banner600

banner534

Sinop’ta, kadın girişimcinin ihracat başarısı

2012 yılında Mersin’den Sinop’a gelin gelen girişimci kadın, 2013 yılında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan (KUZKA) aldığı destekle ürettiği tarım makinelerini geliştirerek 60 ülkeye ihracat yapmaya başladı. Yıllık 5 milyon dolar ithalat yapan firmayı dalga geçenlere inat ihracat yapacak konuma getiren Fatma Şefika Özer, 35’i kadın olmak üzere 350 kişiye de ekmek kapısı açtı.

EKONOMİ 08.11.2020, 12:36 08.11.2020, 13:44
3996
Sinop’ta, kadın girişimcinin ihracat başarısı

Mersin’de dünyaya gelen ve eğitim hayatını İstanbul’da tamamlayan Tekstil Mühendisi Fatma Şefika Özer, 2012 yılında eşi Barbaros Özer ile evlenerek Sinop’a yerleşti. Eşinin sahibi olduğu yıllık 5 milyon dolar tarım ürünleri üreten ithalatçı firmanın başına geçen Mersinli gelin Fatma Şefika Özer, 2013 yılında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na (KUZKA) makine parkurunu geliştirmek için proje hazırladı. Projesi KUZKA tarafından desteklenen Özer, makine parkurunu geliştirerek ithalat ettikleri ürünleri destek sayesinde kendi bünyelerinde üretmeye başladı. Ürettikleri ürünleri ilk olarak Romanya’ya ihracat eden Özer, şu anda 60 ülkeye yıllık 3,5 milyon dolar civarında tarım ürünleri ihracatı yapıyor. Özer, ayrıca Mersin’den gelin geldiğinde tek üretim tesisi olan Barbaros Motor’a ait şu an 4’üncü fabrikanın temelini atmak için hazırlık yapıyor.

“2012 YILINDA EVLENDİKTEN SONRA SİNOP’A YERLEŞTİM”
2012 yılında evlendikten sonra Sinop’a yerleştiğini belirten Barbaros Motor Limited Şirketi Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Şefika Özer, “Ticareti ve üretimi çok seven bir ailenin ilk çocuğu olarak Mersin’de dünyaya geldim. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra çeşitli büyük kuruluşlarda, işletmelerde mühendis olarak hayatıma devam ettim. 2012 yılında eşimle evlendikten sonra Sinop’a gelin geldim. Sinop’ta ne yapabilirim diye düşündüm. Çünkü benim uzmanlık alanım tekstil mühendisliği ve evde oturmak istemiyordum, bir şeyler yapmak istiyordum. Eşime yardım etmeye karar verdim. Eşimin büyük çapta ticaret yapan bir firması vardı. Biz bu firmayı üretim yapan bir firma haline getirmek istedik. Bu nedenle ciddi çalışmalar yaptık. Baş başa verip projeler ürettik. İmalata başladık. İmalata başladıktan sonra biz bu ürettiğimiz malları yurt dışına satışını yapalım dedik. Neden yurt dışına ihracat yapmıyoruz dedik. İç pazara zaten gereken ürünleri veriyoruz. Yurt dışına da açılalım istedik. Bunun üzerine çalışmalar yaptık, yurt dışında ilk bağlantılarımızı yaptık ve ihracata başladık. Biz ciddi anlamda ithalat yapan bir firma iken üretip bunu ihracat eden bir firma haline yani değer üreten bir firma haline geldik” dedi.

5 milyon dolar civarında bir ithalat hacimlerinin olduğunu söyleyen Özer, “Bu ithalat hacmi ülkemiz içinde yorucu bir miktardı. Dış ticaret açığına neden olan firmalardan bir tanesi de bizdik. Bunu kapatanlardan niye bir tanesi de biz olmayalım dedik. Niye üretmeyelim. Bunun üzerine üretim kararı aldık. Yaklaşık şu an 3 milyon dolar civarında bir ihracatımız var, ithalatımızı da azalttık. Belki şu an 1-1,5 milyon dolar civarında bir ithalatımız vardır. Artık dış ticaret açığı veren bir firma değil de ülkesinin ve bölgesinin ekonomisine de ciddi anlamda katkı sağlayan bir firma haline geldik" diye konuştu.

