banner600

banner534

Salgın krizi eğitim krizine dönüşmüş durumda

Dünyada ve ülkemizde etkisini sürdürmeye devam eden salgın krizinin son dönemlerde eğitim krizine dönüştüğünü ifade eden Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, okulların kapandığı 16 Mart tarihinden bu güne eğitimde yaşanılan sorunların devam ettiğini söyledi.

EĞİTİM 09.11.2020, 17:48
265
Salgın krizi eğitim krizine dönüşmüş durumda

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Sinop’a geldi. Gerze ve Ayancık ilçelerinde ziyaretler gerçekleştiren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, Sinop İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız’ı da ziyaret etti. Daha sonra Eğitim Sen Sinop Şubesinde basın mensupları ile bir araya gelen Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, pandemi süreci ve bu süreçte yaşanan eğitim sorunları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

EĞİTİMDE SORUNLAR İLK GÜNKÜ GİBİ DEVAM EDİYOR
Pandemi nedeniyle okulların kapandığı 16 Mart tarihinden bu güne eğitimde yaşanılan sorunların devam ettiğini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, salgın krizinin adeta bir eğitim krizine dönüştüğünü söyledi. Doğan; “Eğitim-Sen olarak salgının ilk gününden bu yana eğitim emekçisi arkadaşlarımızın ve öğrencilerimizin hem sağlık hakkına hem de eğitim haklarına sahip çıkmak için ülkemizin her yerinde mücadele yürütmeye devam ediyoruz. Dünyada ve ülkemizde etkisini sürdüren bu sağlık krizi aynı zamanda bir eğitim krizine dönüşmüş durumda. Salgın nedeniyle 16 Mart tarihinde okullarımızın kapandığı günden bu yana yaşadığımız sorunlar değişmeden devam ediyor. Eğitim-Sen olarak yüz yüze eğitimin çok önemli olduğunu, uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini hiçbir zaman alamayacağını ve dünyada olağan dışı dönemlerde, okulların uzun süre kapalı kaldığı ülkelerde, okullara geri dönüş gerçekleştiğinde okul terkinin arttığını, çocuk işçiliğinin, çocuk evliliklerinin ve çocuk istismarının ciddi boyutlara ulaştığını ve özellikle yoksul ailelerin çocuklarının eğitimden kopuşunu bilimsel bir gerçeklik olduğunu biliyoruz. Ülkemizde de maalesef gerekli önlemler alınmadığı için bu sorun yine ilk günden bu yana aynı şekilde devam ediyor” dedi.

VAKA SAYILARI AZALMADAN YÜZYÜZE EĞİTİME BAŞLANILMASI YAYILIM TEHLİKESİNİ ARTIRIYOR
Dünya sağlık örgütü verilerine göre yüz yüze eğitime başlanılabilmesi için ülke nüfusunun yüz bin kişide kişi başı vaka sayısı oranının 1’in altına düşmesi gerektiğini bunun da ülkemize oranlandığında vaka sayısının 800’ün altına düşmesi anlamına geldiğini ifade eden Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, bu veriler ışığında vaka sayılarının düşmediği durumda yüz yüze eğitimin başlamasının salgın yayılımını artıracağını söyledi. Doğan; “Yüz yüze eğitimin başlamasının mutlaka, dünya sağlık örgütü başta olmak üzere bilim insanlarının ve sağlık örgütlerinin uyarı dikkate alınarak hayata geçirilmesi gerektiği uyarısını yaptık. Dünya sağlık örgütü çok net olarak, yüz yüze eğitimin çok sağlıklı bir şekilde başlaması ve devam edebilmesi için mutlaka her ülke nüfusunun yüz bin kişide kişi başı vaka sayısı oranının 1’in altına düşmesi gerektiğini söylüyor. Bu bizim ülkemiz açısından vakaların sayısının 800’ün altına düşmesi anlamına geliyor. Vaka sayılarının düşmediği durumda yüz yüze eğitimin başlaması noktasında mutlaka salgın yayılımı artıyor. Aynı şu anda yaşadığımız gibi okullar sınıflar karantina altına alınmaya ve kapatılmaya başlanıyor. Şuanda Türkiye’de de Sinop özelinde de salgın yayılımının arttığını görüyoruz. Eğitim-Sen olarak 24 Ağustos’ta öğretmen arkadaşlarımızın mesleki çalışmalarla birlikte vaka tespit edilen eğitim kurumlarının sayısını kayıt altına alıyoruz. Bizim ulaştığımız bilgiler vaka sayılarının binin üzerini geçtiğini gösteriyor. Buna karşılık hayata geçirilen tek önlem, hızlı bir şekilde sınıfların ve okulların kapatılması. Ancak gerekli tüm önlemlerin sağlanmadığı koşullarda halkımızın tamamının sağlık riski söz konusudur” diye konuştu.

