banner710

banner600

banner534

ASİDER Başkanı Çalışkan; “Önceliğimiz gençlerimiz”

Sinoplular Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği (ASİDER) Genel Başkanı Ali Çalışkan; “ASİDER olarak bizim önceliğimiz, Avrupa'da ki Sinoplu gençler ve çocuklarımız. Gençleri ve çocuklarımızı aidiyet ve kimliklerini kaybetmeden, yarınlara hazırlamak istiyoruz” dedi.

GÜNCEL 02.06.2019, 19:38 03.06.2019, 15:08
2545
banner704

Merkezi Almanya'nın İsnerlohn kentinde bulunan Avrupalı Sinoplular Kültür ve Sosyal Dayanışma Derneği, Gelsenkirchen'de geniş katılımlı bir iftar yemeği verdi. 

ASİDER'in Gelsenkirchen-Hassel DİTİB Mescid-i Aksa Camisi'nde verdiği iftar yemeğinde T.C. Başkonsolosu Pınar Gülün Kayseri, Konsolos Fatih Ekinci,  Çalışma, Sosyal ve Güvenlik Ataşesi Fatih Ekici, ASİDER Genel Başkanı Ali Çalışkan, ASİDER Başkan Yardımcısı Cesur Özkaya, Sahra Şahin, ASİDER yönetim kurulu üyeleri; Erdal Altuntaş, Bayram Çetin, Şevket Öztürk, Orhan Çetin ve Ahmet Yıldız, Kadir Sönmez, Erhan Yıldız, Aslan Özdemir, Barış Aydın, Fatih Ünal, İbrahim Çelik.  ASİDER’in Denetleme Kurulu Üyeleri Ümit Demircan, Yüksel Erdem, Birol Üstün, Nurettin Can, Resul Polatkan, ASİDER’in Türkiye temsilcisi Arslan Açıkgöz, Kanal Avrupa Yönetim Kurulu Başkanı Ali Paşa Akbaş, MÜSİAD KRV Başkanı Bahattin Yıldız, Sivil toplum ve dernek başkan ve yöneticileri ile çok sayıda ASİDER üyesi hazır bulundu.

Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlanan iftar programında, protokol konuşmalarına da yer verildi.

ASİDER Genel Başkanı Ali Çalışkan konuşmasında, iftar programına katılarak bizleri onurlandırdığınız için, sizleri ASİDER Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum. Konuşmamın başında önümüzdeki Kadir Gecesi ve Ramazan bayramınızı tebrik ediyor, ülkemize ve tüm İslam alemine huzur, hoşgörü ve barış getirmesini temenni ediyorum. Ramazan ayı, her bireyin kendisiyle yüzleştiği, kendisini yenileyip, iç dünyasını tazelediği mübarek bir aydır. Ramazan ayı, ihtiyaç sahiplerinin hatırlanması, yardımlaşmanın yoğunlaştığı kutsal ve bereketli bir aydır. Son günlerini yaşadığımız mübarek Ramazan ayinin hayrı, bereketi hepinizin üzerine olsun“ dedi. ASİDER'in faaliyetlerinden söz eden ASİDER Genel Başkanı Ali Çalışkan, Türkiye'nin kaptan köşkü, en mutlu insanların yaşadığı Sinop'umuza, Sinopluya hizmet edebilmek için yola çıktık. Bu mutlu kentin iki yüz bine yakın insani Avrupa'da yaşamakta. Bu doğrultuda ASIDER olarak bizler, tüm Avrupa'da örgütlenmeye çalışıyoruz. Amacımız, tüm Sinopluları kucaklamak, bu  yapımızla Avrupa'da örgütlenebilen tek yöresel derneğiz.

ÇALIŞKAN: “ÖNCELİĞİMİZ EĞİTİM”

