Finansal Yönetimin Yararları Nelerdir?

Finansal yönetim, işletmenin ihtiyaç duyduğu fonları en uygun koşullar ile bulmak, bu fonları korumak ve etkin olarak kullanımını sağlamaktır. Şirketi yatırımları sayesinde ileri seviyelere taşıyan bu fonlar, şirketin en önemli kaynakları arasında yer alır.

Finansal Yönetimin Yararları Nelerdir?
EXCLİON
EXCLİON
09 Mart 2018 Cuma 11:39

Bir şirketteki finansal kaynakları yöneten bölüme finansal yönetim denir. Finansal yönetimin bazı amaçları vardır. Öncelik her zaman şirketlerin ar etmesidir. Kârı en üst seviyede tutmakta finansal yönetimin en önemli amacıdır. Şirketin pazardaki kar durumunu düşürmeden direkt olarak şirketin finansal olarak yararına adımlar atmak da diğer amaçlarındandır. Şirketin birlikte çalıştığı ya da bünyesinde bulunan finansal kuruluşlar kâr zarar durumunu sürekli olarak kontrol etmek durumundadır. Bunlar finansal yönetimin genel amaçları sayılır. Ancak bir de daha özel amaçları vardır. Birbirleri sürekli olarak artan bir rekabet içerisinde olan şirketler için finansal yönetim hayati denecek kadar önemlidir. Bu yüzden firmaların yatırım yapacağı varlıkların iyi seçilmesi ve bu varlıklara yatırılacak olan fon miktarının belirlenmesi finansal yönetimin öncelikli amaçları arasında yer alır. Fonların hangi kaynaktan nasıl sağlanacağı da önemli bir diğer amaçtır. Finansal yönetimin doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bazı kararlara ihtiyaç duyulur. Yatırım, finansman ve kâr payı dağıtımı kararlarını doğru bir şekilde almaktan geçer. Sıranın en başında yer alan yatırım kararları finansal yönetimin atılan ilk adımıdır. Yatırımın riski şirketin geleceğinin bu yatırımlar ile nasıl değişeceğinin bilinmemesinden başlar. Tam bu aşamada finansal yönetici şirketin yapacağı yatırımı sağlam bir şekilde analiz etmelidir. Ancak bu şekilde risk azaltılabilir. Yatırım kararları sadece kar ile ilgili yatırımlar akla gelmemelidir. Bunun içerisine yatırılmakta olan fonların iktisadi kullanımı da girer. Dış ülkelere direkt olarak yapılan bir yatırım kaynaklarına en doğru örnek sayılabilir. İkinci madde ise finansman kararlarıdır. Finansman yönetimini sağlayan kuruluşlar kararları verirken fon ihtiyacının nereden, ne şekilde ve nasıl karalar alınacağını da hesaba katmak zorundadır.
Dividant yani kâr payı dağıtımı kararları karın ne kadar dağıtılacağı ile karın işletmede kullanılmasıyla sağlanacak fayda öngörülmesini sağlarken aynı zamanda ortaklara dağıtılması durumunda onların tatmini de karşılanır. En büyük avantajı karın genel kurur kararıyla dağıtılmasıdır. Finansal yönetimin görüldüğü üzere bu kadar önemli olmasının pek çok sebebi vardır. Çünkü oldukça fazla yararı vardır. EY firması bu konuda pek çok hizmet sağlar. Şirketlerin finans birimindeki değişimlere destek olan hizmetler sunabilen EY, finans biriminin maliyet tasarrufu sağlayarak aynı zamanda vergi ve hukuk, finans, muhasebe, risk yönetimi gibi pek çok farklı disiplin ile bir araya gelerek çalışıyor. Bir şirket için finansal yönetimin öneminin büyüklüğü tartışılamaz. Günümüzde gittikçe artan rekabet ortamını şirketler en az riskle yaşamak istediğinden finansal yönetim sağlayan kuruluşlara ihtiyaç duyar. Şirketin ve yararlanacağı kuruluşun finansal yönetimin fonksiyonlarını iyi bir şekilde bilmelidir.                                         

 

Kaynak: BU BİR İLANDIR
banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.