Gökmenoğlu'ndan gündeme dair

Bülent Gökmenoğlu

Bülent GökmenoğluOkunma 01 Ekim 2018, 21:43

İş Adamı ve Sinop Ticaret Odası Disiplin Kurulu Başkanı B. Bülent Gökmenoğluile ülkemizde son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeler ve Sinop yereli ile ilgili değerlendirmeleri hakkında konuştuk.

İş Adamı ve Sinop Ticaret Odası Disiplin Kurulu BaşkanıB. Bülent Gökmenoğlu, gazetemiz Vitrinhaber’e önemli açıklamalarda bulundu. Ülkemizde yaşanan ekonomik krizden, yaklaşan yerel seçimlere kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulunan Gökmenoğlu, 2019 yılı Mart ayında gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde aday olup olmayacağı konusundaki sorulara da cevap verdi.

İşte Gökmenoğlu ile yaptığımız o röportaj;


Soru; Son dönemde Ülkemizde Yaşanan Ekonomik Gelişmeleri Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

Cevap;
Buna yaratılan kriz demek daha doğru olur. Hep söylerim bizim gibi az gelişmiş ülkelerde ekonomi bazen akıcı akışkan,çoğu zaman tıkalı olur.

Bu ne anlama geliyor? Satış, ihracat, üretim olduğunda bu derece bolluğun böyle devam edeceğini sanarak öngörüsüz, önlemsiz borçlanıyor ve plansız üretim, yatırım yapıyoruz. Piyasada satışlar durduğunda, hesaplanamaz kur artışı yaşanmaya başlandığındafirmalarımızın ne nakit akışı programları tutuyorne bütçe disiplini kalıyor ne de ödemeler dengesi ve borç yönetim programları kalıyor.Sonuç yıkım.

Soru; Sizce Ekonomideki bu dalgalanmanın sebebi nedir?

Cevap; Bunun tek bir sebebi yok. Bunun nedenlerinden biri; şimdi kemer sıkma programında Sayın Cumhurbaşkanının dediği gibi bir tarafa konulduğunu söylenen fantastik ve gereksiz projeler, bir diğeri; kamudaki maliyet israf ve kötü yönetim, 3. Neden;emperyal finansal saldırı ve finansal manipülasyon, 4.Neden; yanlış borçlanma ve Arap baharından kaçan paralarının gücü ile meydan okumalar veson olarak en önemli nedenlerden biri de borçlanmaların, gelen milyarlarca dolarların ‘’üretim ekonomisine’’ değil ‘’beton ekonomisine’’ kullanılması.

Soru; Bu sebepler arasında Dış Güçler olduğu şeklinde yorumlarda sıklıkla yapılıyor. Bu konudaki görüşünüz nedir?

Cevap; ABD Başkanının kendi kullandığı jargon ile söylemek gerekirse; ABD'nin dünyanın kumbarası olmak isteğinden vazgeçmesi, bunun üzerine siyasal sistem tercihleri ve emperyal amaçlar ile bunun gizli örtülü yansımalarını da eklediğinizde,aslında yaşanılan sonucun nedenlerini görebilirsiniz.

Soru; Dövizdeki bu yüksek kur artışının özelliklede sizin iş kollarınız arasında bulunan; inşaat, turizm ve Hizmet sektörüne yansımaları nasıl olur?

Cevap; Her anlamda olumsuz olur.

Soru: Bu ekonomik gelişmelerin yerelde Sinop’ta ne gibi etkileri olabilir?

Cevap:Yıkıcı olur.Kentimiz yabancı turist çeken bir yer değil.Bırakın yabancıyı yerli turistte günübirlik geliyor. Alım gücü %40’a yakın düşmüş olan yerli turistin yapabildiği en fazla günübirlik gelip – gitmeler. Dolayısıyla yukarıda sorduğunuz sektörler zorlanacaktır.

Soru:Sizinle sohbete başlamışken birazda yerel gündemden bahsedelim isterseniz?

Cevap: Tabi nasıl isterseniz.

