Mesleğimiz onurumuzdur! Performans tuzağına hayır!

Eğitim-İş Sendikası Sinop Şubesi Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu, Millî Eğitim Bakanlığının Performans Değerlendirme sistemine tepki gösterdi. Eğitim çalışanları için mesleklerinin onurları olduğunu belirten Şahbenderoğlu, performans tuzağına karşı olduklarını söyledi. 

Mesleğimiz onurumuzdur! Performans tuzağına hayır!
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
06 Nisan 2018 Cuma 19:00

Eğitim-İş Sendikası Sinop Şubesi Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu yaptığı basın açıklaması ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi planlanan performans değerlendirme sistemine tepki gösterdi. Son zamanda hayata geçirilen uygulamalarla eğitimin temel bir insan hakkı mantığıyla değil bir işletme mantığıyla yürütülmeye çalışıldığını belirten Eğitim-İş Sendikası Sinop Şubesi Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu, bu anlayışın öğretmenlik mesleğini toplum gözünde değersizleştirdiğini söyledi. Şahbenderoğlu; “Bir ülkenin geleceği eğitim ile şekillenir. Çağdaşlığın göstergelerinden birisi de eğitime ve dolayısıyla eğitimin temel öznelerinden olan öğretmene verilen değerle ölçülür.

Ne yazık ki son zamanlarda eğitim sistemi bir yandan paralı hale getirilerek özelleştirilmeye çalışılırken bir yandan da öğretmenlerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sistematik bir şekilde itibarsızlaştırmaya çalışılmaktadır. Eğitime temel bir insan hakkı mantığıyla değil bir işletme mantığıyla bakan anlayışlar, öğretmenlik mesleğini toplum gözünde değersizleştirilmektedir” dedi. 

PERFORMANS DEĞERLENDİRME, GELİNEN NOKTAYI GÖSTERMEKTEDİR
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilmesi planlanan performans değerlendirme sistemi ile öğretmenlik mesleğini değersizleştirmede gelinen son noktanın gözler önüne serildiğini ifade eden Eğitim-İş Sendikası Sinop Şubesi Başkanı Celal Tuncay Şahbenderoğlu, bu haksız uygulamanın karşısında olduklarını belirtti. Şahbenderoğlu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi; “MEB tarafından 2016 yılında devreye sokulan ve Eğitim-İş olarak dava konusu da yaptığımız, performans değerlendirme sistemi, öğretmenlik mesleğini değersizleştirmenin geldiği noktayı göstermektedir. 

Bakanlığın hayata geçirmeye çalıştığı performans değerlendirme sisteminde öğretmenler her yıl, öğrencilerin, velilerin, meslektaşlarının ve eğitim yöneticilerinin değerlendirmesi ile karşı karşıya kalacak. Bakanlık 4 yılda bir düzenleyeceği sınavla öğretmenlerin ‘mesleki yeterliklerini’ ölçecek.

MEB’in amacının eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak olduğu herkesin malumu olmuştur.
Türkiye’de eğitimde yaşanan sorunların nedeni öğretmenlerin performansları değildir. Öğretmen eğitimin temelidir ancak öncelikli olan eğitime yaklaşım anlayışının ulusal olması, siyasi değil ulusal hedeflerin ön plana çıkarılmasıdır.
Eğitim-İş olarak, Bakanlığın eğitimde yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretmek ve okullarda bilimsel, laik, ulusal, demokratik ve nitelikli bir eğitim anlayışını yerleştirmek yerine, öğretmeni itibarsızlaştıracak, iş güvencesini ortadan kaldıracak bir eğitim anlayışını yerleştirmesine izin vermeyeceğiz.

Bu amaçla, 5 Nisan Perşembe günü tüm iş yerlerimizde “Mesleğimiz Onurumuzdur! Performansa Hayır!” kokart eylemimizi başlatıyor, eğitim iş kolundaki sendikalarla performansa karşı tepkileri ortaklaştırmak için görüşmeler yapıyoruz ve 11 Nisan Çarşamba günü de Türkiye genelinde İl Milli Eğitim Müdürlükleri önünde siyah çelenk bırakarak basın açıklamaları gerçekleştiriyoruz. Ayrıca tüm şube ve temsilcilik binalarımıza “Performans Dayatmasına Hayır!” pankartları asılacaktır. Bu haklı, meşru ve demokratik eylemimize sendikalı-sendikasız tüm öğretmenlerimizi destek vermeye çağırıyoruz. Performans uygulaması kaldırılana kadar eylemliliklerimiz devam edecektir.”

 

banner468

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.