27 Mayıs, demokrasi tarihinin silinmez bir lekesidir

AK Parti İl Başkan Yardımcısı İnsan Hakları Başkanı Mücahit Taha Can; “Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır” dedi.

27 Mayıs, demokrasi tarihinin silinmez bir lekesidir
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
27 Mayıs 2019 Pazartesi 19:40

AK Parti Sinop İl Başkanlığı tarafından 27 Mayıs 1960 Darbesi'nin 59'uncu yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yapıldı. İl Başkanlığı toplantı salonunda düzenlenen basın açıklamasında konuşan AK Parti İl Başkan Yardımcısı İnsan Hakları Başkanı Mücahit Taha Can, Türk milletini tepeden dizayn etmeye çalışan toplum mühendisliğinin temellerinin, Cumhuriyet döneminde gerçekleştirilen ilk darbe olma özelliğini taşıyan 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesi ile atıldığını söyledi. Can; “Vesayet ve statükonun hüküm sürdüğü bir anlayışla gerçekleştirilen 27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak; demokrasiye, insanlığa ve vicdanlara yönelik büyük bir ihanettir.
Seçilmiş bir başbakanın idama mahkum edilmesiyle demokrasi tarihimizde silinmez bir leke oluşturan 27 Mayıs Darbesi, ilerleyen süreçte askeri otoriteye, milli iradeyi silah zoruyla tahakküm altına alma imkanının kapılarını da açmıştır” dedi.

MENDERES TÜRK MİLLETİNİN GÖNLÜNE TAHT KURAN BİR İSİMDİR

Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşlarının hayata geçirdiği projelerle insanların kalbinde taht kurduğunu belirten AK Parti İl Başkan Yardımcısı İnsan Hakları Başkanı Mücahit Taha Can, bu isimlerin Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet tarafından katledildiğini söyledi. Can; “Dönemin tek partili CHP yönetimine karşı rekor bir oyla iktidara gelen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, kısa zamanda gerçekleştirdikleri projelerle Türkiye’ye çağ atlatmıştır. Milli ve manevi değerlerimizi Anadolu topraklarından silmeye çalışan tek parti CHP’nin antidemokratik uygulamalarını izale eden merhum Menderes, özellikle din ve vicdan özgürlüğü adına atığı adımlarla milletimizin gönlünde taht kurmuştur. Tek parti rejiminin en büyük ayıplarından olan Türkçe ezanı özüne döndürerek, Anadolu’nun dağında taşında, havasında suyunda Ezan-ı Muhammedi’nin tekrar yankılanmasını sağlamıştır. Tek partili hayattan kalma sorunlara çözüm getiren Menderes’in halkla kurduğu sıkı bağdan rahatsız olanlar yalan ve iftiralarla algı oluşturarak darbeye zemin hazırlamıştır.
Milletin iradesini hiçe sayan cuntacı zihniyet, demokratik yönetime antidemokratik yöntemlerle el koyarak seçilmiş yöneticileri tutuklamış ve Yassıada’da hukuk dışı yargılamaların ardından darağacına göndermiştir. Mahkeme Başkanı Salim Başol’un, “Sizleri buraya tıkan irade böyle istiyor” sözleri hukuksuz yargılamaların apaçık yaşandığı bu dönemleri tarihe kara bir sayfa olarak işlemiştir” diye konuştu.

AYNI SENERYOYA MİLLETİMİZ 15 TEMMUZ’DA İZİN VERMEMİŞTİR
Türkiye üzerindeki emelleri bir türlü gerçekleşemeyen bu zihniyetin 15 Temmuz’da yeni bir darbe girişimiyle bu emellerini gerçekleştirmek için bir kez daha girişimde bulunduğunu hatırlatan AK Parti İl Başkan Yardımcısı İnsan Hakları Başkanı Mücahit Taha Can, Türk milletinin öncesinde olduğu gibi o gün de bu oyuna izin vermediğini belirtti. Can; “Üzerinden yarım asrı aşkın bir süre geçmesine rağmen 27 Mayıs Darbesi’nin benzer senaryosu 15 Temmuz hain darbe girişiminde tekrar karşımıza çıkarılsa da milletimiz vakur duruşuyla bu kez bu oyuna izin vermemiştir. 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı sokağa çıkan milletimizin önemli bir kısmında bu hadise zuhur etmiş ve necip milletimiz bir daha darbelere geçit vermemek için meydanlara dökülmüştür. O zor gecede genç bir annenin; “Babam Menderes için ağladı, ben Turgut Özal için ağladım, çocuklarımın Recep Tayyip Erdoğan için ağlamasına izin vermeyeceğim!” demesi bu toplumsal tecrübenin açık bir örneğidir.  “Siper et göğsünü dursun bu hayâsızca akın” dizelerini yaşatırcasına hain darbe girişimine karşı göğsünü siper eden milletimiz, eski Türkiye’de; koalisyonlara yenik düşen, istikrar sağlayamayan, milletin devlet için olduğu dönemleri kapatmıştır.


Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye, AK Parti ile birlikte demokrasi düşmanı şer odaklarına milli iradenin gücüyle en sert cevabı vermiştir.
Demokrasimizin ve özgürlüklerimizin daim olması adına başta Adnan Menderes ile Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi ve onları şehit eden demokrasi düşmanlarını unutmadık, unutmayacağız. 27 Mayıs’ların, 12 Eylül’lerin, 28 Şubatların, 15 Temmuz’ların bir daha asla yaşanmamasını temenni ediyor ve darbe dönemlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle, minnetle anıyoruz” dedi.


Kaynak: Vitrinhaber
banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tarık - 4 hafta önce
12 eylül darbesi kimlere fayda etmiştir iyi araştırmak lazım. ellerde pankartla fotoğraf çektirmekle olmuyor.
Avatar
BarokTurk - 4 hafta önce
O zamanlar anayasayı ihlâlin cezası idamdı.Inönü Cemâl gürsel'e yazdığı mektupla idamlara engel olmak istedi ancak ordu içindeki cuntaya sözü geçmiyordu .Zaten baştan beri konu mankeni konumundaydı. En üst rütbede olması nedeniyle mecburen tehdit ile başa oturtturmuşlardı.Emir komuta zinciri görünümü versin diye.12 eylül darbesindede Kenan evren ön planda olmasına karşı esas organizasyonu amerikalılar ile irtibatı sağlayan haydar saltık ve ona bağlı 8-10 kadar kudretli albay yapmıştı.
Misafir Avatar
BarokTurk - 4 hafta önce @BarokTurk
O albaylardan biriside erdoğanın hocam dediği şu meşhur hilmi özkök varya aha işte oydu.
Avatar
vatandaş - 4 hafta önce
Demek siz o vakit hayatta idiniz.
Avatar
BarokTurk - 4 hafta önce
Bakın yayınlanmayan yorumların herhangi gizliliği yok .Kaynaklar açık.