Türk Vatandaşlığına Başvuru Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Belirlenmiş olan Vatandaşlık Kanunu gereğince ülkemiz üzerinde tam beş yıl boyunca yaşam süren ve ikamet eden yabancılar bazı şartların yerine getirilmesi halinde Türk Vatandaşlığını kazanabilirler.

Türk Vatandaşlığına Başvuru Yapacakların Bilmesi Gerekenler

Bazı kesimlerin bildiği üzere Türk vatandaşlığının kazanılmasıdoğumla ve sonradan olmak üzere ikiye ayrılır. Sonradan kazanılan vatandaşlık yetkili irade kararı ile alınmaktadır. Yeteri kadar ön bilgilendirme yaptıktan sonra esas konumuz olan Türk vatandaşlığı kazanılması için yerine getirilmesi gereken şartlardan bahsetmekte yarar var.
Türk Vatandaşlığının Kazanılması İçin Şartlar 
 • Türkiye üzerinde yaşam süren vatandaşın reşit olması
 • En az 5 sene boyunca Türkiye üzerinde ikamet etmiş olması
 • Yabancının Türkiye'de yaşam sürmek ve vatandaş olmak istediğini bazı eylemler ile belli etmesi. Örneğin; gayrimenkul edinmek, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile evlenmek gibi.
 • Kamu sağlığı bakımından tehlike saçan bir hastalığa sahip olmaması
 • Kamu ahlakına aykırı davranışlar sergilemeyen yani kamu ahlakına uygun davranışlar sergileyen bir kişi olması
 • Türk toplumu içerisinde yer alırken Türkçe dilini bilmesi
 • Kendisinin veya bakmakla sorumlu olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek kadar mesleğe ve gelire sahip olması
 • Son olarak Ülkemizin güvenliğine ve kamu düzenine tehdit oluşturacak bir niteliğe sahip olmaması.
Bahsi geçen bu şartların yerine getirilmesi halinde ülkemizde yaşam süren yabancı için Türk vatandaşlığının kazanılmasıkaçınılmaz olacaktır.
Türk Vatandaşlığına Başvuran Kişinin Yapması Gereken İşlemler
Başvuru işlemleri başvurucunun bizzat kendisi tarafından veya özel vekaletnameye sahip olan bir vekili tarafından yerleşim yerinin bulunduğu valilikten yapılmaktadır. Başvuran kişi eğer 18 yaşından küçük ise başvuru velisi tarafından yapılabilmektedir. Ayrıca belirtmek gerekiyor ki başvuruda bulunan yabancı yeni düzenlemeye göre aranmakta olan ikamet süresi içinde toplamda 12 ayı geçmemek koşulu ile yurt dışında bulunabilir. Eğer yurt dışında kalma süreci 12 ayı geçmiyorsa başvurucu halen ikamet süresi içinde olarak değerlendirilir.

Türk Vatandaşlığı Alabilmek İçin İstenen Belgeler
Başvuruda bulunan yabancının başvuru esnasında yanında bulundurması gereken bazı belgeler vardır. Bu belgeler ise şu şekilde sıralanabilir;
 1. Türk Vatandaşlığı başvuru formu
 2. Pasaport
 3. Biyometrik Fotoğraf
 4. Kimlik Bilgilerinin bulunmuş olduğu doğum belgesi
 5. Başvuru yapan kişinin medeni durumunun belirtildiği belge
 6. Kişinin tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalığa sahip olmadığına dair belge
 7. Türkiye üzerinde bakmakla sorumlu olduğu kişilerin geçimini sağlayabilecek düzeyde mesleğe ve gelire sahip olduğunu gösteren belge
 8. Türkiye'ye giriş çıkış tarihlerini gösteren belge
 9. Vatandaşlık başvurusu son bulana kadar oturma izni belgesi
 10. Başvuruda bulunan kişinin herhangi bir suç nedeni ile kendisi hakkında netleşmiş mahkeme kararı bulunuyor ise onaylı nüshası;
 11. Maliye Veznesine hizmet tutarının yatırılmış olduğuna dair makbuz.
Daha detaylı bilgi ve hukuki destek için Develioğlu Hukuk’un vatandaşlık alanında uzman olduğunu belirtmek isteriz. Develioğlu Hukuk’un web adresini ziyaret ederek vatandaşlık kazanılması, dava reddi ve iptali hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Web sitesi : www.develiogluhukuk.com

​ADVERTORİAL HABER

Kaynak: BU BİR İLANDIR
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.