Tabii ki bizim önceliğimiz Avrupa'da ki Sinoplu gençler ve çocuklarımız. Gençleri ve çocuklarımızı aidiyet ve kimliklerini kaybetmeden, yarınlara hazırlamak istiyoruz.
Bu çerçevede ASIDER'in önceliği hep eğitim oldu. Sinop üniversitemiz için, eğitim fakültesi yaptırdık. Hiç bir kurum ve kuruluştan destek almadan, yaptırdığımız eğitim fakültesinde bugün 2080 öğrenci görenim görüyor. Türk eğitim tarihinde bir ilktir bu. Bu başarı ASİDER'in değil siz Avrupalı Sinoplularındır. Bununla gurur duyup, onurunu yaşayabilirsiniz. Devamında boş durmadık, üniversite öğrencilerimize burs vermeye devam ettik, hali hazırda da buna devam ediyoruz. Kuzey'in Kızları projesiyle Türkiye birincisi olan Sinop ekibini Almanya'ya getirdik, Almanya ayağını oluşturduk, Sinop ekibini İserlohn'da ağırladık, bölge valisi, belediye başkanları, Almanya'da bazı kurum ve kuruluşlarla tanıştırdık, projelere ortak ettik. Yine bu proje çerçevesinde sekiz meslek lisesi öğrencisini, iki öğretmeni ile Sinop'a gönderdik. Soma faciasında, eslerini, babalarını kaybeden Sinoplu ailelerin yanında olduk. Türkeli kütüphanemizin oluşmasına katkı sağladık. Şimdide Sinop üniversitemizin Ayrancık meslek yüksek okulunda, tahta oyuncak atölyesinin kurulmasına destek sağlıyoruz. Gelin bize katılın, destek olun, katkı verin. Özellikle buradaki gençlerimizi, üst seviyede eğitim almaları için, çalışmaları birlikte yapalım. Çocuklarımızı, projeleriyle yarınlara hazırlamak için birlikte el ele verelim. Biz bu anlamda hazırız, sizlerin desteğinizi bekliyoruz. ASIDER olarak Sinop'a ve Sinoplu için faaliyet gösteriyoruz, ama bu topluma değer katmaya çalışıyoruz, İnsanlarımıza ülkemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Çalışkan, konuşmasının sonunda yeni seçilen yönetim kurulunun isimlerini okuyarak, davetlilere tanıttı. Başkan çalışkan ayrıca, yakın zamanda Almanya'dan direk Sinop'a uçak seferlerini başlayabilmesin için, yeni bir çalışma içerisinde olduklarını da hemşehrilerine müjdeledi.
İftar programında bir konuşma yapan T.C. Başkonsolosu Pınar Gülün Kayseri de, bazı meslektaşlarımla birlikte sizle bir arada olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. İftar daveti için çok teşekkür ederiz, memmuniyetle geldik. Bu güzel iftar programı düzenleyen ASIDER başkanı ve yönetimini kutluyorum. Böyle bir derneğin varlığını yeni öğrenmiş bulundum, bundan sonra başkonsoloslukta vereceğimiz iftara şimdiden sizleri davet ediyorum dedi.
Güncel meselelere değinen başkonsolos Kayseri, şöyle konuştu: Dünyada bir buçuk milyar Müslüman yaşıyor. Ramazan ayı, bizim için çok kıymetli bir zaman. Derneğinizin adında yer aldığı gibi, yardımlaşmanın çok yoğun olduğu bir ayda bir araya gelmekten çok mutlu oluyoruz. Bu vesileyle de aramızda, sohbet edip istişarelerde bulunuyoruz. İftar programları, bir araya gelmemize vesile oluyor. Sizler yöre derneği olarak, Almanya'da Türk toplumundaki birlik ve beraberliği güçlendirecek, değerli katkılarını sağlayacaksınız. Dernek başkanı Ali Çalışkan bey ile kısa bir konuşmamızın ardından kendisinin adı gibi çalışkan olduğu öğrendim ve o kanaate vardım. Eminim güzel faaliyetler yürütecektir. Burada birliğimizin ve beraberliğimizin güçlenmesi adına, kıymetli çalışmalar yürüteceğinizden eminim. Dernek yönetimine bu yolda, yolda başarılar diliyorum. Yeni seçilen yönetime, başarılar diliyorum. Dernek çalışmaları, büyük özveri ve fedakarlık isteyen bir iştir. Dernek yöneticilerini, yaptıkları gayretli çalışmalarından dolayı kutluyorum. Buradaki mutluluğunuz, refahınız ve güvenliğiniz, bizim devletimizin en öncelikli konuları arasında yer almaya devam ediyor. Avrupa'da ve dünyada bazı çalkantılı, sıkıntılı dönemlerden geçiyoruz. Sizler de bunlardan elbette etkileniyorsunuz. Ama hiç şüpheniz olmasın, ülkemizin dış politikasında Almanya'nın önemli bir parçası haline gelen Türk toplumu, her zamanki özel yerini korumaya devam ediyor. Günümüzde maalesef ırkçılık, İslam düşmanlığı gibi durumlar da var. Bu tehlikeleri yaratan, korku ve şiddet kültürünü yaymaya çalışan insanlara karşı mücadelemize devam edeceğiz. Bu konuda kararlıyız.