“İTHALATÇI BİR FİRMAYI İHRACAT YAPAR HALE GETİREMEZSİN DİYE BENİMLE DALGA GEÇTİLER”
İthalatçı bir firmayı ihracat yapar hale getirmek için çalışmalara başladığında herkesin kendisiyle dalga geçtiğini anlatan Özer, “Ben, fabrikaya gelip artık bu firmada ihracata başlayacağız dediğimde ‘biz mi ihracat yapacağız, nasıl satış yapacağız, yurt dışına nasıl mal satarız’ diyerek benimle dalga geçmişlerdi. Ama ben bu dalga geçmelere boyun eğmedim, dedim ki tabii ki satacağız, bir değer üretiyorsak bunu da satacağız. Bunu başka ülkelere satmamız gerekiyordu. Ciddi çalışmalar yapıp hangi makineyi nasıl pazarlamamız gerektiğini öğrendim. Bunların üzerinde çalıştım ve en sonunda ekibimle birlikte ilk olarak Romanya’dan başlayarak şu anda 60 ülkeye ihracat yapan bir firma konumuna geldik" şeklinde konuştu.

“2013 YILINDA KUZKA İLE TANIŞTIK VE ŞİMDİ 60 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYORUZ”
2013 yılında Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın projeleri ile tanıştıklarına dikkat çeken Özer, “Hazırladığımız projeler KUZKA’dan destek gördü. Biz de makine teçhizat anlamında yatırımlar yaptık. Bu makine ve teçhizatlarla üretim kapasitemizi arttırdık. Mevcut üretim kapasitemizin üzerine çıktığımızda pazarın da ihtiyaçlarını karşılayabilecek daha fazla üretim yapabilen bir firma haline geldik. Şu anda tesisimizde plastik enjeksiyondan, metal işlemesine, montajdan, kaynağa pek çok işlemi yapabiliyoruz. Amerika, İngiltere, İrlanda, Fransa, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın 60 ülkesine ihracat yapmaktayız" ifadelerini kullandı.

“ŞU ANDA FİRMAMIZDA 35’İ KADIN OLMAK ÜZERE 300 ÇALIŞANIMIZ BULUNUYOR”
Üretime yönlenmeye başladıktan sonra kadın istihdamının kendileri için daha önemli hale geldiğini söyleyen Özer, şöyle devam etti:
“Çünkü ürettiğimiz parçalar içerisinde elle işleme gerektiren nazik ellere uygun işler vardı. Bu işleri yapmak için kadınlarla çalışmaya başladık. Daha sonra kadınların bu işletme için gerçekten değer üreten kişiler olduğunu fark ettik ve kadın istihdamına daha fazla yoğunluk vermek istedik. Şu an işletmemiz bünyesinde kalite kontrolden üretim aşamasına, montajdan kaynakçıya kadar pek çok departmanda kadınlarımız çalışmakta. Şu an firmamız bünyesinde 300 civarında çalışanımız bulunuyor. Bu çalışanların içerisinde 35’in üzerinde kadın çalışanımız bulunuyor. Bu da bizim için önemli bir rakam, çünkü bölgede evinde dikiş nakış yapıp bir şeyler üretmeye çalışan kadınlara artık sen tornavida tutabilirsin, sen kaynak yapabilirsin diyerek kilit departmanlarda çalıştırmaya başladık."

“KUZKA’NIN DESTEKLERİNDEN HEM 2013 YILINDA HEM DE 2015 YILINDA YARARLANDIK”
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na hazırladıkları projeler sayesinde hem 2013 yılında hem 2015 yılında makine teçhizat desteklerinden faydalandıklarını anlatan Özer, şunları kaydetti:
“Firmamız üretime geçtikten sonra kapasitemizi arttırmak istediğimizde, makine teçhizat ihtiyacımız ortaya çıktı. Bu makine teçhizatını nasıl ve ne şekilde temin edebiliriz, ekonomik anlamda üzerimizdeki yükü nasıl azaltabiliriz diye araştırma yaptık. Bölgede Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın varlığını fark ettik. Bu ajansın sunmuş olduğu çeşitli desteklerin olduğunu öğrendik. Makine teçhizat destekleri konusunda ilk çalışmamızı 2013 yılında yaptık. Daha sonra 2015 yılında farklı bir projeyle tekrar makine teçhizat aldık. Bu sayede imalat kapasitemizi her geçen gün artırmış olduk.”