Soru:  Malum yerel seçimler yaklaşıyor, önümüzdeki yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisinden Sinop Belediye Başkanlığı için sizin de aday olacağınız konuşuluyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Cevap: Bu konuda resmi bir adaylık açıklamam yok, olmadı. Ayrıca mevcut belediye başkanımız makamında ve görevini sürdürüyor.Hemşerilerimden; ‘afişlerinizi, fotoğraflarınızı görüyoruz Belediye Başkanlığı konusunda ne düşünüyorsun ya da aday mısın?’ şeklinde sorular geliyor.

Resmi bir adaylık açıklamam yok, olmadı. Belediye Başkanımız Görevine devam ediyor. Yasal aday olma sürecinde yani 1-19 Ekim 2018 tarihleri aralığında kendisinin 3. kez aday olup olmama kararını dikkatten kaçıramayız. Bunu dikkate almamak ayıp ve de kendisine saygısızlık olur. Sayın Baki ERGÜL adaylık yasal süresine kadar ya da ona yakın bir zamana kadar, siyasetin boşluk kaldırmayacağını da düşünerek makul bir süre içerisinde elbette bir karar verecektir. Kuşkusuzbizler de bu süreci dikkatle takip edeceğiz.

Sonuç olarak yukarıda söylediğim siyasi etik ve nezaket kurallarını da dikkate alarak günü geldiğinde partimiz,partililerimizbir görev verirler veya tevdi ederlerse şimdiye kadar hiçbir şeyden kaçmadığımız gibi bundan da kaçmayız.Bunun böyle bilinmesini özellikle rica ediyorum.

Soru: Son 10 yıllık süreye bakıldığında Mevcut Belediye Yönetiminin Hangi Konularda başarılı olduğunu düşünüyorsunuz?

Cevap: Son 10 yıla baktığımızda belediye yönetiminin birçok alanda başarıları vardır.Bana göre içlerinde en tartışmasız olanı‘mali disiplin’dir.Hatırlayın, hemşerilerimizde hatırlayacaklardır; belediye çalışanlarına kent esnafı veresiye bile vermiyordu.Neden? Çünkü belediye personeli 4 ile 6 ay geriden maaş alabilir durumdaydı. Baki Bey yönetimi, bırakınpersonel maaşlarının verilmesini, geçmiş 15 - 20 yıla yönelik ikramiyeleri, key(Konut edindirme yardımı)ödemelerini vs. ödediler.Personel maaşını tıkır tıkır alıyor. Bir yandan da çeşitli hizmetler yapılıyor.Unutmayın Bu belediye muhalefetteki bir Partinin kazandığı ve yönettiği bir belediye. Bunu sakın unutmayalım.

Soru: Peki sizce Belediye Yönetiminin başarısız olduğu alanlar var mı?

Cevap: Bu konuları gerektiğinde konuşabileceğimiz, partimizin tüzükte belirtilen platformları vardır.Parti ve partili arkadaşlarımızın faaliyetleri ile ilgili eleştirilerimizi basın yoluyla ya da kamuoyuna yapmayı doğru bulmam. Biz bunları kendi aramızda tartışır doğruyu, geçerliliği bir şekilde buluruz.

Soru: 1-2 hafta önce “CHP il başkanı SN. Barış Ayhan ile ilgili bazı internet haberciliği yapan yerlerde “Sinop Belediye Başkan Adaylığı İçin CHP Genel Başkanı Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’ n dan‘söz’ aldığı haberleri çıktı. Ardından da Sayın İl Başkanı kendi sosyal medya hesabından Genel Başkan ile çekikmiş bir fotoğrafını yayınladı. Bu konuda görüşleriniz nelerdir?

Cevap: Evet çalışma arkadaşlarım il dışında iken bana iletmişlerdi illa da bir yorum istiyor musunuz?

