Müftü Çelik; Üç aylar manevi bir yenilenme mevsimidir

Sinop İl Müftüsü Ali Hayri Çelik; Üç aylar, kalplerimizin ve gönüllerimizin manevi yenilenme mevsimidir" dedi. 

Müftü Çelik; Üç aylar manevi bir yenilenme mevsimidir
Ali Fuat ÖZŞAHİN
Ali Fuat ÖZŞAHİN
07 Mart 2019 Perşembe 08:00

Sinop Müftüsü Ali Hayri Çelik üç aylar ve bu gece idrak edeceğimiz Regaip Kandili nedeniyle mesaj yayımladı.

Bugün itibariyle başlayan ve her yıl manevi bir yenilenme mevsimi olan mübarek üç aylar dan Receb-i Şerif ayına girildiğini belirten Müftü Çelik; Üç Ayların ilk Cuma gecesinin de Regaip Kandili olduğunu hatırlattı. Çelik; “Yüce Rabbimiz, tükenip giden ömrümüz içerisinde hayatın anlamını idrak edecek, bizi kendimize getirecek uyarıcı gün ve geceler nasip etmiştir.

07 Mart 2019 Perşembe günü Her yıl manevi bir yenilenme mevsimi olarak bizlere gelen mübarek üç aylar dan biri olan Recep ayına girmiş bulunmaktayız. İlk Cuma gecesi olan 07 Mart 2019 Perşembe gününü Cumaya bağlayan gece, rahmet, bereket ve mağfiret mevsimi olarak nitelendirilen üç aylara girdiğimizi müjdeleyen Regaip kandilidir. Bu gece, manevî iklimi ile benliğimizi kuşatan, gönüllerimizi ferahlatan üç aylara ulaşmanın mutluluğunu inşallah bir kez daha yaşayacağız. Bu gece aynı zamanda Kur’an Kerim ayı Ramazan ayının da müjdecisidir” dedi. 

BU AYLAR DİNİ HAYATIMIZA CANLILIK KATAR 
Kalplerimizin ve gönüllerimizin manevi doyum mevsimi olan Receb-i Şerif, Şaban-ı Şerif ve Ramazan-ı Şerif  aylarının, Müslümanlar olarak Hakk’ın rahmet, bereket ve mağfiretine olan iştiyakımızı zirve noktaya taşıyıp huzur iklimine doğru seyahat ettiğimiz müstesna zaman dilimlerinden olduğunu belirten Çelik mesajında şu ifadelere yer verdi; “Dini hayatımıza canlılık katan bu aylar, aramızda insani değerlerin ve ahlaki erdemlerin artmasına, yardımlaşma ve dayanışma bilincinin çoğalmasına, inananların hayır ve iyilikte birbirleriyle yarışmasına vesile olur.
Yüce Rabbimiz, Kur’an-ı Hakim’inde şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Allah’a itaatsizlikten sakının. Herkes yarın için ne hazırladığına baksın! Evet,  Allah’a itaatsizlikten sakının; şüphesiz Allah yapıp ettiklerinizin tamamından haberdardır.” (Haşr 59/18) Bu ilâhî hitaba uygun olarak her mümin, rahmet ve mağfiretle dolu üç aylarda daha fazla iyilik yapmaya vesile aramalıdır. .
Üç aylardan Recep ve Şaban, bizleri ruhen ve bedenen Ramazana hazırlar. Bu sebeple Resûl-i Ekrem (sas), Recep  ayı girdiğinde, “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır!” diye dua etmiş ve üç ayları sevinçle karşılamıştır.

Recep ayının ilk Cuma gecesi Regaip Kandilidir. Regaib, arzu, istek, emel ve tutku anlamlarına gelmektedir. Regaib, diğer bazı kandillerimiz gibi tarihte yaşanmış bir gecenin sene-i devriyesi değildir. Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren mübarek bir gecedir.
Her yıl yeniden Regaip Kandiline Rabbimizin bizi kavuşturması rahmetinin ve merhametinin bir tecellisidir. Zira nefsi arzularımız ve dünyevi hırslarımıza yenik düşen biz insanlara Rabbimizin bir imkan daha tanıyıp tövbe etme imkanı sunmasıdır. Bizi ayağa kaldırıp, kalbi dirilişimizi gerçekleştirmek için bize bir hatırlatmadır.

BUGECE KALPLERİN İNŞİRAHI VE YÜREKLERİMİZİN HUZURU İÇİN BİR FIRSAT

Regâib gecesi için referans olarak verilen İnşirah suresinde, insanın gönül ferahlığını yakalaması ve zorlukları yenmesi ve üzerindeki boyundurukları atması için, “Rağbetiniz sadece Rabbinize olsun” (İnşirah 7) buyrulmuştur. Dolayısıyla Regaib, arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, regaibimizi Rabbimize yöneltmek, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hâle getirme çabasıdır. Zira kalplerimizin inşirahı, yüreklerimizin huzuru, gönüllerimizin neş’e ve sevinci ancak bu sayede mümkündür. Aynı şekilde bellerimizi büken günahlarımızdan, hata ve kusurlarımızdan, sinelerimizin ağır yüklerinden kurtulmak, şanımızı yüceltmek, güçlükleri yenmek ve işlerimizi kolay kılmak için de rağbetimizin daima Rabbimize yönelik olması gerekir.
Bu duygu ve düşüncelerle Sinoplu  hemşehrilerimizin, ülkemizin ve İslâm dünyasının Üç Aylarımızı, Regaip Kandilimizi tebrik ediyor, üç ayların gelişiyle birlikte gönüllerimizi itminana kavuşturan rahmet, mağfiret ve bereket ikliminin, ülkemizden başlayarak dalga dalga tüm insanlığı kuşatmasını, onların hidayet, barış ve huzuruna vesile olmasını, bu mübarek gün, gece ve aylarda yapacağımız ibadet, dua ve yakarışların kabul olmasını ,başta   Sinop’umuz olmak üzere ülkemizin , İslâm dünyasının ve   tüm insanlığın Peygamber Efendimiz (sas) yüce örnekliğinden nasibdar olmasını Cenab-ı Mevlâ’dan niyaz ediyorum.”
 

banner543

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.