UZAKTAN EĞİTİMDE EBEVEYNLERDEN BİRİNE ÜCRETLİ İZİN VERİLMELİ
Uzaktan eğitim alan çocukların bu eğitim hizmetine ulaşmada ebeveyn desteğine ihtiyaç duyduklarının altını çizen Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, uzaktan eğitim alan çocukların ebeveynlerinden birine ücretli izin hakkın tanınması gerektiğini belirtti. Doğan; “Yüz yüze eğitim bildiğiniz gibi çok geniş bir şekilde seyreltilmiş ve aşamalı bir biçimde sürdürülüyor. Ancak yüz yüze eğitim gruplar halinde devam ettiği için tüm öğrencilerimiz açısından ulaşabildikleri ders saati sayısı azaldı. Yine uzaktan eğitimde de çocuklarımız bu eğitime ulaşımda ebeveyn desteğine ihtiyaç duymakta. Bu yüzden ebeveynlerden en az birisine ücretli izin hakkı verilmek zorunda. Açlık sınırı altında çalışan tüm aileler tespit edilerek bu ailelerin çocuklarına düzenli olarak eğitim desteği verilmek zorunda. EBA destek erişim noktaları mutlaka artırılmak zorunda. Ancak bu konularda herhangi bir adım atılmadığını görüyoruz. Okullarda koruyucu malzeme yetersizliği yaşanıyor. Şuanda okullar salgından önceki koşullardan daha farklı bir durumda değil. Şuanda Sinop’ta da Türkiye’nin her yerinde de eğitim emekçisi öğretmenler, salgınla baş başa bırakılmış durumda. Öğretmenlerimiz kendi koşullarını tamamen zorlayarak ve kendi imkanlarıyla hem kendilerini hem de öğrencilerini korumak zorunda kalıyorlar. Sadece 1 hafta içerisinde korona nedeniyle 3 öğretmen arkadaşımızı kaybettik. Şuanda Türkiye’nin her yerinde sınıfların hatta okulların kapatıldığı bilgisi geliyor bize. Gerekli önlemlerin alınmaması hem eğitim hakkı açısından yeni eşitsizliklere neden oluyor hem de sağlık hakkı ihlali gerçekleşiyor” dedi. 