Evet lütfen

Aslında yoruma değecek bir haber ya da gelişme değil bu. Partimizin Kuruluş yıldönümü kutlamaları ve İl Başkanları Toplantısı sebebiyle il başkanımız 9 Eylül'de tüm il başkanlarının çağrılı olduğu programlara katıldı.
Sorduğunuz başlığı kendi sayfasında haber gibi yayınlayan gazeteci arkadaş okunurluğunu arttırmak için bunu kendisi mi yaptı,  ya da başka amaçla kendisinin de farkında olmadan ‘algı yönetimi’ tuzağına mı düşürüldü bilmiyorum. Sonuçta basın özgür olmalıdır.Haber, duyum, atlatma haber vesaire durumlarında işlerini yapmaya çalışırlar. Dolayısıyla bu konuya basın özgürlüğü açısından bakıyorum.

Ancak bu duruma Partim, Partili sorumluluğum ve siyasi saygı, nezaket açısından baktığımda konu problemli hale geliyor. Bu röportajı yaptığımız ana kadar bildiğim kadarıyla bir tekzip, bir yalanlama ya da doğrulama yapılmadı il başkanımız tarafından. İşte bunu doğru bulmuyorum.İl başkanımız bu yöndeki haberler doğru değil ise bu haber oluşturma çabasını tekzip etmeli, yalanlamalı idi. Bu yapılmadığında halen görevini sürdüren Belediye Başkanımız Sayın Baki ERGÜL’E ayıp edilmiş olur. Yok eğerhaber doğru ise yineBelediye Başkanımızla görüşmeli, durumu anlatmalı, açıklama yapmalı. Dolayısıyla seçilmiş Belediye Başkanına gereken saygı gösterilmeli ve bu kamuoyuna açıklanmalıdır. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, CHP'li bir Belediye Başkanı görevinin başında iken ve üstelik adaylık konusunda bir karar açıklamamış iken bu haberlere sessiz kalmak doğru olmamıştır. Tabii ki kişisel olarak aday olabilirsiniz hatta hemen yarın bunu kamuoyuna da açıklayabilirsiniz. Benim anlatmak istediğim bu süreçlerde kalp kırmamak gerektiğidir.

Soru:  Kuşkusuz Her Kentte Belediyecilik önemlidir ancak hem Sinop özelin de hem de genel olaraksizce yerel yönetimlerin önemi nedir?

Cevap: Yerel yönetimler insanın tüm fiziksel ihtiyaçlarının doğrudan ilgisi olduğu alanlardır.Gördüğümüzden dokunduğunuzu, evinizin dışındaki tüm Fiziksel aktiviteler ile doğrudan ilgili bir alandır. Bu açıdan genel anlamda çok önemlidir. Bunun ile beraber birlikte yaşamanın aslındasürdürülebilir olmasını sağlarlar.
Kamusal alanların eşit, adil ve kent dokusu bozulmadan kullanılmasını sağlarlar.

Kent insanının kendisi için çalışması ve yaşaması ile beraber, Kenti için çalışmasını ve yaşamasının önderliğini yaparlar.

Sosyal dayanışmayı, ego alanıya dakibir üretim alanı olarak kullanmazlar.Tam tersine Halk Partili olduklarını unutmadan,empati yaparak faaliyet gösterirler.Halk ile iç içe olmak cıvıklık, laubalilik anlamında değildir.
Her şeyi yapabilir sayısal tüm verileri arttırıcı faaliyetler sürdürebilirsiniz.Dünyada en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm üretim bileşenlerinde teknik yeterlilik %49, davranışsal yeterlilik %51’dir.

Bizim gibi küçük kentlerde Belediye Başkanlığı zordur, neredeyse herkes birbirini tanıyor ve neredeyse herkes akraba ya daarkadaştır.

İş, istihdam, yardım isteyenlerle; kendisi için, sokağı,mahallesi adına sürekli taleplerde bulunanlarla hatta özel taleplerle karşı karşıyasınız.Elinizde olmayan nedenlerle bu talepleri karşılayamadığınızda da insanlar size gönül koyarlar.İşte bütün bu ahval ve şartlarda yol yaparsınız, su sorunu çözersiniz, altyapı yaparsınız ama eğer insanlara kırmışsanız
gönül yapamazsınız.

