kaybetmiştir. Yunalılar bile bu adama “Sinik” adını koymuştur. “Sinik” Latince köpek anlamına gelmektedir. Diyojen sinizm felsefesinin savunucusudur. Yani köpeksi yaşamın savunucusudur. Allah’ı, dini, aileyi ve sosyal yaşamdaki bütün gereksinimleri reddeden bir akımın öncüsüdür. Şimdi böyle bir durum söz konusu iken bu kişinin heykelinin getirilip Sinop’un girişine konulmasını Sinoplular olarak bizler kabul etmiyoruz. Bu heykelin buradan kaldırılarak layık olduğu yere götürülmesini istiyoruz. Layık olduğu yer ise Balatlar kilisesi denilen kalıntının olduğu yerdir. Maden o kadar çok istiyorlar. Götürsünler bu heykeli oraya koysunlar” diye konuştu. 

BİZLER YUNANLI DEĞİL, TÜRK OĞLU TÜRK’ÜZ
Açıklamasında bazı TV kanallarında Sinop’tan ve Sinoplulardan Diyojen’in torunları şeklinde bahsedildiğini ifade eden Öz Sinoplular Platformu Başkanı Mete Çağdaş, Sinopluların Yunanlı değil, Türk oğlu Türk olduklarının bilinmesini istedi. Çağdaş; “Ayrıca şunu da söylemek istiyorum. İlimizde çeşitli turizm dernekleri var. Bunlar bizi temsil etmiyorlar. Çünkü Sinop turizmi derneği adı altında gidip Fener Rum Patriğini Sinop’ta ayin yapmaya davet eden bir dernek, Sinop’u temsil edemez. Hiç kimsenin Sinop’a ve Sinoplu’ya, Yunan şehri yaftası yapıştırmaya ne haddi vardır ne de hakkı vardır. Biz bugün burada bir avuç insan olabiliriz. Bugünkü basın açıklamamız yeni alınmış bir karar. Ama gerekirse bir aylık bir çalışma ile burada devasa bir miting yapmasını da biliriz. Yani bu hareket burada kalmayacak. Bu heykel buradan kaldırılıncaya kadar gerekirse imza kampanyası, gerekirse sürekli şekilde yapılacak basın toplantıları ve mitinglerle bu heykelin buradan kaldırılması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ulusal TV’lerden de rica ediyoruz. Bazı kanallarda Sinop’tan bahsedilirken bizden Diyojen’in torunları diye bahsediyorlar. Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Bizler Yunanlı değiliz. Biz, Türk oğlu Türk’üz” dedi. 

SİNOP’U VE SİNOPLUYU TEMSİL EDECEK ÇOK DEĞERLİ ŞAHSİYETLERİMİZ VAR
Düzenlenen programda daha sonra söz alan Erbakan Vakfı Sinop Temsilciliği Başkanı İsmail Teziç de, Sinop’u temsil edecek daha önemli şahsiyetler varken Sinop ile hiçbir ilgisi bulunmayan Yunanlı bir adamın heykelinin şehrin girişinde bulunmasının oldukça yanlış olduğunu söyledi. Teziç; “Memleketimizin zor günlerden geçtiği bir dönemde İlimiz Sinop’ta garip ilginç olaylar gerçekleştirilmek isteniyor. Bu gün burada bulunmamızın asıl sebebi sadece Sinop doğumlu olmasından başka bir özelliği olmayan bizim öz kültürümüzle hiçbir bağı bulunmayan aile geçmişi kalpazanlık olan Yunanlıların cezası ile Sinop’tan kovulan diyojen isimli bir şahısın heykelinin dikilmesini kabul etmiyoruz. Sinop’u ve Sinoplu’yu Türk halkını tarihi yanılgıyla aşağılarcasına elinde fenerle Sinop’ta adam arıyorum diyerek hepimizi küçük görmüş olan bir şahsın heykelinin en kısa zamanda kaldırılmasını Erbakan Vakfı ve sivil toplum kuruluşları olarak başta Belediye Başkanı ve Valilik makamından talep ediyoruz ve takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Tarihçiler ve bilgi sahibi olan herkes bilmeli ki bu şahıs Sinop’ta doğmuş sadece 1 yıl yaşamış Atina sokaklarında elinde fener ile adam aramış ama ne yazık ki Sinop’ta adam aramış gibi lanse edilmiştir. Bunu kabul etmiyoruz etmeyeceğiz. Sinop’u ve Sinoplu’yu temsil edecek çok değerli tarihi şahsiyetler mevcuttur. Bunların başında canını ortaya koyan Peygamber efendimizin soyundan olan Seyit Bilal Hz.,Erbakan hocamızın dedesi Sinop Kale Muhafaza Komutanı Binbaşı Hali Ağa, Prof. Dr. Necmettin Erbakan, yine ismi tarihe geçmiş onlarca şahıs var iken neden bu şahısın heykeli dikilmiştir. Eğer bir heykel dikilecekse gerçekte Sinop’a ve Sinopluya hizmet etmiş tarihi şahsiyetlerin heykeli dikilmelidir” diye konuştu.

