banner600

banner534

Balıkçılar olarak kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz

Karadeniz'de son yıllardaki avcı baskısı ve olumuz hava koşulları nedeniyle balık avında yaşanan düşüş beraberinde av sezonu süresinin de 2,5 aya kadar kısalmasına neden oldu. 

GÜNCEL 16.01.2018, 19:00
391
Balıkçılar olarak kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz

Türkiye'de 1 Eylül'de başlayan ve 15 Nisan'da sona eren av sezonunun balık avında yaşanan düşüşe bağlı olarak bu sezon 2,5 aya kadar gerilemesi bölgedeki balıkçıları gelecek yıllar adına tedirgin etti. 

Daha önceki yıllarda 4 ile 6 ay arasında değişen zaman dilimlerinde bölgede avcılık yapabilme imkanı bulan Karadenizli balıkçıların büyük çoğunluğu bu sezon balık yokluğu sebebiyle teknelerini limanlara demirlemek zorunda kaldı. Bazı balıkçılar ise Gürcistan karasularında avlanmaya gitti. 
Bölgenin balıkçılık faaliyetlerinin yürütüldüğü önemli kentlerinden Sinop'ta da birçok balıkçı sezonu erken kapatarak teknelerini iskeleye demirledi. 

BALIKÇILAR GELECEK ADINA TEDİRGİN
Sinop Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Namık Ünlü gazetecilere yaptığı açıklamada, her geçen yıl balık avı sezonunun kısalmasının endişe verici olduğunu söyledi. 
Sektörde faaliyet gösteren tüm balıkçıların gelecek yıllar adına tedirginlik duymaya başladığını vurgulayan Ünlü, birtakım önlemlerin acil alınması taraftarı olduklarını dile getirdi. 
Karadeniz'de özellikle hamsi avcılığında yaşanan düşüşün avcı baskısı kadar hava durumuyla da alakalı olduğunu anlatan Ünlü, deniz suyu sıcaklığının yüksek seyretmesinin hamsiyi göçe zorladığını belirtti. 
Ünlü, hamsinin üremesini Gürcistan karasularında yaptığına işaret ederek, şöyle konuştu: "Geçen sezonla bu sezonu karşılaştırdığımızda mesela palamutta yüzde 90 oranında bir düşüş var. Palamut olmadı hamsi olur dedik. Ondan da umduğumuzun ancak üçte birini alabildik. Bizim karasularımızda toplasan bir ay kadar hamsi avcılığı oldu. Hamsi göç ederek Gürcistan karasularına gitti. Bizim de bir grup balıkçı arkadaşımız orada avlanıyor. Karadeniz de genel anlamdaki avcılık süresi bu sezon 2,5 aya kadar düştü. Tabi ki bunun avcı baskısı ve hava şartlarıyla ilgisi var. Ama geçmiş yıllar da avcı baskısı yine vardı. Buna rağmen 5-6 ay avcılık yapılırdı. Biz kendi önlemlerimizi almalıyız. Ancak hamsi bilindiği gibi Gürcistan karasularında üreme yapıyor. Türkiye'de 9 santimetreden küçük balıkların avlanması yasak, komşumuz Gürcistan'da ise böyle bir yasa olmadığından 4-5 santimetre boyundaki hamsiler avlanabiliyor. Çok yüksek tonajlarda avcılık yapıldığından açıkçası balıkçılar olarak kendi bindiğimiz dalı kesiyoruz." 

"GÜRCİSTAN İLE GÖRÜŞÜLMELİ" 
Türkiye'de hamsinin tekrar bollaşmasının Gürcistan'ın da alacağı önlemlere bağlı olduğuna dikkati çeken Ünlü, komşu ülke Gürcistan'da yıllık ortalama fabrikalarda 300 bin ton hamsinin işlendiğini kaydetti. 
Hamsiye üreme şansı verilmesi gerektiğini aktaran Ünlü, sözlerini şöyle tamamladı: "Balıkçı kooperatifleri olarak bu konuyu ilgili bakanlığımız ile paylaşacağız ve ülkeler arasında iş birliği sağlanmasını önereceğiz. Çünkü orada balığa üreme şansı verilmeden avcılık yapılıyor. 4-5 santimetre boyundaki hamsiler avlanıyor. Dolayısıyla hamsi üreyemediği için bizim karasularımıza dönüş yapamıyor. Devletimizin bu noktada mutlaka gerekli girişimlerde bulunması gerekiyor." 

Kaynak: AA
banner664
Yorumlar (0)
banner715
banner681
25°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
banner637