En çok bu alana dikkat etmeli, kenti sosyal yalnız bırakmamalısınız. Her daim kentin yönetildiğini tüm yaşayanlarına hissettirilmeli, tatil günlerinde kent yönetimi de tatile girmemelidir! Çünkü bir kent 24 saat yaşar. Yerel yönetimlerde 24 saat onunla yaşamalıdır. Evet herkesi memnun edemeyebilirsiniz, ama çoğunluğunonayını, takdirini alarak çalışmalı ve bu tempoyu sürdürülebilir halde tutmalısınız. Bu alanlar yetkisiz sorumluların faaliyet alanı haline kesinlikle getirilmemelidir. Her talebin olumlu olumsuz geribildirimi mutlaka yapılmalıdır. Görev düşerse bu konudaki projelerimizi tüm detayları İle Hemşerilerimiz ile paylaşacak, konuşacak mutlaka yapabilecekleri her türden katkıyı isteyecek, seve seve paylaşacağız.

SÖZÜN ERDEMİNİN YENİDEN İNŞA EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.
Bunun ile birlikte görev verilmez, yetkili sorumlularımız tarafındandemokratik mekanizmalar ve tüzük çerçevesinde bizim dışımızda bir tercihte bulunulursa; talep geldiği müddetçe bilgi birikimimizi, projelerimizi, her türlü olanağımızı partimizin emrine sunacağımızın, adayımızın gücüne güç katmak için kullanacağımızın net olarak bilinmesini özellikle rica ediyorum. Dikkat ederseniz “talep geldiğinde” diye bir beyanda bulundum. Bunun kesinlikle bir şart olduğu anlaşılmamalıdır.

Şartlı parti ve partili faaliyeti olmaz, olmamalı. Biz HALK PARTİLİLER DAVA İNSANIYIZ.
Bizi iktidar çimentosu ya da kirli çıkar ilişkileri bir arada tutmuyor. Bizi halkımızın çıkarları ve inandığımız ilkelerimiz bir arada tutuyor. 

Soru: Son olarak Mart Ayında yapılacak seçimlerde Sinop Yerelinde sizce nasıl bir tabloyla karşılaşacağız

Cevap: 24 Haziran baskın genel seçim sonuçlarını bir tablo olarak, Merkez ilçeden başlayarak tüm ilçelerde matematiksel değerlerle politikanalizlerimizi birleştirdik ve yorumlarımızın da içerisinde yer aldığı bir rapor olarak hazırladık.Bu didaktik olarak hazırladığımız verileri bir önceki 1 Kasım 2015 tarihindeki genel seçim sonuçları ile karşılaştırdık. Bu raporu il ve ilçelerimizde ki tüzük gereği danışma kurullarına girme hakkı olan tüm seçilmiş partiüyelerimize gönderdik. Genel merkezdeki tüm ilgili yetkililere ve Genel Başkanımıza gönderdik. Kaygılarımızı, yorumlarımızı, önerilerimizi tüm detaylarıyla Partili olma sorumluluğu ve seviyesi çerçevesinde raporlandırarak gönderdik.İlimizdeki AKP - MHP ittifakının sonuçlarına dikkat çektik. Parti adaylarımızın inandırıcılığının önemine, duruşunun önemine, sorumluluk bilmesinin önemine, siyaset donanımının önemine, göstereceği basiretli - disiplinli - çoğulcu yönetim anlayışa yatkın olup olmamasının önemine, çıkar gruplarının etkisinde kalıp kalmayacağının önemine,akçeli işlerdeki ihtimal dahilindeki olasılıklar karşısında iradeli duruşunun olup olmayacağının önemine dikkat çektik.Bu rapor kabul gördü ki, raporu paylaştığımız tüm kesimlerden hakkında olumlu dönüşler aldık.
Yukarıda dile getirdiklerimize, yani bu raporun sayısal ve siyasal yorumuna dikkat edildiği sürece önümüzdeki yerel seçimlerde partim adına bir sıkıntı olacağına ihtimal vermiyorum.

Bize vakit ayırdığınız ve samimi cevaplarınız için Teşekkür ederiz.

B. Bülent GÖKMENOĞLU; Ben Teşekkür ederim, gazeteniz vasıtası ile görüşlerimi ifade edebilmeme imkan verdiğiniz için. İyi çalışmalar diliyorum. 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.