SOLINGEN’I UNUTMADIK

Söylemeden geçemeyeceğim bir olay var, hatta bizim kutlamalarımızı buruk geçmesine neden olan olay. Bugün Solingen faciasının yıl dönümü. 26 yıl önce, bizim beş insanımız yakılarak yaşamlarına son verildi. O insanlarımızı unutmadık. Bu vesileyle o insanlarımıza rahmet diliyorum, onları yad etmek istiyorum. Bu tip olayların bir daha yaşanmaması için, bu şuur ve bilincimizi korumamız gerekiyor diye düşünüyorum. Sizlerin de haklı beklentileriniz var, bunların karşılanmasını istiyorsunuz. Avrupalı Türkler olarak, daha hoşgörülü, daha yapıcı ortamda hayatlarını sürdürmeniz için iyimser olmaya devam ediyoruz ve muhataplarımızla da bu konuları görüşüyoruz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Ramazan vesilesiyle İslamın ve güzel dinimizin özelliklerini anlatmak fırsatını da bulursunuz. Bizler de bunu yapmaya çalışıyoruz. Bizim değerlerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Bu günler, bunlar için, güzel bir vesile. Bu fırsatları, hep birlikte değerlendirelim.

ALMANYA İLE İLİŞKİLERDE ÖNEMLİ UNSURSUNUZ

Değerli vatandaşlarımız, Almanya ile uzun bir geçmişe dayanan ilişkilerimiz var. İki yüz elli yıllık bir tarihimiz var. İlişkilerimiz, karşılıklı anlayış ve işbirliği çerçevesinde, devam ediyor. Muhataplarımız ile yapıcı bir ilişkiyi yeniden yakalamış vaziyetteyiz. Onu güçlendirmeye yönelik adımları atıyoruz. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu konuda, devletimizin gayret, çabaları ve politikaları devam ediyor. Ülkemizin ekonomisini daha da güçlendirmeye çalışıyoruz. Enerji güvenliğimizi, sağlamaya çalışıyoruz. Bu anlamda bütün adımları atmaya çalışıyoruz. Almanya da, bu bağlamda önemli ortaklarımızda biri. Sizler, Almanya ile olan ilişkilerde çok önemli unsursunuz. Dernekler ve STK’larla önemli katkılarınız oluyor. ASİDER de bu çalışmaların içinde. Umarım bu dernek Karadeniz insaninin güzel özelliklerini taşıyarak, bu şehrin kültürel zenginliğe katkı sağlar. Karadeniz insanının iyi niyetini, espri kabiliyetini, neşesini ve yaratıcılığını, inşallah bu topluma vermenize vesile olur. Ben, bu derneğin varlığına seviniyor ve başarılar diliyorum.
Sinop Valisi Köksal Şakalar başta olmak üzere,  AK Parti Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, AK Parti İstanbul Milletvekili Sirin Ünal, Ayancık Belediye Başkanı Hayrettin Kaya, Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı, Erfelek Belediye Başkanı Mehmet Uzun, Türkeli Belediye Başkanı Veysel Şahin, Sinop Üniversitesi Rektörü  Prof. Dr. Nihat Dalgın, Sinop Ayancık MYO Müdürü Recep Aykan, Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salim Aktaş , gönderdikleri mesajlar iftar programında davetlilere izletildi. İftar sonrası ASİDER Genel Başkanı Ali Çalışkan, iftar programına katılan protokol üyelerine ve katkı sunanlara birer teşekkür şilti takdim etti.


 

banner707
Yorumlar (2)
Fabrika istiyoruz 2 yıl önce
Benzer bir Avrupalı İş Adamları Derneği 100 civarı bağışçı ile ortak İşbir Yatak firmasını kurdu memleketlerine ve başına onun oğlu bunun kızı yerine liyakat usülüne göre profesyonelleri getirdi şuan malum işbir alanında 10 numara siz de benzerini yapabilirsiniz,Sinop OSB de ortak yatırımlı bir fabrika kurabilirsiniz, Sinoplu gençlerin memleketinde kalmasını sağlayabilirsiniz anaların dualarını alırsınız
Yol 2 yıl önce
Sinop Ayancık Türkeli yoluyla ilgili siyasilere daha çok baskı yapmalısınız, ilk gündem maddeniz bu olmalı, yolu yaptırırsanız yatırımı da getirebilirsiniz, Türkiye de Türkeli Ayancık yolları gibi bir yol hiçbir il ilçede yok, kalmadı !
banner706
21°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 02:51
Güneş 04:56
Öğle 12:46
İkindi 16:48
Akşam 20:25
Yatsı 22:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30
banner637