Geçtiğimiz yıl başta olmak üzere önceki yıllarda dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST yarışmalarında önemli başarılar elde Gaziantep Üniversitesi öğrencileri, bu yıl birinciliği hedefliyor.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’e geçtiğimiz yıl 60 takımla katılım sağlamıştı.

Bu yılda 30 takımla TEKNOFEST’e katılacak Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) öğrencileri festival için hummalı bir çalışma yürütüyor.

TEKNOFEST 2022’de 11 ödül alarak önemli bir başarıya imza atan Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) öğrencileri, bu yılda GAÜN’ü en iyi bir şekilde temsil etmeye hedefliyor.

Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş merkezli depremlere rağmen eğitimlerini aksatmayarak TEKNOFEST’te 10 ödül alan Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) öğrencileri, bu yıl yapılacak organizasyonda daha fazla başarı elde edebilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

TEKNOFEST’in 2021deki yarışmalarında 4 ve 2022deki yarışmalarda 11 derece elde eden öğrenciler, depreme rağmen 335 öğrenci ve 72 takımla katıldıkları 2023teki yarışlarda aldıkları 10 ödülü bu yıl artırmak için kolları yoğun performansla çalışıyor.

TEKNOFEST başvurusu sayısı açısından her yıl ilk sıralarda yer alan Gaziantep Üniversitesi öğrencileri, 2024te düzenlenecek organizasyonda da boy göstermek için yeni projeler hazırlıyor.

TEKNOFEST kapsamında Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışında ikincilik ödülünü almaya hak kazanan Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) Zeugma Hilal Takımı, her yıl olduğu gibi bu yılda iddialı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Kocaeli’de düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’nda teknik kontrollülerini başarıyla tamamlayarak finale kalan GAÜN Zeugma Hilal takımı yarışmayı 0.1 saniyelik farkla yarışmayı ikinci olarak tamamlamıştı.

Ancak takımın öğrencileri bu yıl yarışmalarda üstün bir başarı elde ederek birinci olmayı hedefliyorlar.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş, TEKNOFEST 2024te 300’ü aşkın öğrenciyle mücadele vereceklerini belirtti.

Öğrencilerinin birçok branşta yarışmalara katıldığını ve proje hazırladıklarını ifade eden Yumrutaş, “Gaziantep Üniversitesi olarak TEKNOFEST’i çok önemsiyoruz. TEKNOFEST, gençlerimizin algısını değiştirdi. Öğrencilerimizde ‘Biz bu teknolojileri geliştiremeyiz, bu cihazları üretemeyiz’ yerine ‘en iyi teknolojileri biz geliştiririz, en iyi cihazları biz üretebiliriz’ algısı oluştu. Bu bizim için, gençlerimiz için ve öğrencilerimiz için çok kıymetli. Bir başka husus ise bu dördüncü yılımızda 300’ü aşkın öğrencimiz, bu yenilikçi teknolojileri öğreniyorlar. Bizde GAÜN olarak bunun için her türlü altyapı desteği veriyoruz ve öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Böyle olunca öğrencilerimiz de başarılarını tescil ediyorlar. Desteklerimiz başarısız kalmıyor. 2021’de öğrencilerimiz 4 ödül, 2022’de 11 ödül ve 2023’te ise 12 ödül alarak başarılarını tescil ettiler. Öğrencilerimiz 6 tane birincilik, 2 tane ikincilik olmak üzere toplam son 3 yılda 27 ödül aldılar. İnşallah bu yıl da yine tekrar 300 öğrenci ile TEKNOFEST’e katılıyoruz. 30 tane takımımız var. 30 takımımız finallere hazırlanıyor. Takımlarımıza her türlü desteği veriyoruz. Öğrencilerimizde son süratle TEKNOFEST’e hazırlanıyor” dedi.

GAÜN Zeugma Elektrikli Araçlar Kaptanı Bahattin Onur Coşkun ise hedeflerinin yarışmalarda zirveye çıkmak olduğunu anlatan, “2023 yılında Türkiye ikinciliği elde ettik. 2024 yılında da Gaziantep Üniversitesi’nin ve Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Yumrutaş’ın destekleriyle araçlarımızı ve kendimizi geliştirmeye devam ediyoruz. 2024 yılında birinciliğe hedefliyoruz” diye konuştu.

Gaziantep Üniversitesi olarak TEKNOFEST kapsamında yaptıkları etkinliklerden söz eden Gaziantep Üniversitesi Öğretim Üyesi ve TEKNOFEST Sorumlusu Hakan Tutumlu, TEKNOFEST 2023’te “Savaşan İnsansız Hava Aracı”, “Effelency Challenge Yarışması”, “Turizm Teknolojileri Yarışması” ve “Yüksek İrtifa Roket Yarışması” kategorilerinde ödüller aldıklarını ifade etti.

5 bin 220 kişilik yurt inşaatında sona doğru 5 bin 220 kişilik yurt inşaatında sona doğru

Gaziantep Üniversitesi olarak “Yüksek İrtifa Roket Yarışması” kategorisindeki ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldıklarını belirten Tutumlu, 30 takım ve 350 öğrenci ile TEKNOFEST 2024’e hazırlandıklarını söyledi.

Kaynak: iha