Defterdar Günaydın’dan yapılandırma uyarısı

Sinop Defterdarı Naci Günaydın, kamuya borcu olan vatandaşların bu borçlarını yapılandırabilmeleri için son başvuru tarihinin 31 Temmuz 2018 olduğunu söyledi. 

Defterdar Günaydın’dan yapılandırma uyarısı
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
19 Temmuz 2018 Perşembe 19:07

Sinop Defterdarı Naci Günaydın, 18 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un uygulanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Kanunun uygulamaya konulması ile birlikte kamuya borcu olan vatandaşlara büyük kolaylıklar tanınacağının altını çizen Sinop Defterdarı Naci Günaydın, borçlarını ödemekte güçlük çeken vatandaşların bu borçlarını yapılandırmalarına imkan sağlayan uygulamaya başvurmaları çağrısında bulundu. 

Sinop defterdarlığı olarak uygulama hakkında vatandaşları bilgilendirici görüşmeler düzenlediklerini ifade eden Defterdar Günaydın, vatandaşların kanun hakkında merak ettikleri soruları yanıtladıklarını belirtti. Günaydın; “Kanunun yayımlandığı tarih olan 18 Mayıs 2018’den bugüne kadar, vatandaşlarımızın kanundan faydalanmasını sağlamak amacıyla mükelleflerimizle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdik. Yine borcu olan mükelleflerimizi telefonla arayarak kanunun avantajları konusunda bilgilendirerek, vergi dairelerimize ve malmüdürlüklerimize davet ettik.

Bu kapsamda ilimiz Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Bakkallar Odası, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ve Ticaret ve Sanayi Odası ile bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdik. Bu toplantılarda kanunun vatandaşlarımıza sağladığı avantajları aktardık ve kanun ile ilgili merak edilenleri cevaplamaya çalıştık” dedi.

VATANDAŞLARIN BORÇ YÜKÜNÜN AZALTILMASI AMAÇLANIYOR
Hayat geçirilen uygulama ile vatandaşların borç yükünün azaltılmasının amaçlandığını belirten Sinop Defterdarı Naci Günaydın, birçok borç türüne ödeme kolaylığı sağlayacak olan bu uygulamadan yararlanmak isteyen vatandaşların 31 Temmuz 2018 tarihine kadar başvuruda bulunmaları gerektiğini hatırlattı. Günaydın; “Söz konusu yapılandırma kanunu ile vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükünün azaltılarak taksitler halinde ödenmesine imkân verilmesi, vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması, vergi incelemelerinde tespit edilen vergilerin dava yoluna gidilmeksizin ödenmesi, matrah ve vergi artırımı koşuluyla geçmiş yıllara ilişkin vergi incelemesi yapılmaması, stokların, kasa ve ortaklardan alacaklara ilişkin işletme kayıtlarının düzeltilerek gerçek duruma uygun hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

Buna göre Vergi alacaklarının aslı ile gecikme faizleri ve gecikme zamları ve diğer alacak türleri kanun kapsamında yapılandırılarak; Vergilerde; Vergi asıllarının tamamı ile gecikme faizi ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE  tutarı tahsil edilecek, gecikme faizi, gecikme zammı, Vergi aslına bağlı vergi cezası ve bu vergi cezasının gecikme zammı silinecektir.

İdari Para Cezalarında; asıllarının tamamı, fer’i alacak yerine Yİ-ÜFE tutarı tahsil edilecek, Fer’i alacak silinecektir. Usulsüzlük/Özel usulsüzlük cezalarında; yüzde 50’si ödenecek, yüzde 50’si silinecektir.

Yine ihtilaflı vergi alacakları dava aşamasına göre yapılandırılacak. İnceleme ve tarhiyat safhasındaki alacaklarda; Verginin yüzde 50’si ödenecek ve buna bağlı olarak kalan vergi asılları, vergi cezaları ve gecikme faizi silinecek. 
Vergi aslına bağlı olmayan cezalarda; cezanın yüzde 25’i tahsil edilerek kalanın tahsilinden vazgeçilecek.

Vatandaşlarıma bu kolaylıkları sağlayacak olan uygulama için son başvuru tarihi ise 31 Temmuz 2018’dir” diye konuştu.

PEŞİN ÖDEMELERDE İNDİRİM UYGULANACAK
Uygulamaya konulan yapılandırma kanununda peşin ödeme seçeneğinin de sunulduğunun altını çizen Sinop Defterdarı Naci Günaydın, vatandaşların borçlarını peşin ödemeleri halinde borç türüne göre değişen oranlarda indirim uygulanacağını söyledi. Günaydın; “Kanunda, peşin ödeme ve ya taksitle ödeme seçeneği sunulmakta olup, taksit sayıları iki ayda bir olmak üzere; 6, 9, 12, 18 taksit olarak belirlenmiştir.
Peşin ödeme yapılması halinde ise; Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ından vazgeçilecek, İdari para cezalarından yüzde 25 oranında indirim yapılacak, Sadece Yİ-ÜFE’den oluşan alacaktan yüzde 50 oranında indirim yapılacaktır.

Vatandaşlarımızın kanundan yararlanabilmeleri için yazılı başvuruda bulunmaları gerekmektedir.
Yapılandırma için son haftaya girdiğimiz bugünlerde ve her zaman Defterdarlığımız ve Vergi Dairelerimiz vatandaşlarımıza yardımcı olmaya hazırdır.
Vatandaşlarımıza www.gib.gov.tr adresinden kredi kartıyla ödeme imkanı da sunulmaktadır.

Bununla birlikte Mükelleflerin 2013 ile 2017 yıllarında beyan ettikleri; Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, Gelir/Kurum Stopaj Vergisi, Katma Değer Vergisi matrahlarını/vergilerini, Kanunda öngörülen oranlarda artırmaları, Kanunda öngörülen süre ve şekilde ödenmesi durumunda, bu vergi türleri nedeniyle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacaktır. Matrah ve vergi artırımları için son başvuru tarihi ise; 31 Ağustos 2018’dir” dedi.


Kaynak: Vitrinhaber
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.