RUM RÜYASI PEŞİNDE KOŞANLARIN HEVESLERİNE HİZMET EDİLİYOR

Sinop’ta kültür ve turizm adı altında kurulan bazı derneklerin aslında Sinop’u Rumlaştırma rüyası peşinde koşan gruplar olduğunu iddia eden Erbakan Vakfı Sinop Temsilciliği Başkanı İsmail Teziç, bu amaç ve emellere müsaade edilmemesi gerektiğini belirtti. Teziç; “Sinop’ta bugün bizler Erbakan Vakfı ve katılan STK mensupları ile birlikte; Fener Rum patriğini arkasına alarak Sinop’umuzu Rumlaştırma rüyası peşinden gidenlere haykırıyoruz. Sinop tarihinde varlık göstermiş medeniyetlerden kalma tarihi eserlerin araştırılması gün yüzüne çıkartılması Sinop ve Sinop tarihi açısında doğru buluyoruz. Ancak Sinop’ta kurulan sözde dernekler vasıtası ile gerçekte Rum rüyası peşinde koşanların heveslerine hizmet eden bir dizi ziyaretler geçen hafta gerçekleşti. Sinop’ta balatlar kilisesi olarak anılan ve 2010 yılından beri kazı çalışmaları sürdürülen bölgeyi ziyaret eden edene. Bunların başında Sinop’un yetiştirdiği General İstanbul Milletvekili Şirin Ünal Paşa ve Sinop Valisi Hasan İpek, AK Parti İl Başkanı Ali Çöpcü bu kilise kalıntısının kazı çalışma alanın ziyaret etmiş bulunmaktadır. Memleketin ve Sinop’un ilgilenilmesi gereken yeterince sorunu var iken neden kazı alanı veya kilise kalıntısı ziyaret edilmiştir. Bizler ve Sinop kamuoyu merak etmekteyiz. Yine CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz Ve Cemalettin Kaya, Hasan Onur ile birlikte yapılan ziyaret; Sinop’ta gizli bir faaliyet içerisinde olan Yunan lobisini cesaretlendirdiklerini düşünemiyorlar mı acaba? Sinop Tarih ve kültür araştırma ile Sinop Kültür ve turizm adlı derneklerin bizleri ve Sinop’u ve Sinoplu’yu temsil edemezler. Çünkü başında Sinop geçen Sinop’un turizm kültürü ve tarihini vurgulayıp da gidip fener Rum patriğini Sinop’a ayin yapmaya davet eden bu dernek başkan ve yöneticileri asla ve asla ne Sinop’u ne de biz Sinopluları temsil edemez edemeyecekler de. Bunlara artık dur demenin zamanı geldi geçiyor bile. Sinopluların bu derneklerin kuruluş amaçlarının perde arkasında yatan gerçekleri araştırmaya davet ediyoruz. Faaliyetlerinin takipçisi olacağız.
Şehit kanı ile bedeli ödenen Sinop’umuzu; Fener Rum rüyası görenlerin; Patrikhanenin ve Sinop’u Rumlaştırma projesi peşine takılanların insafına bırakmayacağız. Vatan sevgisi imandandır; imanımızı ve vatanımızı seviyoruz kıyamete kadar bu emanete sahip çıkacağız” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından basın açıklaması olaysız bir şekilde sona erdi. 
 

Kaynak: Vitrinhaber
banner707
Yorumlar (27)
Cemalettin Kaya 4 yıl önce
""Yunanlı Diyojen Sinop' tan sürgün ediliyor." diyorsun.
Nereye?
Yunanistanın başkenti olan Atina ya.
Adama sorarlar?.?
Bu adam ya yunanlı değil yada bu iş sürgün değil..
sibel 4 yıl önce
tek sorunumuz buydu
? 4 yıl önce
Heykeli yıkıp yerine AVM yapalım
Sinoptimist 4 yıl önce
Diyojen'in yaşadığı dönemde islamiyet mi vardı? Hristiyanlık mı vardı? Sadece Hz.Davut yani zebur vardı... Peki türkler o dönemde neye tapıyorlardı? Zebur'a mı?Önce karşılaştırmalı tarih oku. Boş beleş laflarla utanmadan milleti kandırıyorsun.Yurt dışında yaşayan bir sinop'lu olarak utanıyorum."Gölge etmeyin başka ihsan istemem"
Ephe 4 yıl önce
O kadar yunanlasmak istemiyorsan oncelikle hamamlari da kaldiralim her derdimizi hallettik esas sorunumuz sinik diyojen Hahhhaaaa
BarokTurk 4 yıl önce
bende o tuhaflaşmayı ibret ile izliyor ve müşahede ediyorum.Artık haber sitesini de okuyan kalmadı az bilgi çok cayırtı.
Kadir 4 yıl önce
Bencede kaldırılması lazım haklı
Ahmet 4 yıl önce
Heykelin aynısı müzede de var isabetli bir açıklama sapık felsefesinin sinop Lula alakası ne
savaş 4 yıl önce
DOĞRUYA DOĞRU.KÖKENİ RUM VE ERMENİ OLAN SÖZÜM ONA TÜRK VATANDAŞLARININ BU BAHSİ GEÇEN KONULARA EĞİLİMLERİ, İŞTİRAKLERİ VE UĞRAŞLARI BİLİNMEKTE. O KİŞİLERDE ZATEN DİLE GETİRİLMİŞ.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner706
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 12 Haziran 2021
İmsak 02:52
Güneş 04:56
Öğle 12:44
İkindi 16:46
Akşam 20:22
Yatsı 22:17
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637