“ŞU AN 4’ÜNCÜ FABRİKANIN TEMELİNİ ATMAK İÇİN UĞRAŞIYORUZ”
KUZKA’nın vermiş olduğu destekler sayesinde en son çapa makinesi imalatına girdiklerini vurgulayan Özer, “Çapa makinesi imalatında 5,5 beygir dizel motordan 6,5 beygir, 12 beygir ve 17 beygir benzinli motorlara kadar çeşitli kapasitelerde üretim yapabiliyoruz. Bu, şirketimiz için çok zorlu dönemlerde yorucu bir yatırım oldu. Ancak bu yatırım şirketimize farklı bir ivme kazandırdı. Üretim kapasitemiz arttıkça tabii ki imalathanemizin de genişlemesi gerekti. Bu nedenle fabrika sayılarımız 1 iken 2’ye, 2 iken 3’e çıktı, şu an 4’üncü fabrikamızın temellerini atmak için hazırlık yapıyoruz. Hedefimizde ihracat kapasitemizi artırmak ve farklı pazarlara giriş yapmak var. Bu nedenle de çeşitli yönetim danışmanlığı desteklerinden ve ihracat pazarlarını geliştirmeyle ilgili çeşitli desteklerden yararlanmak istiyoruz. Bununla ilgili KUZKA’nın sunmuş olduğu desteklerin olduğunu biliyoruz. Bu desteklerden de faydalanıyoruz" dedi.

“KUZKA’NIN İHRACAT DANIŞMANLIĞI VE HEDEF ÜLKE ARAMASI DESTEKLERİNDEN YARARLANACAK”
Firmaya KUZKA tarafından ihracat danışmanlığı yapılacağımı söyleyen KUZKA Sinop Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Halil İbrahim Kırlı ise, “Barbaros Motor firması, 2013 yılında ve 2015 yılında ajansımızın desteklerinden faydalanmıştır. Bu yıllardaki desteklerden özellikle makine ekipman desteğinden faydalandılar. Önümüzdeki süreçte de daha soft alanlarda teknik destek ile danışmanlık desteği verilerek firmanın üretiminin daha da geliştirilmesi sağlanacak. Bu firma, 60’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Önümüzdeki yıllarda yine ihracat yaptığı ülke sayısını arttırmak istemektedir. Bu kapsamda firmaya KUZKA tarafından ihracat danışmanlığı, hedef ülke araması gibi destekleri sağlamayı düşünüyoruz" dedi.

“4 BAYAN İLE İŞE BAŞLADIK, ŞU AN 11 BAYAN İLE ÇALIŞIYORUZ”
Süt sağım makinelerinin imalatını yaptıklarını belirten firma çalışanlarından Havva Keleş de, “Kendim bu işletmede başından beri çalışmaktayım. Daha öncesinde kendi evimde atölyem vardı, atölyede terzilik yaptım yıllar boyunca. Ama bu işin ilerisinin ve sosyal güvencesinin olmadığını düşünerek bu işletmeye başvurdum. İlk başladığımızda biz burada 4 bayandık, şu anda 11 bayan ile çalışıyoruz. Daha da genişletme projelerimiz var" açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA
banner664
Yorumlar (2)
sinoplu 6 ay önce
helal olsun size ve sizingibi düşünenlere
Yusuf Kenan KAYA emekli mak. mühendisi 6 ay önce
Yaptığı işleri öğrendikçe bravo diyorum, üretim yapmak gelişmeyi hızlandırır. Tamamen azimli olmakla çalışan insan parmakla gösterilir. Talebi olursa makina resimleri çizimi konularında ücretsiz yardımcı olurum, Sinop'a örnek olsun..
banner681
10°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 19 Nisan 2021
İmsak 04:11
Güneş 05:46
Öğle 12:44
İkindi 16:29
Akşam 19:31
Yatsı 21:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 31 57
5. Altay 30 54
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
banner637