Memur maaş zammı pula döndü

Türk İmar Sen Sinop İl Temsilcisi Murat Demirbaş, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından yapılan asgari geçim endeksi sonuçlarına göre tek kişinin yoksulluk sınırının 3 bin TL’ye dayandığını belirterek, bu şartlar altında memur maaş zammının adeta pula döndüğünü söyledi.

Memur maaş zammı pula döndü

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2018 Ağustos ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ağustos 2018 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 905 TL 50 kuruş olarak hesaplandı. 

Yapılan araştırma verilerini değerlendiren Türk İmar Sen Sinop İl Temsilcisi Murat Demirbaş, araştırmanın acı bir tabloyu gözler önüne serdiğini söyledi. Demirbaş; “Yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 5 bin 978 TL 82 kuruş olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre yüzde 1,92 oranında arttığını göstermektedir. Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya göre yüzde 2,53 oranında yükselmiş ve 2 bin 240 TL 64 kuruş olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2018 yılı Ağustos ayında 2 bin 271 TL 74 kuruş olarak tahmin edildi.

 Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Ağustos 2018 verilerine göre günlük 46,64 TL olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise bin 399 TL 32 kuruş olsu. Ağustos 2018 itibarı ile ortalama 3 bin 419 TL 32 kuruş ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 40,92’sini oluşturdu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 872,42 TL olarak belirlenen kira gideri ise Ağustos 2018 ortalama maaşının yüzde 25,51’ine denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının yüzde 66,43’ünü yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının yüzde 33,57’si kalmıştır. Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ağustos 2018 maaşından geriye yalnızca bin 147 TL 87 kuruş kaldı” dedi.

EKONOMİK DAR BOĞAZ EN ÇOK SABİT VE DAR GELİRLİYİ ETKİLİYOR
Sabit ve dar gelirlinin ekonomik çıkmaz içinde olduğunu söyleyen Türk İmar Sen Sinop İl Temsilcisi Murat Demirbaş, Eylül ayının gelmesiyle birlikte okul masraflarının da bütçeye ek yük getirdiğini belirtti. Demirbaş; “Başta memurlarımız ve emeklilerimiz olmak üzere dar ve sabit gelirli, bugünlerde ekonomik dar boğazı daha çok hissetmektedir. Temel harcama kalemlerinde yaşanan artış bir tarafa,  eylül ayının gelmesiyle birlikte okul masrafları da vatandaşın belini bükmüştür. Yetkili konfederasyonun öngörüden uzak imzaladığı toplu sözleşmedeki artış oranlarının tamamen ortadan kalktığı bir ekonomik tablo ile karşı karşıyayız.  Tek kişinin yoksulluk sınırının 3 bin TL’ye dayandığı araştırmada da ortaya çıktığı üzere memur maaş zammı çoktan pula dönmüştür.

 Hal böyle iken, borç harç içinde geçinmeye çalışan memurlarımız ve emeklilerimiz için acilen tedbir alınması gerekmektedir. Piyasaları canlandıracak olan yine memurlar ve emeklilerdir. Bu gerçek doğrultusunda yetkilileri iş işten geçmeden tedbir almaya çağırıyoruz. Yerli ve milli üretim ve tüketim için çağrılarımız ilk günden beri devam etmektedir. Memurlarımızın ve emeklilerimizin desteklenmesi halinde ekonomik duruma en büyük katkıyı yine sabit ve dar gelirliler sağlayacaktır” diye konuştu.

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memur - 2 ay önce
helal olsun
Avatar
Vatandaş - 2 ay önce
Hassasiyetiniz için teşekkür ederim