Kahramanmaraş’ın Elbistan ve Pazarcık ilçesinde 6 Şubat tarihinde meydana gelen iki yıkıcı depremden sonra Diyarbakır’da yüzlerce bina ağır hasar gördü. Kentin Bağlar ve Yenişehir ilçelerinde 1’i boş olmak üzere 7 bina yıkılmış, 414 kişi enkaz altında kalarak hayatını kaybetmişti. Ağır hasarlı binaların yıkım çalışmaları ise SMC Yıkım Hafriyat tarafından gerçekleştiriliyor.

Kayapınar ilçesinde depremlerin ardından yıkım kararı verilen ağır hasarlı binaların yıkım çalışmaları SMC Yıkım Hafriyat tarafından gerçekleştiriliyor. Polis kontrolünde yıkımı yapılan binaların çevresinde güvenlik önlemi alınırken, binalar kontrollü bir şekilde iş makineleriyle yıkılıyor. Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde ağır hasar gören 7 katlı Balka 1 Apartmanı’nın kontrollü yıkım çalışmalarına başlandı.

Büyükşehir dava açtı, ÇED kararı iptal oldu Büyükşehir dava açtı, ÇED kararı iptal oldu

SMC Yıkım Hafriyat Genel Müdürü Hivzullah Yetüt, Diyarbakır’da 150-200 binanın yıkım çalışmalarını gerçekleştirdiklerini söyledi. Yıkım kararı alınan binalarda çalışmalara başlamadan önce polis ekipleri tarafından güvenlik önleminin alındığını dile getiren Yetüt, "Diyarbakır’da yıkımlarımız devam ediyor. Yıkımlarımız kontrollü bir şekilde ilerliyor. Diyarbakır Valiliğimiz, çevre şehircilik il müdürlüğümüz ve emniyet ile koordineli bir şekilde yıkımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar bütün yıkımlarımız kontrollü bir şekilde ilerledi. Diyarbakır’da 150-200 binanın yıkımını gerçekleştirdik. Yıkımlarımız daha da devam ediyor. Makaslarımız, ekskavatörlerimiz, su tankerlerimiz, araçlarımızla burada bekliyoruz. 50 kişilik ekibimiz ile koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda da Huzurevleri Caddesi Balka 1 Apartmanı’nın yıkımını yapıyoruz, kontrollü bir şekilde yıkacağız" dedi.