SİNOP’TA BİN 800’Ü AŞKIN ÖĞRENCİMİZ UZAKTAN EĞİTİME ERİŞEMİYOR
Ülke genelinde uzaktan eğitime erişim cihazı ve internet sorunu nedeniyle uzaktan eğitim alamayan çok sayıda öğrenci olduğunu belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, Sinop özelinde uzaktan eğitime erişemeyen öğrenci sayısının bin 800’ün üzerinde olduğunu söyledi. Doğan; “Milli eğitim bakanlığının paylaştığı verilere göre 18 milyonu aşkın öğrencinin bulunduğu ülkemizde uzaktan eğitime ulaşabilen öğrenci sayısının en fazla 11 milyon 242 bin. Yani 8 ay gibi bir süre geçmesine rağmen hala uzaktan eğitime erişim cihazı ve internet sorunu çözülememiş durumda. Sinop ziyaretimiz kapsamında il milli eğitim müdürümüz ile de görüşme fırsatı yakaladık. İl milli eğitim müdürümüz, Sinop özelinde de bin 800’ü aşkın öğrencimizin hala uzaktan eğitime erişim sorununu yaşadığı ifade edildi. Bu kadar önemli bir sorun yaşarken ve öğrencilerimizin eğitim hakkını konuşurken aynı zamanda ortak geleceğimizi de konuşuyoruz. Tüm bunları konuşurken nasıl hala uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim ile ilgili gerekli önlemler alınmaz? Önümüzdeki günlerde okullarda çok sayıda sınav türü başlayacak. Bildiğiniz gibi milli eğitim bakanı da açıkladı, tüm öğrenciler hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitimdeki tüm konulardan sorumlu tutulacak. 16 Mart’ta salgın dolayısıyla okulların kapandığı günden bu yana özel okullarda eğitime kesintisiz ulaşan bir öğrenci ile eğitime hiç ulaşamayan ya da sadece EBA tv’den ulaşan bir öğrenci seçmeye, elemeye ve rekabete dayalı bu sınavlara girdiğinde yeni eşitsizliklere neden olacaktır. Salgının devam ettiği koşullarda bu sınavların yüz yüze ortamlarda yapılması yeni salgın yayılım riskini artıracaktır” diye konuştu.

NİTELİKLİ BİR KAMUSAL EĞİTİM HİZMETİ MUTLAKA EĞİTİM EMEKÇİLERİNİN HAKLARINI GÜÇLENDİRMEK İLE MÜMKÜNDÜR
Bu süreçte büyük fedakarlıklarla çalışan eğitim emekçileri açısından da sorunların devam ettiğine vurgu yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Doğan, nitelikli bir kamusal eğitim hizmetinin mutlaka eğitim emekçilerinin haklarını güçlendirmek ile mümkün olacağını söyledi. Doğan; “Eğitim emekçileri açısından da sorunlar devam ediyor. Arkadaşlarımız sağlık haklarına ilişkin çok ciddi kaygılar yaşıyor. Sinop özelinde ve Türkiye genelinde tanı konan çok sayıda arkadaşımız var. Bu sağlık kaygısına rağmen okullarda gerekli önlemlerin alınmaması hem kaygılarımızı hem de yaşadığımız sorunları çok daha fazla artırıyor. 24 Kasım yaklaşıyor biliyorsunuz. Nitelikli bir kamusal eğitim hizmeti mutlaka eğitim emekçilerinin haklarını güçlendirmek ile mümkündür. Salgın sürecinde çok hızlı bir şekilde okulların ihtiyacı olan tüm koruyucu malzeme ekipmanlar ve yeterli temizlik personel istihdamı bir an önce gerçekleştirilmelidir. Uzaktan eğitimde arkadaşlarımız sabah saatlerinde akşam saatlerine kadar hatta hafta sonları da çalışmak zorunda kalıyorlar. Çok yoğun bir emek sarf ediyorlar. Eğitim emekçilerimiz ekonomik açıdan güçlendirilmek zorundalar. Milli eğitim bakanlığı 3 bin 600 ek göstergenin hayata geçirilmesi için harekete geçmelidir” dedi. 


 

Kaynak: Vitrinhaber
banner664
Yorumlar (0)
banner654
11°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sizce Sinop için hangi projenin yapılması daha önemli?
Namaz Vakti 24 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:53
Öğle 12:56
İkindi 15:27
Akşam 17:50
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Trabzonspor 20 33
6. Hatayspor 20 32
7. Alanyaspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. Samsunspor 18 36
3. İstanbulspor 17 34
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Cádiz 20 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13
banner637